Recenze

Na to, co je teď, dá Zeď odpověď

Divadelní recenze na představení Zeď

Recenze představení Zeď, monolog jediné hostující herečky Kamila Polívková, HaDivadlo. Magazín KULT* Brno
Divadlo
Adaptace kultovního rakouského románu, který v roce 1963 upoutal úsporným jazykovým stylem i radikálně uchopenou alegoričností.

Lidé žijí všude, akorát ne teď a tady. Pořád dokola omílají v hlavě „jak a proč něco bylo“, jindy zase „co bude, až bude“. „Co by kdyby“ je snad nejpopulárnější téma lidských myšlenek. Když ale neviditelná Zeď v HaDivadle přestřihne násilně tok minulých i budoucích vírů, zůstane jen nepředstavitelně tíživá přítomnost.

Městská žena na víkendovém pobytu v horské chatě zjišťuje, že uprostřed lesní mýtiny vyrostla znenadání zeď – neviditelná a nepřekonatelná. Je uvězněna v samotě, kde jedinou náručí je všeobjímající příroda. Ona, pes, kráva a kočky a k tomu něco tak jednoduše složitého, jako je přežití. Jak udržet čerstvé maso i v létě? Kde je nejvhodnější místo pro sázení brambor? Proč se vyplatí spát s nabitou puškou u postele? Režie Kamily Polívkové uzemňuje diváky mnoha způsoby. Na scénu Antonína Šilara s minimalisticky působivými světelnými efekty se dá koukat hned ze tří směrů. Jediný „lidský“ herecký element Terezy Hofové si poradí s hmatatelnými živly vody a ohně, ale nezalekne se ani přeříznutí polena v reálném čase. Vytrvalost, odhodlanost a schopnost přizpůsobit se z ní tryská jako mléko z vemena krávy Belly, kterou musí naučit dojit. Jiří Svoboda coby nejvěrnější přítel člověka Hofové zdárně sekunduje – se psí zvědavostí a obětavostí.

Zeď ukazuje, co je v životě nejpodstatnější – obstarat si kvalitní jídlo a vodu pro přežití a umět si pracně nabyté bohatství i účinně chránit. Více než na stavění neviditelných bariér a plotů v našich mozcích se soustřeďme na rychlou schopnost adaptovat se na neočekávané podmínky. Vše přítomné je rozhodně víc než minule-budoucí velké nic.

Hodnocení: 70 %      

Zeď
HaDivadlo
Psáno z představení z 7. 3. 2022

O představení

KULT Máš předplaceno?

Máte předplaceno?

Další číslo vám neunikne – KULT* vám doneseme až pod nos.
A k tomu navíc volné vstupenky, extra bonusy a další rozmazlování našich podporovatelů. 

Mohlo by vás zajímat

Recenze
Film
Rudolf Havlík zásobuje kina svými romantickými komediemi již několik...
Top
Recenze
Divadlo
Cesta do pekel je dlážděná dobrými úmysly. Román Hana Aleny...
Recenze
Film
Při představě života lidí v roce 1877 většině z nás vytanou na mysli...
Top
Recenze
Knihy
Ernestu Clineovi se před dvanácti lety podařil kousek, o němž sní...