Muzeum Města Brna, hrad Špilberk. Magazín KULT*
Muzea

Muzeum Města Brna

Hrad Špilberk představuje jednu z hlavních dominant města, byl založen ve 13. století jako zeměpanské sídlo. Postupem času se z něj stala vojenská pevnost a později nejtěžší vězení rakouské monarchie. Od roku 1961 je sídlem Muzea města Brna.

Muzeum města Brna se rozsahem i hodnotou svých sbírek a také svou vědeckou, odbornou, vzdělávací a kulturní činností, k níž neodmyslitelně patří i prezentace sbírek ve výstavách a expozicích, dnes řadí k předním muzejním institucím u nás. 

Doporučujeme představení

Umění
Muzeum Města Brna
Umění
Muzeum Města Brna

celý hrad Špilberk

Umění
Muzeum Města Brna
Umění
Muzeum Města Brna

Dělový bastion hradu Špilberk

Slavnostní otevření městského muzea se konalo 18. září 1904 u příležitosti desátého jubilea úřadování brněnského starosty Augustina rytíře Wiesera. Muzeum bylo umístěno v historických prostorách bývalého domu moravských stavů (dnešní Nové radnice) a navázalo zde na dřívější instalaci městské galerie. V polovině třicátých let muselo muzeum opustit své původní prostory vzhledem k rekonstrukci areálu Nové radnice a nalezlo útočiště v méně vhodném prostředí tzv. městského dvoru na Šilingrově náměstí. 

Zásadní zlom pro rozvoj muzea pak přineslo v roce 1960 jeho přestěhování na významnou brněnskou památku hrad Špilberk
V únoru 1982 přešla do správy Muzea města Brna Měnínská brána a stala se součástí jeho expozičních a výstavních prostor. V roce 1994 byla muzeu svěřena do péče významná památka moderní architektury Vila Tugendhat, která byla v roce 2001 zapsána na Seznam světového kulturního dědictví UNESCO. 

Hrad Špilberk vytváří už více než sedm staletí výraznou dominantu města Brna, kterému v minulosti poskytoval ochranu a pocit bezpečí. Nechyběly však v dějinách i chvíle, kdy špilberská pevnost naopak vyvolávala v Brňanech pocity ohrožení a strachu.

Více o historii hradu Špilberk: https://www.spilberk.cz/spilberk/historie-hradu/

Napsali jsme

Článek
Historie
Říkalo se mu „Krysí kanál“ a byl opředen mnoha legendami. Jedna z nich...
Top
Rozhovor
Rozhovor s novým ředitelem Muzea města Brna Zbyňkem Šolcem.
Článek
Historie
Kasematy jsou největším lákadlem hradu Špilberku a patří k...