Loupežníci to jsou páni. To jsou páni z povolání

Legendární romantické drama Friedricha Schillera LOUPEŽNÍCI.

Loupežníci, Studio Marta, Friedrich Schiller, divadlo, recenze, magazín KULT* Brno
Divadlo

6 absolventů činoherního herectví Janáčkovy akademie múzických umění se kouká hlavní jednoho revolveru v brněnském Studiu Marta v dramatu Loupežníci Friedricha Schillera. A v hlavní mužské roli Karla Moorea uvidíte od únorové premiéry Lucii Netopilovou. Ženské pohlaví převtělené do mužského těla je specifikem studentského pojetí Loupežníků.

Píše se polovina 18. století v německém Porýní. Dva bratři – Karel a Hanz Mooreovi – nemají zrovna nejlepší vztah. Karel se chce usmířit s otcem. Napíše mu dopis. Hanz mu ale přečte podvrh, což způsobí, že otec Karla zavrhne a ten se přidá v Čechách k bandě loupežníků. Mezitím se hamižný a podlý Hanz snaží zbavit starého Moorea, touží získat i Karlovu milou Amálii a prahne po moci nad celým majetkem rodiny Mooreových. 

Pro režiséra Martina Modrého jsou Loupežníci absolvenstké představení. Jeho zpracování vnáší do klasiky ryze moderní prvky. Střílí se ze samopalů nebo revolverů. Dobové kostýmy a rekvizity  tvůrci zasazují do humorných náznaků – šaty Amálie na kolečkách v hledišti vzbuzují náležitý ohlas. Jeviště leží vzhledem k hledišti poměrně vysoko, s čímž se adekvátně pracuje, ale na konci při děkovačce by se schůdky opravdu hodily. 

Loupežníci, Studio Marta, Friedrich Schiller, divadlo, recenze, magazín KULT* Brno

Obsadit Lucii Netopilovou do mužské postavy Karla se jeví jako odvážný tah. Netopilová vyjadřuje opačné pohlaví jak tónem hlasu, tak fyzickým projevem. Její sebejistotu nabourávají občasné záseky v přednesu textu. Plynulost mluveného projevu jistě v průběhu dalších repríz vypiluje k dokonalosti. Martina Tomanová coby Amálie skrývá překvapivý komediální potenciál. Nevyčerpatelné energie Tomáše Webera jsem si všimla už při Radúzovi a Mahuleně. Jako loupežník Spiegelberg je naprosto geniální. 

Loupežníci v Martě pojednávají o totálním rozpadu rodiny, komunity i vlastní integrity z pohledu mladých lidí, kteří jsou na přelomu puberty a mladé dospělosti. Studenti zachovávají  Schillerovy představy o hrdinství, maskulinitě a odraz jeho ega. Spád vyprávění tak může působit zmateně, ale pro bouři a vzdor je zmatenost nejbližší sestrou. Snažit se pro sebe urvat víc a vždy bojovat o co nejlepší konec. Člověk pro sebe totiž není pouze nebem, ale i peklem. 

Loupežníci, Studio Marta, Friedrich Schiller, divadlo, recenze, magazín KULT* Brno

Hodnocení : 65 %

Název: Loupežníci
Kde: Studio Marta
Psáno z představení 23. 2. 2023
Web: https://www.loupeznici.studiomarta.cz/

Divadla

Bayerova 5, Brno

Další představení v místě

Divadlo
Studio Marta
Divadlo
Studio Marta
Divadlo
Studio Marta
Divadlo
Studio Marta
Magazín KULTINO*. Máte předplaceno?

Máte předplaceno?

Další číslo vám neunikne – magazín KULTINO* vám 4x do roka doneseme až pod nos do vaší poštovní a e-mailové schránky.
A k tomu navíc volné vstupenky, extra bonusy a další rozmazlování našich podporovatelů.

Mohlo by vás zajímat

Recenze
Lze oživit tak primitivní hru, jako jsou piškvorky? Jistě. Pokud do ní...
Recenze
Knihy
Literární série Zaklínač Andrzeje Sapkowského byla několik desítek let...
Top
Recenze
Film
Historické drama Jeanne du Barry – Králova milenka představuje...
Recenze
Knihy
Ondřej Veselý je organizátorem dobročinné sbírky s názvem Vánoční...