Kulturní a společenský vývoj Brna z pohledu Karla Fuksy

Životní příběh brněnského barda, přítele Arnošta Goldflama, Jana Nováka, Franty Kocourka či Rudyho Kovandy

Bůh je z Brna, Jiří Kamen, Karel Fuksa, recenze, magazín KULT* Brno
Knihy
Zdroj: Radiožurnál

Na konci letošního července oslavil Karel Fuksa sedmdesáté šesté narozeniny. Tento rodák z Brna, televizní režisér, tvůrce skleněných objektů, malíř a sportovec patřil mezi představitele brněnské bohémy a svůj odkaz zanechal v mnohých dílech. O svém pestrém životě si promluvil s publicistou Jiřím Kamenem, který jeho zážitky sestavil do publikace Bůh je z Brna.

Na pohled útlá knížečka je rozdělena do krátkých kapitol, díky kterým se text čte rychle a svižně. Karel Fuksa mluví o své rodině, ve které se našli jak komunisti, tak i svobodní zednáři, o uměleckých i sportovních zážitcích, ale i o dalších svérázných i slavných osobnostech, které se do jeho života nějakým způsobem otiskly. S humorem i nadhledem líčí zážitky z dob ruské okupace, vzpomíná, jak se setkal s Milanem Kunderou, a bere čtenáře na výlet po historii brněnských ulic. Vlastní zážitky nelineárně prokládá vzpomínkami svých příbuzných, ať už se jedná o první a druhou světovou válku nebo dobu Habsburků.

Z času na čas vstoupí do některého vyprávění Jiří Kamen jako komentátor, když si sám vzpomene na něco ze svého života, co se do kontextu hodí. Dodává tak Fuksovu pohledu navíc svůj vlastní, čímž vznikají zajímavé koláže zážitků a zkušeností dvou mužů. Autor knihy nechává Karla Fuksu mluvit jeho vlastním jazykem. Neformálním, zcela otevřeným, díky čemuž vyznívá vyprávění velmi čistě a upřímně. Párkrát se Fuksa v ději vrátí zpět, aby něco doplnil, vplete do něj novou linku nebo dokončí to, co načal v předešlé části knihy.

Bůh je z Brna, Jiří Kamen, Karel Fuksa, recenze, magazín KULT* Brno

Tento přístup se ukazuje jako správný krok. Díky němu pak líčení zážitků dostává autentičtější charakter. Čtenář pak může získat dojem, že sám sedí v útulné místnosti spolu s panem Karlem Fuksou, popíjí čaj a z první ruky poslouchá všechny jeho příhody. I když se některé z nich můžou jevit jako banální, bez konce, nebo je vyprávění až příliš chaotické, ve skutečnosti je každá kapitola velmi zajímavou, osobitou výpovědí. Kniha jako celek pak funguje hned v několika rovinách.

Z na první pohled jednoduchých historek vyvstává plastický obraz toho, jak se Brno měnilo v důsledku rozličných vnějších politických a společenských okolností a jak tyto změny ovlivňovaly lidi i umění. Jihomoravská metropole zde vystupuje jako město mnoha tváří, pod jehož povrchem neuhasitelně pulzuje život a které se pořád posouvá vpřed. Zároveň se knize podařilo vystihnout atmosféru, která v Česku panovala v průběhu dvacátého století.

V neposlední řadě je pak publikace téměř až motivačním osobním příběhem pozoruhodného člověka, který ve svém životě rád zkoušel hodně věcí a nikdy se nezastavil. Příjemnou třešničkou na závěr je krátký rozhovor, který Jiří Kamen zahrnul místo epilogu. Ten opět poukazuje na houževnatost, s jakou Karel Fuksa přistupuje k životu, čímž si získává ještě silnější čtenářské sympatie.

Také čtěte
Kateřina Tučková, recenze Bílá voda, magazín Kult* Brno
Dlouho očekávaný přelomový román o ženách, víře a zlu.

Hodnocení: 85 %

Bůh je z Brna
Jiří Kamen, Karel Fuksa
Mladá fronta, 2022

Magazín KULTINO*. Máte předplaceno?

Máte předplaceno?

Další číslo vám neunikne – magazín KULTINO* vám 4x do roka doneseme až pod nos do vaší poštovní a e-mailové schránky.
A k tomu navíc volné vstupenky, extra bonusy a další rozmazlování našich podporovatelů.

Mohlo by vás zajímat

Recenze
Knihy
Na první pohled vypadá tato kniha celkem nevinně. Se říct, že je to...
Recenze
Knihy
Organizační porno vzbuzuje pozornost už svým atraktivním názvem. Pod...
Recenze
Zábava
Jen nemálo vybájených světů se pyšní tím, že inspirovalo stovky tvůrců...
Recenze
Zábava
The Settlers je jedna z nejslavnějších sérií videoher, první díl vyšel...