Muž jménem Ove a jeho životní filozofie

Román Fredrika Backmana o starém vzteklounovi odvedle komicky ztvárňuje řadu situací, které nám jsou důvěrně známé. 

Muž jménem Ove, Fredrik Backman, knižní recenze, magazín KULT* Brno
Knihy

Víte, co mají společného Švéd Jonas Jonasson, Finové Arto Paasilinna a Tuomas Kyrö a Američan Clint Eastwood? Stáří. Ať už se jedná o příhody stoletého staříka, romány Stará dáma vaří jed a Les oběšených lišek, filmovou adaptaci Mrzout nebo oceněný snímek Gran Torino, všechna díla ukrývají stejný vzkaz: být starý ještě neznamená, že nemáte žádnou hodnotu. S podobnou premisou pracuje také další švédský autor Fredrik Backman, který vdechl život muži jménem Ove

Muž jménem Ove má už jen jeden cíl: zemřít. Po smrti své manželky a po tom, co ho v práci nahradil počítač, mu na světě nic nezůstalo. Tedy kromě nových sousedů, úředníků, kteří opakovaně porušují zákaz vjezdu do obytné oblasti, tlustého kluka s alergií nebo kocoura, jehož se nedokáže zbavit. Právě všechny tyto postavy a postavičky opakovaně narušují jeho snahu spáchat poklidnou sebevraždu.

Pokud se dá jmenovat jedna věc, kterou severští autoři a režiséři dokonale ovládají, je to schopnost najít perfektní balanc mezi melancholií, tragikou a komikou. Ve svých příbězích dokážou nenuceně skloubit poetičnost všedního dne s černým humorem a postřehy o životě, čímž vytvářejí dojemnou, ale i vtipnou koláž

Muž jménem Ove, Fredrik Backman, knižní recenze, magazín KULT* Brno

Fredrik Backman nezůstává severské tradici nic dlužen. Jeho Muž jménem Ove obsahuje prvky, které dělají z  jeho románu půvabné a hřejivé počtení.

Kniha se skládá z  krátkých epizodek z Oveho života. Většina se točí kolem další neúspěšné sebevraždy, která se dějem line jako červená nit. Na jejím pozadí se pak odvíjí několik bočních linek a čtenář se navíc v retrospektivě dozvídá víc o Oveho osudu.

Backman šikovně pracuje se  čtenářským očekáváním. Příběh vypráví nelineárně a v  pár větách dokáže hezky vypointovat nastolenou situaci. Jeho Ove je plastický, zajímavý člověk, jehož nitro je odhalováno krok za krokem. Autor trousí drobné stopy, které na první pohled s příběhem nesouvisejí, až nakonec zapadnou na své místo. Můžeme díky nim například pochopit, proč se v některých situacích Ove chová určitým způsobem.

Muž jménem Ove, Fredrik Backman, knižní recenze, magazín KULT* Brno

Příběhem probleskují drobné postřehy o životě a lidech kolem nás. Mohly by znít kýčovitě a naivně, ale Backman si dokáže pohlídat, aby vyprávění nesklouzlo k lacinému patosu. Daří se mu to i díky tomu, že žádné z těchto životních mouder není prvoplánové, čtenář si je v  textu musí najít a interpretovat sám. O to sympatičtěji a přirozeněji pak vyznívají.

Závěr románu s naivitou hazarduje znatelně víc, tady se autorovi jeho snaha trochu vymkla z  kontroly. Objevuje se zde několik nerealistických náhod a celkové vyznění je sice smutné, zároveň však příliš pohádkové.

Muž jménem Ove si ale i navzdory tomu drží vysokou laťku a po přečtení je jasné, proč tento román chytil za srdce téměř celý svět. Velmi lidské, vtipné, místy pravdivé a dojemné vyprávění o  strastech stáří, o laskavosti, ztrátě i nových začátcích je plné upřímných myšlenek. Čtenář se do něj s lehkostí ponoří a jen nerad knihu opouští.

Hodnocení: 90%

Muž jménem Ove
Fredrik Backman
Host, 2023

Muž jménem Ove, Fredrik Backman, knižní recenze, magazín KULT* Brno
Magazín KULTINO*. Máte předplaceno?

Máte předplaceno?

Další číslo vám neunikne – magazín KULTINO* vám 4x do roka doneseme až pod nos do vaší poštovní a e-mailové schránky.
A k tomu navíc volné vstupenky, extra bonusy a další rozmazlování našich podporovatelů.

Mohlo by vás zajímat

Recenze
Knihy
Na první pohled vypadá tato kniha celkem nevinně. Se říct, že je to...
Recenze
Knihy
Organizační porno vzbuzuje pozornost už svým atraktivním názvem. Pod...
Recenze
Zábava
Jen nemálo vybájených světů se pyšní tím, že inspirovalo stovky tvůrců...
Recenze
Zábava
The Settlers je jedna z nejslavnějších sérií videoher, první díl vyšel...