Recenze

Mutanti všech zemí, spojte se!

Marvel United: X-men, deskové hry, recenze, magazín KULT* Brno
Zábava

Marvel United je hra spojující tahy figurkami, plnění úkolů, boje s nepřáteli, taktické vykládání karet a kooperaci hráčů. Desková verze nejpopulárnějšího komiksového univerza je na českém trhu přes rok a postupně k ní přibývají rozšíření. To poslední se jmenuje Marvel United: X-Men a i bez původní hry nabízí vynikající zážitek.

Cílem hry je porazit padoucha, jenž stejně jako vy putuje po šesti lokacích a škodí, kde může. Každý ze čtyř zlosynů představuje jinou výzvu, a tak jednou chráníte politika, jindy prcháte před ukrutným lovcem, pak zase spěcháte, než protivníkovi dojdou karty, čímž prohrajete, stejně jako když dokončí svůj ďábelský plán.

Hrdinové se pomocí karet či získaných žetonů přesouvají, bojují, chrání civilisty či zabraňují hrozbám. I oni jsou rozdílní a nejen proto, že mají na kartách jiný poměr akcí, ale též díky svým schopnostem. V boji s arcilotrem se hodí Wolverine a jeho adamantiové drápy, pro rychlý přesun spolubojovníků využijete Storm. Navíc na sebe karty navazují a bez spolupráce nevyhrajete.

Marvel United: X-men, deskové hry, recenze, magazín KULT* Brno

Pestrobarevný grafický kabát je ušit spíš pro mladší hráče, čemuž neodpovídá věkové doporučení 14+. V tomto případě údaj na krabici ignorujte, hru zvládnou i sedmiletí. Uvnitř naleznete mimo jiné deset krásných plastových figurek – osm hrdinů a čtyři padouchy. Že mi nesedí počty? To proto, že Mystique a Magneto jsou tzv. antihrdinové a lze je použít pro obě role, což Marvel United (MU) dříve neumožňovalo.

Také čtěte
Star Wars: Klonové války je nejen animovaný seriál, ale i desková hra založená na systému proslulého...

Jakkoliv hraje roli náhoda – především v kartách, jimiž útočí padouch a těch, jež si líznou hráči – málokdy máte pocit, že je hra nespravedlivá či ubíjející. Důvodem je též svižné hraní – partie zaberou kolem 40 minut. Když vás lotr přechytračí, což se může stát i do čtvrt hodiny, lze s radostí začít znovu.

Herní mechanismy jsou poměrně jednoduché a přitom umožňují obrovskou variabilitu. Schopnosti protagonistů a antagonistů jsou dostatečně unikátní, aby vás hraní hned neomrzelo. Navzdory tomu by hře prospělo více zloduchů, což je nutné řešit dokupováním rozšiřujících sad MU – u nás zatím vyšla spider-manovská, deadpoolovská a se Strážci galaxie. Celkově však má MU ve světě již těžko uvěřitelných 141 hrdinů a 75 padouchů.

Marvel United: X-men, deskové hry, recenze, magazín KULT* Brno

Mimo klasiku pro 2-4 hráče nabízí MU: X-men variantu, kdy se zlosyna ujme někdo z hráčů a zatápí ostatním, stejně jako hru pro jednotlivce. MU: X-men si tedy užije 1-5 hráčů a žádný z herních módů není jen do počtu. Navíc pravidla umožňují jednoduše měnit obtížnost.

Nemusíte mít Beastovu geniální inteligenci, abyste si spočítali, že je MU: X-men výbornou hrou jak pro fanoušky utlačovaných mutantů, tak pro rodiny s dětmi. Nabízí snadno osvojitelná pravidla se spoustou možností a k nim kopu zábavy.

 

Hodnocení: 88 %

Marvel United: X-Men
Rok vydání: 2023
Počet hráčů: 1–5
Věk: 14+ (uvedeno na krabici, ve skutečnosti spíše 7+)
Herní doba: cca 40 minut
Blackfire CZ

KULT Máš předplaceno?

Máte předplaceno?

Další číslo vám neunikne – KULT* vám doneseme až pod nos.
A k tomu navíc volné vstupenky, extra bonusy a další rozmazlování našich podporovatelů. 

Mohlo by vás zajímat

Recenze
Knihy
Gamebooky – knihy, jež nejen čtete, ale také v nich rozhodujete o...
Top
Recenze
Knihy
Kdybychom měli jmenovat několik autorů, jejichž dílo posunulo hranice...
Top
Recenze
Knihy
Alan Rickman, to není jen Severus Snape. Je to také Tybalt v Romeovi a...
Recenze
Knihy
Jen málokterá biografie vzbuzuje tak rozporuplné reakce, vášnivé...