Článek

Muzikál Devět křížů o bájné tragédii

Muzikál Děvět křížů, Městské divadlo Brno, Magazín KULT* Brno
Divadlo
Devět křížů je hudební drama Městského divadla Brno o události, která dodnes budí pozornost i spekulace.

Chtělo by se říci, především originální muzikál! Od poslední zářijové soboty se na Hudební scéně Městského divadla Brno můžete ponořit do příběhu o dávné moravské pověsti. Ta je sice doposud zahalena tajemstvím, přesto nám ji stále připomíná devět vztyčených dřevěných křížů u dálnice D1.

Inspiraci v této ponuré tragédii našli členové autorské trojice ve složení Robin Schenk, Petr Štěpán a Miroslav Ondra, kteří speciálně pro Městské divadlo v Brně napsali původní historický muzikál Devět křížů. Světová premiéra tohoto představení, jehož se režijně ujal Petr Gazdík, proběhne 24. září 2022.

Hudební drama vypráví starou moravskou báchorku o ukrutném činu, jenž se měl udát okolo roku 1540 u malé vísky Lesní Hluboké, nedaleko Velké Bíteše. Tehdy měl být v místě, které je dnes označováno jako Devět křížů, přepaden svatební průvod a devět lidí z něj být zabito.

Dnes již nikdo neví, zda jde o skutečný příběh, nebo jen pověst, kterou nám po staletí tak výmluvně připomínají ony kříže. A jmenovali se hrdinové stejně jako ti naši, nebo jinak? Nebo je to všechno opravdu jen povídačka o krvavé hrůze z dávnověku?

Také čtěte
Kdybyste si měli vybrat jen jedenáct scén, jež by dokázaly plně vystihnout váš život, které by to...

Autorům nového muzikálu nešlo ani tak o to podat historicky autentickou rekonstrukci možné události, která je doposud zahalena tajemstvím. Spíš se prostřednictvím tohoto temného lidského příběhu chtějí zamyslet nad tématy, jako jsou lidská zaslepenost, nenávist k neznámému a strach z jinakosti.

Muzikál problematizuje téma viny a neviny, zamýšlí se nad tím, že nic není pouze černé a bílé. Co zmůže síla lidské pomluvy a jak veřejné mínění ovládá osudy lidí a častokrát zapříčiní problémy, ke kterým by vůbec nemuselo dojít a které mohou způsobit tragédii, jako tomu bylo i právě v případě legendy o devíti křížích.

Informace o termínech představení i vstupenky naleznete zde.

Mohlo by vás zajímat

Článek
Volný čas
Říjen nabízí pestrou škálu výstav, které potěší kreativní umělecké...
Top
Článek
Film
Říjen v tomto směru slibuje skutečně mnohé a vybrat pět...
Recenze
Divadlo
Devět křížů znají motoristé coby odpočívadlo blízko Brna nedaleko...
Recenze
Knihy
Srdcervoucí sblížení jedné paličaté ženy s tlupou goril nabádá k...