Článek

Letní festivaly lákají na multižánrové koncerty a filmové projekce

Letní festivaly Česko, festival, hudba, zpěváci, kapely, fesťák, magazín KULT* Brno
Festival

Blíží se léto a s ním dlouhé slunečné dny a teplé večery. Čas ideální pro návštěvu festivalů. Česko se v průběhu následujících měsíců promění na rušné dějiště mnoha akcí, ze kterých si vybere snad každý zájemce. Pojďme se společně podívat na ty nejzajímavější z nich.

Španělské rytmy, drsné riffy i klasická hudba

S hudebními festivaly se v Česku každoročně roztrhne pytel. I toto léto o ně nebude nouze. Svůj hudební maraton můžete odstartovat 16. června v  Praze, kde začíná desetidenní festival španělské a  latinskoamerické kultury Ibérica. Ten se pak postupně přesune do Brna, na zámek Zdounky, do Vyškova a  Velkých Opatovic. Návštěvníci si vychutnají nejen vášnivé hudební vystoupení, ale i  workshopy a  filmová promítání. Letos se navíc koná již jubilejní dvacátý ročník. Na jeho počest se odehraje galakoncert na brněnském Špilberku. O rok méně oslavuje v termínu 14. až 30. července Hudební festival Znojmo. Během sedmnácti dnů si zde můžete užít pestrou nabídku vystoupení interpretů z  oblasti klasické hudby, ale nezapomene se ani na cimbálovou muziku, jazz, crossover programy a  gastroakce. Můžete očekávat dva koncerty Pavla Šporcla a inscenaci Harmonie planet Antonia Caldary. Vyznavači tvrdší muziky si tradičně přijdou na své na dalším ročníku Masters of Rock ve Vizovicích, který otevírá brány 13. července, a srpnového festivalu Brutal Assault v pevnosti Josefov, který startuje 9. srpna. Další stálicí mezi festivaly jsou multižánrové Colours of Ostrava, jež začínají 19. července v industriální oblasti Dolních Vítkovic.

Letní festivaly Česko, festival, hudba, zpěváci, kapely, fesťák, magazín KULT* Brno

Kultura v nejrůznějších podobách

14. července se spustí i největší kulturně společenská akce v  České republice s  názvem Hrady CZ. Až do 2. září máte možnost užít si koncerty, které se konají na Točníku, Kunětické hoře, na hradě Švihov, v Rožmberku nad Vltavou, na Veveří, v  Hradci nad Moravicí, na Bouzově a poslední akce si můžete užít na Bezdězu. V ceně sobotní vstupenky jsou zahrnuty i prohlídky stálých expozic hradů. 28. a 29. července se v Brně bude konat teprve třetí ročník unikátního festivalu Pop Messe. Pracuje s  ojedinělým konceptem, jehož cílem je propojovat umění, hudbu, technologie a urbex. Zároveň se věnuje současným společenským tématům, jako jsou ekologie nebo udržitelnost. 25. a  26. srpna ožije nově zrekonstruovaný amfiteátr letního kina v  Mikulově. Festival Mikulove s  podtitulem Festival nepopulární hudby nabízí prostor především nekomerčním, „okrajovým“ hudebním žánrům. Dává tak šanci nejen zvučným jménům, ale i  mladým nadějným talentům.

Letní festivaly Česko, festival, hudba, zpěváci, kapely, fesťák, magazín KULT* Brno

Oslavy filmového světa

V rámci festivalů nemůžeme opomenout ani ty filmové. Od 30. června do 8. července se koná již 57. ročník Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary. Jako každý rok i letos se zde představí filmy širokého žánrového zaměření z celého světa. V  termínu 28. července až 3. srpna můžete zavítat na Letní filmovou školu 2023, která se standardně koná v  Uherském Hradišti. Festival láká na promítání dvou stovek filmů, filmové tvůrce a odborníky z celého světa, koncerty, parties a jedinečnou letní atmosféru.

Rusell Crowe, Letní festivaly Česko, festival, hudba, zpěváci, kapely, fesťák, magazín KULT* Brno

Mohlo by vás zajímat

Top
Rozhovor
Volný čas
Klára Vodičková Nevečeřalová je kočičí psycholožka, která se tréninku...
Recenze
Divadlo
Babička Boženy Němcové z 19. století byla natolik slavná, že se o ní...
Recenze
Knihy
Dnes šedesátiletý Quentin Tarantino patří mezi nejoslavovanější tvůrce...
Top
Rozhovor
Film
Oba studovali JAMU, oba patří mezi nejoblíbenější české herce. A oba...