Na to, co je teď, dá Zeď odpověď

Divadelní recenze na představení Zeď

Recenze představení Zeď, monolog jediné hostující herečky Kamila Polívková, HaDivadlo. Magazín KULT* Brno
Divadlo
Adaptace kultovního rakouského románu, který v roce 1963 upoutal úsporným jazykovým stylem i radikálně uchopenou alegoričností.

Lidé žijí všude, akorát ne teď a tady. Pořád dokola omílají v hlavě „jak a proč něco bylo“, jindy zase „co bude, až bude“. „Co by kdyby“ je snad nejpopulárnější téma lidských myšlenek. Když ale neviditelná Zeď v HaDivadle přestřihne násilně tok minulých i budoucích vírů, zůstane jen nepředstavitelně tíživá přítomnost.

Městská žena na víkendovém pobytu v horské chatě zjišťuje, že uprostřed lesní mýtiny vyrostla znenadání zeď – neviditelná a nepřekonatelná. Je uvězněna v samotě, kde jedinou náručí je všeobjímající příroda. Ona, pes, kráva a kočky a k tomu něco tak jednoduše složitého, jako je přežití. Jak udržet čerstvé maso i v létě? Kde je nejvhodnější místo pro sázení brambor? Proč se vyplatí spát s nabitou puškou u postele? Režie Kamily Polívkové uzemňuje diváky mnoha způsoby. Na scénu Antonína Šilara s minimalisticky působivými světelnými efekty se dá koukat hned ze tří směrů. Jediný „lidský“ herecký element Terezy Hofové si poradí s hmatatelnými živly vody a ohně, ale nezalekne se ani přeříznutí polena v reálném čase. Vytrvalost, odhodlanost a schopnost přizpůsobit se z ní tryská jako mléko z vemena krávy Belly, kterou musí naučit dojit. Jiří Svoboda coby nejvěrnější přítel člověka Hofové zdárně sekunduje – se psí zvědavostí a obětavostí.

Zeď ukazuje, co je v životě nejpodstatnější – obstarat si kvalitní jídlo a vodu pro přežití a umět si pracně nabyté bohatství i účinně chránit. Více než na stavění neviditelných bariér a plotů v našich mozcích se soustřeďme na rychlou schopnost adaptovat se na neočekávané podmínky. Vše přítomné je rozhodně víc než minule-budoucí velké nic.

Hodnocení: 70 %      

Zeď
HaDivadlo
Psáno z představení z 7. 3. 2022

O představení

Magazín KULTINO*. Máte předplaceno?

Máte předplaceno?

Další číslo vám neunikne – magazín KULTINO* vám 4x do roka doneseme až pod nos do vaší poštovní a e-mailové schránky.
A k tomu navíc volné vstupenky, extra bonusy a další rozmazlování našich podporovatelů.

Mohlo by vás zajímat

Recenze
Knihy
Literární série Zaklínač Andrzeje Sapkowského byla několik desítek let...
Top
Recenze
Film
Historické drama Jeanne du Barry – Králova milenka představuje...
Recenze
Knihy
Ondřej Veselý je organizátorem dobročinné sbírky s názvem Vánoční...
Recenze
Divadlo
Jeden Hamlet mu nestačí. Stanislav Moša na to v Městském divadle Brno...