Matilda brojí, děti se spojí a dospělí se bojí

Matilda je bezpochyby naprosto ojedinělá muzikálová událost, kterou by si žádný milovník tohoto žánru neměl nechat ujít.

Matilda, muzikál, Městské divadlo Brno, magazín KULT* Brno
Divadlo
V roce 1996 režisér, herec a producent Danny DeVito tento námět úspěšně uvedl na filmové plátno a knižní předloha tak znovu získala na popularitě.

Rodiče označují narození dítěte za malý zázrak. O potomka svědomitě pečují a obdivují ho jako ten největší poklad. Princové, princezny a andílkové jim dělají neskonalou radost. Matilda Wormwoodová však představuje výjimku. Táta chtěl kluka a nonstop kouká na stupidní telku. Máma se furt krášlí a říká jí, že je divný malý červ. Navíc se jí doma posmívají, protože miluje čtení. Muzikál Matilda známý z Netflixu podle románu Roalda Dahla se po více než roce příprav dočkal lednové premiéry v Městském divadle Brno.

Příběh vypráví (ne)obyčejná holka. Doma je to na prd. Navíc ji strčí do nejhorší školy na světě, kde vládne ředitelka Trunchbullová. Je to zlá babizna s obří bradavicí na nose, která nesnáší děti. Zlobivé žáky mučí ve vlastnoručně vyrobené cele. Zbožňuje hod kladivem a čokoládové dorty. Aby se Matilda nezbláznila, utíká do světa příběhů, ale postupně se učí bojovat i proti nespravedlnostem běžných dní.

Režisér Petr Gazdík ukazuje ještě více než v Mary Poppins, že mu práce s dětmi jde. Se svým týmem zajistil, že se i ti nejmenší cítí na jevišti sebejistě a komfortně – herecky, pěvecky i pohybově. Sám Gazdík muzikál i přeložil, což se ukazuje jako největší slabina. Používá obraty, kterými dnešní děcka nemluví. Specializaci Trunchbullky nazývá „fizet“, což dává smysl jen v angličtině: phys-ed (physical education). U nás je to tělák! Pojmenování „odbojné děti“ k  závěrečnému čísle „revolting children“ jaksi nepasuje. Můj tip: Čeština má přece zvukomalebnou souhlásku „ř“ ve slovech „bouřlivé“ a „bouřící“. Záseky v překladu vedou k nesrozumitelnosti sborových písní.

Matilda, muzikál, Městské divadlo Brno, magazín KULT* Brno
V roce 1988 vydal hvězdný anglický romanopisec Roald Dahl knihu, která se zařadila do dlouhého seznamu jeho oblíbených titulů pro dětského čtenáře.

Hudební nastudování Dana Kalouska a Emy Mikešové je fenomenální. Dostatek plechových nástrojů vytrubuje nezapomenutelné melodie. Všichni se energií z hudby sálající nechávají pohltit i díky choreografii Carli Rebeccy Jefferson. Na hudební scéně létají na houpačkách. Na děkovačku se jezdí na kolobrndách. Barevná scéna Petra Hlouška a laserové efekty nutí diváky křičet krutopřísné „wow!“.

Anna Bergerová jako Matilda rozlišuje čas, kdy se ztrácí v milovaných knihách a vypráví příběhy hladce jako po másle. Stojí-li před neúprosně nefunkční realitou, je na slova skoupá. Milan Němec se v ženské roli ředitelky Trunchbullové vyžívá a vnáší do děje až hororové momenty. Bruce Kryštofa Helbicha vyčnívá mezi ostatními dětmi precizním zpěvem a Hortensie Emy Miklišové zase rozpustilou roztomilostí.

V Městském divadle se v Matildě servíruje pro děti i dospělé důkladně uleželý výběrový steak. Stravitelnosti občas vadí tuhé šlachy překladů, což ale vyvažuje ostře vyladěné orchestrové koření. Že neporazíme nespravedlnost pouze nadpřirozenými schopnostmi nebo zlobením, chápeme. Když dojde ti, že život není moc fér, neznamená to jen říct si, tak to tak ber. Přepiš příběh života s tužkou pevně v ruce. To je ta revoluce!

Matilda, muzikál, Městské divadlo Brno, magazín KULT* Brno

Hodnocení: 70%

Matilda
Městské divadlo Brno
Psáno z představení 23. 1. 2023
Web: mdb.cz/inscenace/580-matilda

Top
Divadla

Lidická 1863/16, Brno

Další představení v místě

Divadlo
Městské divadlo Brno

Činoherní scéna

Divadlo
Městské divadlo Brno

Hudební scéna

Umění
Městské divadlo Brno

Galerii Jefa Kratochvila

Top
Divadlo
Městské divadlo Brno

Hudební scéna

Magazín KULTINO*. Máte předplaceno?

Máte předplaceno?

Další číslo vám neunikne – magazín KULTINO* vám 4x do roka doneseme až pod nos do vaší poštovní a e-mailové schránky.
A k tomu navíc volné vstupenky, extra bonusy a další rozmazlování našich podporovatelů.

Mohlo by vás zajímat

Recenze
Lze oživit tak primitivní hru, jako jsou piškvorky? Jistě. Pokud do ní...
Recenze
Knihy
Literární série Zaklínač Andrzeje Sapkowského byla několik desítek let...
Top
Recenze
Film
Historické drama Jeanne du Barry – Králova milenka představuje...
Recenze
Knihy
Ondřej Veselý je organizátorem dobročinné sbírky s názvem Vánoční...