Karate dobývá srdce uživatelů Netflixu

Recenze čtvrté série seriálu Cobra Kai.

Nový Karate Kid na Netflix Cobra Kai čtvrtá série Magazín KULT* Brno
Seriál
Cobra Kai - sága Karate Kid pokračuje

Populární filmová série z osmdesátých let Karate Kid se na Netflixu dočkala druhého dechu. Řeč však není o filmech samotných, ale o seriálovém pokračování, které si většina diváků pochvaluje. V podobných situacích se to přitom stává málokdy.

Filmová branže už zažila spoustu populárních filmových sérií. Vždy když nějaká taková vznikne, studia se z nich snaží vymačkat maximum, protože představují jistotu, na niž nalákají diváky do kin. Většina těchto značek se však ždíme až moc, a proto nevznikají zrovna povedené tituly.

Podobně na to kdysi doplatil i Karate Kid. Původně šlo o trilogii natočenou mezi lety 1984–1989, nicméně později se tato série dočkala ještě dvou dalších filmů. První z nich, nazvaný Nový Karate Kid, vznikl v roce 1994 a zahrnoval jen jednoho člena původního obsazení. Druhý, tzv. reboot, z roku 2010 nesklidil velký úspěch, přestože v něm hráli Jackie Chan a Jaden Smith. I kvůli tomu se zdálo, že značka Karate Kida bude pohřbena hluboko do země. Nicméně opak se stal pravdou. Když nezabraly přeobsazení ani rebooty, nastal čas vrátit starou gardu a natočit plnohodnotné pokračování. Tak se stalo roku 2018, kdy se zrodil seriálový hit.

Také čtěte
Korejská Hra na oliheň, Squid Games na Netflix. Magazín KULT*
Korejská Hra na oliheň (Squid Games) na Netflixu boří rekordy sledovanosti.

Seriál nazvaný Cobra Kai se odehrává cca třicet let po událostech prvního filmu. Johnny Lawrence (William Zabka) stále nedokázal překousnout svou porážku v turnaji, a tak otevře dódžó Cobra Kai. Toho si všimne jeho odvěký rival Daniel LaRusso (Ralph Macchio) a dvojice soků tak opět stane tváří v tvář. Projekt původně vycházel na YouTube Red (dnes YouTube Premium), ale roku 2020 se Netflixu podařilo získat práva na seriál, a tak mu objednal pokračování. Toho nejnovějšího se diváci dočkali poslední den loňského roku. A počkat si na nové díly se jim vyplatilo.

Čtvrtá série tvořená deseti zhruba pětatřicetiminutovými epizodami nabídla divákům spojenectví dvou hlavních hrdinů. Johnny a Daniel se konečně dali dohromady, aby společně se svými studenty přemohli Johna Kreese, který ve světě Karate Kida figuruje už od původní trilogie. Právě Johnnyho a Danielova spolupráce představuje hlavní lákadlo nejnovější série, přičemž tato příběhová linka je zvládnuta na výbornou. Oba mají pochopitelně problém spolupracovat, ale musí tak učinit, aby ukázali, čeho všeho jsou se svými studenty schopni. Začátek je kvůli tomu trochu pomalejší, nicméně oprávněně – příběh rovnou připravuje na velkolepé finále. Dobrým tahem bylo rozdělení závěrečného turnaje na dva díly. Díky tomu si jej divák pořádně užije.

Příběh se však nesoustředí pouze na hlavní zápletku, konflikt je obohacen vedlejšími dějovými liniemi, které rozvíjejí někdy až nezajímavé vedlejší charaktery. Divák sice tuší, jak se děj pravděpodobně vyvine, ale o všechna překvapení nepřijde.

Co se na čtvrté řadě rozhodně povedlo, je její atmosféra. Děj je podkreslován skvělou hudbou, díky které vás baví sledovat každý záběr. Jednotlivé souboje jsou precizně natočené a divákovi nemůže vadit ani pořádná dávka nostalgie, která z nových epizod přímo čpí. Seriál tudíž i nadále představuje pořádně zábavnou podívanou, která je s každou sérií lepší a lepší.

Netflix koneckonců obnovil Cobru Kai pro pátou sérii, jejíž premiéra je v tuto chvíli sice nejistá, ale lze předpokládat, že se jí dočkáme koncem letošního roku.

Hodnocení: 90 %      

Cobra Kai (seriál)
Akční / Komedie / Drama / Rodinný / Sportovní
USA, (2018–2021), 21 h 10 min 
Tvůrci: Josh Heald, Jon Hurwitz, Hayden Schlossberg
Režie: Jon Hurwitz, Hayden Schlossberg, Jennifer Celotta, Josh Heald, (více)
Scénář: Jon Hurwitz, Hayden Schlossberg, Josh Heald, Jason Belleville, (více)
Kamera: Cameron Duncan, D. Gregor Hagey, Paul Varrieur
Hudba: Leo Birenberg, Zach Robinson
Hrají: Ralph Macchio, Xolo Maridueña, William Zabka, Courtney Henggeler

Více o seriálu

Magazín KULTINO*. Máte předplaceno?

Máte předplaceno?

Další číslo vám neunikne – magazín KULTINO* vám 4x do roka doneseme až pod nos do vaší poštovní a e-mailové schránky.
A k tomu navíc volné vstupenky, extra bonusy a další rozmazlování našich podporovatelů.

Mohlo by vás zajímat

Recenze
Knihy
Literární série Zaklínač Andrzeje Sapkowského byla několik desítek let...
Top
Recenze
Film
Historické drama Jeanne du Barry – Králova milenka představuje...
Recenze
Knihy
Ondřej Veselý je organizátorem dobročinné sbírky s názvem Vánoční...
Recenze
Divadlo
Jeden Hamlet mu nestačí. Stanislav Moša na to v Městském divadle Brno...