Když draci v kobkách vaří fantasy eintopf

Průvodce pro každého, kdo chce proniknout do světa Dungeons and Dragons

Dungeons & Dragons - Hráčská ročenka, Dungeons & Dragons, recenze, magazín KULT* Brno
Knihy

Dungeons and Dragons je zbožňovaný praotec všech her na hrdiny. Vždyť první verzi vydali Gary Gygax a Dave Amerson před takřka padesáti lety. V současné době navíc značka D&D pronikla do povědomí širší veřejnosti díky povedenému filmu Dungeons and Dragons: Čest zlodějů a patrně nejlepší videohře tohoto roku Baldur’s Gate 3. Nelze se tedy divit, že vychází k tomuto fenoménu knihy, které ho mají přiblížit dalším hráčům a čtenářům. Jednou z nich je Dungeons & Dragons – Hráčská ročenka od Susie Rae. Jen nevím, jestli si tato chaotická „brožurka v pevných deskách“ najde někoho, koho potěší.

Čím tedy Hráčská ročenka je? V podstatě změtí nahodile působících kapitol, které se na přeskáčku a bez logické souvislosti zabývají některým z nesčetného množství různorodých prostředí pro D&D, nestvůrami, významnými postavami či aspekty hraní. Textu je zde pomálu a jen výjimečně sdělí něco opravdu zajímavého či pro DM (dungeon mastera – tvůrce a vedoucího herních sezení) a hráče užitečného. Součástí knihy je i několik kapitol s úkoly, hádankami či dotazníky, jež jsou dle své hlouposti až primitivnosti určené patrně předškolákům, pro něž však rozhodně není zbylý obsah.

Také čtěte
Dungeons & Dragons: Čest zlodějů, film, recenze, magazín KULT* Brno
Po letech marného čekání, kdy se konečně filmovým tvůrcům podaří převést úspěšně na plátno zážitky...

 

Hráčská ročenka obsahuje jen velmi málo rad pro ty, kteří D&D hrají či by to chtěli zkusit. Mnohokrát odkazuje na tematické moduly a další knihy, které ani nevyšly v češtině. O to víc působí jen jako drahý a nepříliš povedený leták informující o přehršli produktů spojených s D&D.

Jedinou silnou stránkou publikace jsou stovky ilustrací od desítek výtvarníků. Mapy, vyobrazení příšer, míst i hrdinů jsou vynikající a nabízejí ochutnávku toho, co všechno vám fantastický svět/světy D&D nabízejí. Naleznete zde i několik ilustrativních fotografií spojených se samotným hraním.

Dungeons & Dragons - Hráčská ročenka, Dungeons & Dragons, recenze, magazín KULT* Brno

Těžko říct, komu Hráčskou ročenku doporučit. Pokud si ji nechcete koupit jen kvůli ilustracím (jen zřídka zajímavý text za to věru nestojí), mohla by zaujmout velmi mladé čtenáře, kteří teprve objevují neskutečně podnětný a široký svět D&D a žánr fantasy obecně. Vlastně ani nevím, zda Hráčskou ročenku nazvat knihou. Moji nejistotu podporuje i fakt, že jsem ji nenašel v hlavních literárních internetových databázích. Zajímá-li vás D&D a neovládáte angličtinu, můžete si koupit českou verzi pravidel pod názvem Jeskyně a draci. Vyjde sice dráž, ale nekonečněkrát lépe vám přiblíží, jaké to je D&D hrát – už proto, že vám to umožní.

 

Dungeons & Dragons - Hráčská ročenka, Dungeons & Dragons, recenze, magazín KULT* Brno

Hodnocení: 25 %


Dungeons & Dragons - Hráčská ročenka
Susie Rae
80 stran
Egmont, 2023

KULT Máš předplaceno?

Máte předplaceno?

Další číslo vám neunikne – KULT* vám doneseme až pod nos.
A k tomu navíc volné vstupenky, extra bonusy a další rozmazlování našich podporovatelů. 

Mohlo by vás zajímat

Recenze
Knihy
Literární série Zaklínač Andrzeje Sapkowského byla několik desítek let...
Top
Recenze
Film
Historické drama Jeanne du Barry – Králova milenka představuje...
Recenze
Knihy
Ondřej Veselý je organizátorem dobročinné sbírky s názvem Vánoční...
Recenze
Divadlo
Jeden Hamlet mu nestačí. Stanislav Moša na to v Městském divadle Brno...