Recenze

Jedinečný průvodce Brnem

Známý brněnský nakladatel Šimon Ryšavý předkládá čtenářům knihu, která jim přibližuje Brno třemi netradičními pohledy. Slovem i obrazem.

Kniha. Včera, dnes a zítra? Ladislav Vencálek, Zdeněk Bláha a Přemysl Dížka. Magazín KULT* Brno
Knihy
Kniha Ladislava Vencálka, Zdeňka Bláhy a Přemysla Dížky je pestrou mozaikou pohledů na moravskou metropoli.

Tato velmi výpravná kniha nám slovem, fotografií, veršem i malbou letem světem přibližuje moravskou metropoli. Netradičního a poeticky laděného průvodce Brnem nám za pomoci tří autorů připravil známý brněnský nakladatel Šimon Ryšavý.

Nejmladšímu z autorů, jimiž jsou Ladislav Vencálek, Zdeněk Bláha a Přemysl Dížka, bude zanedlouho osmdesát let. Přesto je kniha BRNO – Včera, dnes... ...a zítra? velmi vkusně pojatá. Možná, že jejich pozoruhodné dílo dokonce čtenáře i přiměje se nad městem Brnem zamyslet. Nad jeho tváří, historií, krásami i neduhy. Kniha vám prozradí, jak město vnímat jako živý organismus, nikoli pouze jako sdílený prostor.

Už na první pohled je patrné, že obrazová stránka díla bude klíčová. Nezřídka netradiční pohledy objektivů Přemysla Dížky a Ladislava Vencálka namířené v tomto případě na Brno skvěle doplňují lyrické, často velmi podmanivé akvarely Zdeňka Bláhy. Ať už malbami charakteristických brněnských staveb, zákoutí nebo pohledem do širší krajiny brněnské kotliny. Ty obrázky sice na první pohled nevypadají nijak zvlášť obtížně, ale… Zkuste si to!

Bohatou obrazovou stránku prokládají tematické verše známých básníků a provází vyprávění hlavního autora knihy, hudebníka a novináře Ladislava Vencálka. Přibližuje nám nejen významná Brněnská místa, ale i jeho vzdálenou nebo docela nedávnou historii. Přitom bez patosu a s troškou nadsázky i jemného humoru. Prostor je věnován i významným osobnostem, etnikům i brněnskému folklóru. A přitom bez přehršle letopočtů.

Také čtěte
Srdcervoucí sblížení jedné paličaté ženy s tlupou goril nabádá k zamyšlení nad životem primátů i člověka.

Je znát, že účelem knihy není čtenáře mentorovat, ale spíš zaujmout, pobavit a rozšířit jim obzory. Nebo osvěžit paměť. Kolik z nás asi ví, že pojem Římské náměstí, jakkoli je přirozenou součástí názvosloví v městě Brně, je jménem pouze fiktivním? A jak vůbec vzniklo?

Přesto tuhle knížku nevnímám přímo jako průvodce městem. Brožuru, se kterou vyjdu do ulic. Na to je málo hutná, přestože má víc jak dvě stě stran. Spíš v ní ve chvílích oddechu najdu inspiraci k toulkám či bádání. Každý prostor totiž vypadá jinak ve chvatu všední chůze nebo při pohledu z dopravního prostředku, kde se za oknem míhá jen jako anonymní změť domů, krajiny a lidí.

Víte například, že: „hodiny na Petrově, které dnes poctivě odbíjejí poledne v jedenáct, jakkoli vypadají starobyle, přesto odebírají rádiový signál v pásmu velmi dlouhých vln z vysílače u Frankfurtu nad Mohanem? Tomu jej dodávají cesiové atomové hodiny z Fyzikálně-technického institutu v Braunschweigu. Díky tomu jsou tedy poměrně přesné. Odchylka je maximálně jedna sekunda za milion let.

Hodnocení: 90 %

Včera, dnes... ...a zítra?
Ladislav Vencálek, Zdeněk Bláha a Přemysl Dížka
Počet stran: 224
Vyšlo: 29. září 2022
Nakladatelství: Šimon Ryšavý

KULT Máš předplaceno?

Máte předplaceno?

Další číslo vám neunikne – KULT* vám doneseme až pod nos.
A k tomu navíc volné vstupenky, extra bonusy a další rozmazlování našich podporovatelů. 

Mohlo by vás zajímat

Recenze
Knihy
Gamebooky – knihy, jež nejen čtete, ale také v nich rozhodujete o...
Top
Recenze
Knihy
Kdybychom měli jmenovat několik autorů, jejichž dílo posunulo hranice...
Top
Recenze
Knihy
Alan Rickman, to není jen Severus Snape. Je to také Tybalt v Romeovi a...
Recenze
Knihy
Jen málokterá biografie vzbuzuje tak rozporuplné reakce, vášnivé...