Moje odrůdy jsou jako moje děti

Rozhovor s jedním z nejvýznamnějších současných českých šlechtitelů révy vinné Milošem Michlovským.
Miloš Michlovský, rozhovor, Víno, Vinselekt Michlovský. Magazín KULT* Brno
Jídlo & pití
Věčně usměvavý šlechtitel vinné révy Doc. Ing. Miloš Michlovský, DrSc. se orientuje se i na výrobu vína bez alkoholu.

Málokteré jméno rezonuje napříč moravskou a obecně českou vinařskou obcí s takovou silou jako Michlovský. Jak by také ne, Miloš Michlovský je ve svém oboru opravdovou kapacitou a jeho společnost funguje jako záruka kvality. Cizí mu však není ani kultura a její podpora.

V prázdninovém vydání magazínu KULT* jsme připomněli 200. výročí narození Gregora Johanna Mendela. Vy patříte k nejvýznamnějším současným českým šlechtitelům révy vinné se zaměřením na šlechtění nových odrůd se zvýšenou rezistencí. V čem se vaše práce podobá úsilí G. J. Mendela? A co je na šlechtění nejzajímavější?

Zákony G. J. Mendela o dědičnosti a proměnlivosti patří mezi základní zákony genetiky. Tedy i genetiky rostlin, a tím i révy vinné. Tvorba nových odrůd révy vinné je založena na generativním křížení dvou rodičovských párů, jejichž vlastnosti se v následujícím potomstvu dědí dle zákonů genetiky. Nás však vedle nejdůležitějších hospodářských vlastností (plodnost a kvality produktu) zajímá ještě velice důležitá skupina znaků jako je rezistence, tedy odolnost k nejrozšířenějším chorobám a škůdcům, mrazuvzdornost, odolnost vůči suchu aj.

Také čtěte
Vyrazte v září na vinobraní, Víno, Vinobraní, magazín KULT* Brno
Které vinné sklepy stojí za to v tomto období navštívit? A která lokalita je pro strávení prodlouženého víkendu nejlepší?

Na kterou vyšlechtěnou odrůdu jste nejvíce pyšný? A proč byste ji doporučil k ochutnání?

Na to odpovím otázkou: Máte-li více než jedno dítě, tam jim zkuste říct, které máte raději. Opravdu, všechny mé odrůdy jsou „moje děti“, jinak to říct neumím.

A dokázal byste přesto vybrat, které víno z vinařství Vinselekt Michlovský je vaší vlajkovou lodí, na niž jste právem hrdý?

Zde je odpověď velmi podobná, téměř identická, ale přece jenom ryzlink vlašský z Pálavy označený „přívlastkem“ Monument patří asi opravdu k těm nej. Jeho originalita spočívá především v tom, že se jedná o víno, kde část hroznů pochází z velmi „moudré“ (starší 65 let) vinice a z velmi husté (více jak 10 000 keřů/ha) vinice. K tomu se přidal fenomenální ročník na bílá vína 2019 a rázem máte na světě opravdu velké víno z velké vinice.

Orientujete se i na výrobu vína bez alkoholu. Můžete ji přiblížit čtenářům? A čím to, že se vaše nealkoholické víno těší takové oblibě?

Když jsem končil vysokou školu, tak mě spolužáci „zaúkolovali“, abych vytvořil dva typy vín. Ti, kteří byli z dalekých (od vinic) severských krajů, chtěli „víno v prášku“, což jsem kategoricky odmítl hned při loučení, a druzí, mezi nimiž převládaly ženy, chtěly víno bez alkoholu. Tedy ne mošt, ale opravdu víno bez alkoholu. Stále jsem to nosil v hlavě, a i když ty pokusy tady už opakovaně byly, až asi před 10–12 lety, kdy se objevilo velmi sofistikované technologické zařízení, jsme se do toho pustili. Čas ukázal, že se více než dvacetimilionová investice vyplatila.

Degustace vína je svým způsobem kulturním zážitkem. Jakou další formou podporujete kulturu?

Kulturu podporujeme opravdu napříč celým spektrem, od folkloru přes památky Lednicko-valtického areálu, obrazové galerie, různé výstavy uměleckých děl a sochařská sympozia až po koncerty klasické vážné hudby.

Miloš Michlovský, Vinselekt Michlovský, Magazín KULT* Brno
Miloš Michlovský

Řadí se k předním českým odborníkům v oboru vinařství, vinohradnictví a šlechtění révy vinné. Nesporně je průkopníkem zavádění nových technologií, metod a poznatků z výzkumu do praxe. Jako uznávaný odborník často usedá v hodnoticích komisích významných vinařských soutěží. Současně se také intenzivně věnuje publikování odborné literatury. Ve společnosti Vinselekt Michlovský, a. s., založené v roce 2003 je předsedou představenstva a generálním ředitelem.

Celoroční předplatné magazínu KULTINO* Brno

Roční předplatné

4x do roka do vaší poštovní a e-mailové schránky

Mohlo by vás zajímat

Top
Rozhovor
Volný čas
Nestává se právě často, aby nová česká kniha vzbudila takový ohlas...
Top
Rozhovor
Volný čas
Brněnské Vánoce jsou jedním z brněnských fenoménů. Moderní, a přitom...
Rozhovor
Sport
Cyklistika, sjezdové lyžování, běžecké lyžování, snowboarding nebo...
Rozhovor
Umění
František Školník je synem nedávno zesnulého a dnes již poněkud...