Recenze

John Wick 4 absorbuje prvky westernu

John Wick (Keanu Reeves) odhalí cestu, jak porazit Nejvyšší radu

John Wick: Kapitola 4, Keanu Reeves, recenze, film, magazín KULT* brno
Film
Keanu Reeves prošel 12týdenním výcvikem v bojových uměních a kaskadérských jízdách, aby sám dokázal natočit co nejvíce akčních sekvencí.

Zhruba deset let se mohlo zdát, že sláva Keanu Reevese je tatam. Hvězda Nebezpečné rychlosti, Ďáblova advokáta nebo matrixovské (tehdy ještě) trilogie znovu naplno zazářila až v roce 2014 díky prvnímu dílu Johna Wicka. Dnes z mnoha i zcela neuměleckých důvodů platí za globální superstar, již díky jejímu altruismu a celkové výlučnosti zbožňují i lidé, kteří akční filmy považují za ztrátu času. Otevře jim John Wick: Kapitola 4 oči?

První John Wick stál na záměrně marginální premise ovdovělého zabijáka, který se ke svému řemeslu vrátí poté, co mu padouši zastřelí psa a ukradnou auto. Poučenost žánrovými milníky především hongkongské provenience se snoubila s do posledního detailu promyšlenou choreografií bojových scén, jejíž fanoušci si zvykli spíše oprašovat dávné klasiky Johna Woo nebo hledat skryté perly ve filmografiích jeho následovníků. Výsledkem byl ne zrovna očekávaný hit. Druhé i třetí pokračování rozšiřovaly fikční svět vysoce výkonných nájemných vrahů a dál cizelovaly rozsáhlé akční sekvence. Kapitola 3 měla původně zamýšlenou trilogii uzavřít. Zdálo se, že jednotlivé prvky dotáhla k dokonalosti a tvůrci v čele s Keanu Reevesem a režisérem a dlouholetým kaskadérem Chadem Stahelskim už se můžou jen opakovat, nebo dokonce vykrádat. Dnes už víme, že šlo o liché obavy.

John Wick: Kapitola 4, Keanu Reeves, recenze, film, magazín KULT* brno
Film obsahuje potitulkovou scénu.

Ačkoli se stále pohybujeme v mantinelech historicky vymezených takzvaně béčkovou kinematografií, poskytující zpravidla instantní přehlídku žánrových atrakcí, Kapitola 4 trvá bezmála tři hodiny. Nabízela se tudíž otázka, zda na tak velkorysé ploše nezačne všechno to rytmizované vraždění nudit, respektive jakým způsobem toho Stahelski, Reeves a spol. dosáhnou.

Také čtěte
Dřevěná chata uprostřed lesa. Trojčlenná rodina odkázaná sama na sebe. Neexistující mobilní signál...

 

Nedá se říct, že by přišli s něčím (nejen) v rámci série zcela nevídaným, víceméně pokračují ve výše načrtnutém, únava z opakování stále jednoho a téhož přesto nehrozí. Poměr mezi sekvencemi bojovými a těmi ostatními je zhruba stejný jako dřív, takže zákonitě dojde i na trochu delší dialogy, výsledný mix je však plynulý a posun hlavně oproti až primitivně poskládané jedničce znatelný. Řada scén viditelněji než dřív absorbuje westernovou ikonografii – těží z toho třeba vynikající finále.

John Wick: Kapitola 4, Keanu Reeves, recenze, film, magazín KULT* brno
Poslední den natáčení věnoval Keanu Reeves kaskadérům hodinky značky Rolex jako odměnu za jejich práci.

Ve třetím díle byly opulentní masakry zpravidla stylizované několika dominantními barvami ozvláštňovány zapojením zvířat. Novinka nabízí fanoušky oslavované rozhodnutí snímat jednu z přestřelek z výrazného nadhledu, a především maximálně funkční účast několika žánrových ikon v čele s Donniem Yenem. Strach z jednotvárnosti se každopádně ukázal jako zbytečný. Pro všechny předchozí díly série navíc platilo, že s opakovanými zhlédnutími zážitek z nich ještě roste, a John Wick: Kapitola 4 i se všemi svými sázkami na jistotu – mimo jiné právě díky své délce – nebude výjimkou.

Hodnocení: 80 %

ČSFD 83 %
IMDb 82 %

John Wick: Kapitola 4
Chad Stahelski
Premiéra 23. března 2023
www.vertical-ent.cz

KULT Máš předplaceno?

Máte předplaceno?

Další číslo vám neunikne – KULT* vám doneseme až pod nos.
A k tomu navíc volné vstupenky, extra bonusy a další rozmazlování našich podporovatelů. 

Mohlo by vás zajímat

Recenze
Zábava
Marvel United je hra spojující tahy figurkami, plnění úkolů, boje s...
Top
Recenze
Knihy
Tahle kniha primárně osloví spíše starší čtenáře/badatele, kteří na...
Top
Recenze
Zábava
Pokud jste hráli Star Wars Jedi: Fallen Order, nemusím pravděpodobně...
Recenze
Divadlo
Pozor, ať vám nevypadnou oči z důlků, protože se konverzační komedie...