Mass Effect si hráči mohou vychutnat v novém kabátě

Mass Effect Legendary Edition je kompilací videoher z trilogie Mass Effect: Mass Effect, Mass Effect 2 a Mass Effect 3.

Mass Effect Legendary Edition, Videohra,magazín KULT* Brno
Zábava
Všechny tři hry byly remasterovány, s vizuálními vylepšeními, technickými vylepšeními a úpravami hry

Poté, co se filmoví a seriáloví tvůrci začali věnovat remakům starých titulů, se herní vývojáři pouštějí do podobné práce. Od letoška je například možné si zahrát vylepšenou verzi sci-fi trilogie Mass Effect. Ale má tato novinka vůbec nějaký přínos?

Jedním z předních herních sci-fi titulů je bezesporu trilogie Mass Effect, kterou v letech 2007–2012 vydala herní společnost BioWare. Ta mimo jiné stojí za úspěšnou sérií Dragon Age, ve které jsou ostatně využity některé RPG prvky přímo z Mass Effectu. Nyní společnost vydala upravenou verzi tohoto herního klenotu. BioWare však na to šel původně trochu jinak. Jakmile roku 2012 uzavřel trilogii, začal připravovat nový Mass Effect s podtitulem Andromeda, který je zasazen mimo události předchozích dílů a odehrává se v jiné galaxii. Hra nakonec vyšla roku 2017 a nesklidila takovou chválu, jakou si tvůrci představovali. S pokračováním se sice doposud počítá, nicméně to přijde neznámo kdy. Místo toho roku 2021 společnost vydala remasterovanou verzi původní trilogie. Celistvá trilogie vyšla 14. května, a to na všechny platformy ze svaté trojice (PC, PlayStation a Xbox). Zahrnuje jak upravené verze všech tří dílů, tak i drtivou většinu DLC, která byla k jednotlivým hrám dostupná.

Co všechno však nová edice vlastně přináší? Reálně toho moc není, ale detaily každého fanouška původní trilogie potěší. Předně je nutné zmínit, že se nezměnilo nic z hlediska příběhu či hratelnosti – Shepardovi jde ve hře stále o to stejné, přičemž bojuje takřka identicky jako dřív. Tvůrci se pochopitelně nejvíce zaměřili na vzhled, grafika jednotlivých dílů je nyní vyvážená, takže na prostředí nelze spatřit několikaletý vývoj, který je rozhodně patrný u původní verze trilogie. Hra nyní šlape na nejnovějších systémech, podporuje současné vymoženosti grafických karet a opravila spoustu bugů. Zároveň jich však i několik přidala. Zcela vypuštěn byl multiplayer, který je součástí původního třetího Mass Effectu. Tvůrci to odůvodnili tím, že se chtěli během tvorby remasteru soustředit především na zážitek pro jednoho hráče, multiplayer chtějí doplnit později, pokud o to hráči budou stát.

Ve výsledku tedy remasterovaná edice Mass Effectu nepřináší nic převratného, přesto jeho autoři udělali dobře, že se rozhodli ji vytvořit. Vůbec totiž není na škodu, že existuje jedna celistvá verze celé trilogie s uceleným příběhem a jedním hrdinou. Staré hráče tím sice moc neobohatí, ale ty nové, kteří svět Mass Effectu ještě nepoznali, rozhodně nalákají.

Magazín KULTINO*. Máte předplaceno?

Máte předplaceno?

Další číslo vám neunikne – magazín KULTINO* vám 4x do roka doneseme až pod nos do vaší poštovní a e-mailové schránky.
A k tomu navíc volné vstupenky, extra bonusy a další rozmazlování našich podporovatelů.

Mohlo by vás zajímat

Recenze
Divadlo
Babička Boženy Němcové z 19. století byla natolik slavná, že se o ní...
Recenze
Knihy
Dnes šedesátiletý Quentin Tarantino patří mezi nejoslavovanější tvůrce...
Recenze
Lze oživit tak primitivní hru, jako jsou piškvorky? Jistě. Pokud do ní...
Recenze
Knihy
Literární série Zaklínač Andrzeje Sapkowského byla několik desítek let...