Recenze

Na Nilu se divák baví

Nová verze Smrti na Nilu na motivy Agathy Christie

Nový film Smrt na Nilu na motivy Agathy Christie. Magazín KULT* Brno
Film
Kenneth Branagh jako Hercule Poirot

Díky autobiografickému Belfastu se Kenneth Branagh dočkal svého prvního Zlatého glóbu a následně i svého prvního Oscara. V českých kinech se prakticky zároveň s jeho vysněným projektem objevil také další film, který režíroval. A byť jsou podobná srovnání i kvůli odlišenému žánrovému ukotvení velmi vágní, pestrobarevná Smrt na Nilu představuje mnohem větší divácký zážitek než lehce zapomenutelné černobílé drama.

Smrt na Nilu je už druhou Branaghovou adaptací klasického románu Agathy Christie s  neméně slavným Herculem Poirotem v  pozici geniálního vyšetřovatele. Vražda v Orient expresu z  roku 2017 zklamala především tu část publika, která se těšila, jak moc se snímek od své předlohy (navíc už několikrát zfilmované) vzdálí. Výsledkem totiž byl autorský přístup, který se dá označit slovíčkem pietní. Jinými slovy, byla to trochu nuda.

Ani Smrt na Nilu není prvním pokusem o převedení této látky na plátna kin. A Branagh je znovu literárnímu předobrazu věrný. Přesto to tentokrát dopadlo o poznání lépe. Letos dvaašedesátiletý rodák ze Severního Irska proslul především svými adaptacemi shakespearovských dramat, přičemž hlavně čtyřhodinový Hamlet dodnes umí vzít dech svou opulentností. Na hraně i za hranou manýry se pohybuje i Smrt na Nilu, ale světe div se, funguje to.

Nový film Smrt na Nilu na motivy Agathy Christie. Magazín KULT* Brno

Jeden ze základních stavebních kamenů světové detektivky ve svém nejnovějším provedení sice rezignuje na moment překvapení, souhra všech jeho ostatních složek na to však dokáže dát zapomenout. Jinými slovy, letos je to zábava. Jen je těžké určit, do jaké míry se tak děje vlivem výrazně nižších očekávání než před pěti lety.

Hodnocení: 80 %

Smrt na Nilu

Krimi / Drama / Mysteriózní
Premiéra 10. února 2022
Délka: 127 minut
Režie: Kenneth Branagh
Scénář: Michael Green (podle předlohy Agathy Christie)
Kamera: Haris Zambarloukos
Hudba: Patrick Doyle
Hrají: Kenneth Branagh, Gal Gadot, Armie Hammer, Letitia Wright, Tom Bateman, Russell Brand, Annette Bening, Rose Leslie, Emma Mackey, Sophie Okonedo, Jennifer Saunders, Ali Fazal, Dawn French, Jon-Scott Clark

Více o filmu

KULT Máš předplaceno?

Máš předplaceno?

Další číslo ti neunikne – KULT* ti doneseme až pod nos. A k tomu navíc volné vstupenky, extra bonusy a další rozmazlování našich podporovatelů. 

Mohlo by vás zajímat

Recenze
Knihy
Zřejmě nejznámější román Jiřího Stránského, který se dočkal i výpravné...
Recenze
Knihy
Po prvotině Rozsudek smrti přichází autorka s novou detektivní dvojicí...
Recenze
Film
Ve filmu Fantastická zvířata: Brumbálova tajemství se již potřetí...
Recenze
Knihy
Nehaste příznaky, pochopte příčiny. Heslo, které zde platí od začátku...