Recenze

Muzejka se mění na Gattamelata

Recenze gurmánské bistra Gattamelata, kde věří v řemeslné tradice a originální receptury

Gattamelata, Gurmánské bistro, pizza, magazín Kult* Brno
Jídlo & pití
Gattamelata bistro je založeno na principu samoobslužného, rychlého, ale kvalitního občerstvení

Rubrika Mlsná tužka s radostí uvítala otevření zahrádek restaurací. Po dlouhé izolaci máme konečně možnost svobodně konzumovat na zahrádce a nechat se obsluhovat. Stejně netrpělivě vyhlížíme i znovuotevření restaurací. Osobně jsem zvědavý na znovuotevření restaurace Gattamelata (bývalá Muzejka), na kterou jsem upřel svou pozornost v Kultu.

Kdo nezná Muzejku, jako by ani nebyl Brňanem. Muzejka je fenomén, nebo respektive spíš bývala. Muzejka odjakživa byla kavárenským a restauračním prostorem. Tzv. Berglerova vila, pojmenovaná po svém majiteli, brněnském továrníkovi a obchodníkovi s kůží, byla postavena roku 1862 Heinrichem Ferstelem. Již v roce 1888 však její další rozvoj předurčil vyhlášený kavárník Otto Biber. V porevolučním období to s ní tak slavné nebylo. Byla častěji zavřená než otevřená. 

Muzejka svítí

Mou snahou není odhalovat historii a pitvat se ve všech sporných kauzách s Muzejkou spojených. Zavzpomínat snad mohu jen na svou recenzi z roku 2008, ve které jsem se radoval z otevření Muzejky, přesně jsem napsal toto: „Restaurace Muzejka opět žije. Strategická poloha místa přímo zve k podnikatelské aktivitě. Díky Bohu, že neleží již dále ladem.“ Podobně jako tehdy se začínám radovat i letos, pokud tedy nezasáhne vyšší moc nebo magistrát.

Gattamelata, Gurmánské bistro, pizza, magazín Kult* Brno

Výpověď z nájmu bez udání důvodu

Nový provozovatel Muzejky zvolil název Gattamelata a nainvestoval do provozu nemalé prostředky. S městem má přitom uzavřenou smlouvu na dobu neurčitou. Z podnikatelského hlediska je to sebevražda, výpověď může přijít ze dne na den bez udání důvodu. Takovou situaci provozovatel zažil v lednu, kdy to vypadalo, že bude muset skončit, ale později byla výpověď stažena. 

Také čtěte
Nově otevřený EFI Hostinec nabízí nejen domácí kuchyni, ale i řemeslné pivo z vlastního pivovaru.

Z restaurace prozatím pekárna

I Gattamelata už je kvůli vládním opatřením více než rok zavřená. Tlak banky donutil pronajímatele restaurace rozjet alespoň nějakou gastronomickou činnost, a tak se zrodil nápad na provozování pekárny ve sklepních prostorách restaurace. Z bočního vchodu se vytvořil obchůdek, do kterého si Brňané rychle našli cestu za výborným chlebem francouzského typu, který kyne 15 hodin v lednici, i za dalšími dobrotami včetně baget, paštik, pařížského salátu, loupáčků, lokší s povidly… Nově se už taky peče pizza ve speciální troubě, vytápěné dřevem. Objednat si ji zatím můžete do rozvozu. Provozovatelé chystají i spoustu dalších lákadel pro vaše chuťové buňky, především kuřata a různá další masa z grilu, těstoviny, polévky, saláty, až 15 druhů piva na čepu a další překvapení. Chod restaurace bude kombinovaný s větším důrazem na samoobslužný provoz.

Gattamelata, Gurmánské bistro, pizza, magazín Kult* Brno

Jsem velmi zvědavý, jaká nová Muzejka alias Gattamelata bude, a těším se na její otevření. Jestli budou vařit, péct, grilovat atd. stejně, jako pečou chleba a bagety, budu u nich častým hostem. Jak to vidí ostatní Brňané?

Jak by měla Muzejka vypadat a co by měla nabízet, o tom má jistě každý Brňan vlastní představu. Proto u nich zřejmě bude vyvolávat rozporuplné pocity, ať už bude její pojetí gastronomie jakékoli. Možná by se mělo Brno zamyslet a Berglerova vilu prohlásit za městskou památku, stejně jako to udělalo s ostatními vilami (Jurkovičovou či Arnoldovou), svěřit ji do správy kompetentní kulturní organizace, zřídit v ní výstavní či jiné prostory a provozovat v ní restauraci či kavárnu dle architektonických i jiných pravidel. Co si myslíte vy? (pište na redakce@kult.cz) 

– Stanislav Griebe –
Článek otištěn v Kult 06/2021

Gattamelata, Gurmánské bistro, pizza, magazín Kult* Brno

Gattamelata
Adresa: Lidická 690, 602 00 Brno-střed-Veveří
Otevírací doba: Po-Pá: 9 -18: 00
Více informací 

KULT Máš předplaceno?

Máte předplaceno?

Další číslo vám neunikne – KULT* vám doneseme až pod nos.
A k tomu navíc volné vstupenky, extra bonusy a další rozmazlování našich podporovatelů. 

Mohlo by vás zajímat

Recenze
Knihy
Gamebooky – knihy, jež nejen čtete, ale také v nich rozhodujete o...
Top
Recenze
Knihy
Kdybychom měli jmenovat několik autorů, jejichž dílo posunulo hranice...
Top
Recenze
Knihy
Alan Rickman, to není jen Severus Snape. Je to také Tybalt v Romeovi a...
Recenze
Knihy
Jen málokterá biografie vzbuzuje tak rozporuplné reakce, vášnivé...