Recenze

Letos krotí duchy teenageři

Recenze na nové Krotitelé duchů

Krotitelé duchů: Odkaz - Jedno z nejlepších pokračování, Jason Reitman, Magazín KULT* Brno
Film
Pokračování Krotitelů duchů: Odkaz uctivě oprašuje původní filmy

Osmdesátá léta nadále táhnou a pro filmové hity reaganovské éry to platí bezezbytku. Jedním z těch ikonických jsou Krotitelé duchů z roku 1984, potažmo jejich o pět let mladší pokračování. Nedávný pokus o návrat do jejich světa dopadl přinejlepším neslavně. Teď můžeme do stejné řeky vstoupit znovu.

Tvůrci Krotitelů duchů z roku 2016 nahradili původní kvarteto mužských hrdinů jejich ženskými alternativami a z mnoha důvodů sklidili posměch diváků i kritiky. Letošní Krotitelé duchů, kdy titul doplňuje slovíčko Odkaz, přistupují k látce výrazně promyšleněji. Především se jich chopil tvůrce několika zdařilých nízkorozpočtových snímků Jason Reitman (Juno, Lítám v tom), jenž je zároveň synem režiséra původních dvou blockbusterů, v únoru zesnulého československého rodáka Ivana Reitmana.

Ani tentokrát nesledujeme v  hlavních rolích rozpustilé vědce, dospělí protagonisté ustoupili dětem a pubescentům – neskrývaně i pod vlivem masového úspěchu seriálu Stranger Things. A tato linka zde funguje podobně dobře jako 
u jedné z výkladních skříní Netflixu. Uznání si zaslouží také dávkování nezbytných odkazů na originál nebo vkusná emancipace zástupkyň něžného pohlaví, které posouvají děj mnohem vydatněji než jejich „drsné“ polovičky. Rázem je řečeno víceméně vše podstatné, jelikož nad rámec těchto tří rovin Krotitelé duchů: Odkaz nenabízejí téměř nic.

S tím značně souvisí skutečnost, že zatímco zhruba první polovina snímku nabízí divákovi dostatek zábavných a umně natočených sekvencí, postupem času podobných vějiček rapidně ubývá. Emočně silně zabarvené finále si pak zřejmě dokážou užít jen nejvěrnější fanoušci značky s logem v podobě boubelatého strašidýlka.

Hodnocení: 60 %

Krotitelé duchů: odkaz
USA, 2021, 124 min
Premiéra 6. ledna 2022
Akční/Fantasy/Komedie/Krimi/Sci-fi
Scénář: Jason Reitman, Gil Kenan,
Režie: Jason Reitman
Hrají: Finn Wolfhard, Carrie Coon, Mckenna Grace, Sigourney Weaver, Bill Murray, Dan Aykroyd, Ernie Hudson, Paul Rudd, Annie Potts, Bokeem Woodbine, Marlon Kazadi,

Více o filmu

KULT Máš předplaceno?

Máš předplaceno?

Další číslo ti neunikne – KULT* ti doneseme až pod nos. A k tomu navíc volné vstupenky, extra bonusy a další rozmazlování našich podporovatelů. 

Mohlo by vás zajímat

Recenze
Knihy
Zřejmě nejznámější román Jiřího Stránského, který se dočkal i výpravné...
Recenze
Knihy
Po prvotině Rozsudek smrti přichází autorka s novou detektivní dvojicí...
Recenze
Film
Ve filmu Fantastická zvířata: Brumbálova tajemství se již potřetí...
Recenze
Knihy
Nehaste příznaky, pochopte příčiny. Heslo, které zde platí od začátku...