Článek

Káznice 250 ukáže historii i budoucnost bývalého vězení

Káznice Brno. Magazín KULT* Brno
Historie
Brněnská káznice na Bratislavské bude součástí festivalu Faktor K.

V létě uplynulo 250 let od položení základního stavebního kamene káznice v brněnských Zábrdovicích. Její historii i budoucnost představí akce Káznice 250, která je součástí festivalu Faktor K. Akce se uskuteční přímo v káznici 6. října 2022 od 16:00 a potrvá dvě hodiny. Bohatý program je pro návštěvníky po předchozí rezervaci zdarma.

Návštěvníci se mohou těšit na prohlídku káznice, během níž se od odborníků dozvědí zajímavé informace o historii i budoucnosti stavby. Organizátoři připravují též scénické čtení z básnických sbírek nebo promítání filmu o básníku Janu Zahradníčkovi, jehož v káznici věznili komunisté. Program myslí i na děti, které si mohou vyzkoušet workshopy a plnit různé úkoly.

Rozsáhlý objekt káznice řadu let chátrá. V budoucnu mu však novou tvář dodá vybudování Kreativního centra Brno. Díky němu se nevyužívaný komplex promění v zázemí pro tvůrce a kreativce z Brna i celého Jihomoravského kraje. Zároveň bude centrum akcentovat pohnutou historii objektu, proto zde vznikne také místo paměti připomínající utrpění vězňů z dob nacismu a komunismu. Část káznice bude moct využívat i veřejnost, a to pro naplnění volného času v knihovně či kavárně.

Základní stavební kámen káznice položil v roce 1772 zemský hejtman Arnošt Kryštof hrabě z Kounic. Zprvu se v ní nacházel sirotčinec, avšak od konce 18. století sloužila až do roku 1956 jako vězení. Během druhé světové války i po ní končili v celách lidé nepohodlní jednomu či druhému zmíněnému režimu. Po uzavření v 50. letech využíval káznici Moravský zemský archiv.

Káznice 250
Bratislavská 249 /68, Brno
6. října 2022, 16:00–18:00

Více informací na www.kreativnibrno.cz

<>

Mohlo by vás zajímat

Top
Rozhovor
Jídlo & pití
V historických prostorách Zemanovy kavárny a cukrárny v Brně se mísí...
Recenze
Lze oživit tak primitivní hru, jako jsou piškvorky? Jistě. Pokud do ní...
Článek
Historie
Historie svíček se váže k problematice svícení od počátků lidstva...
Článek
Historie
Přestože John Fitzgerald Kennedy úřad prezidenta Spojených států...