Recenze

Hravá cesta temnotou

Recenze deskové hry Světlonoš

Světlonoš, desková hra, karetně, kostková kombinační hra, magazín Kult* Brno
Zábava
Černobílé dobrodružství se společenstvím fantaskních stvoření

Na trhu deskových her není snadné na sebe upozornit. Mezi stovkami nádherných a originálních titulů se mnohé ztratí. Netýká se to však přírůstku od Blackfire nazvaného Světlonoš, který vaši pozornost upoutá černobílou stylizací a neobvyklým grafickým zpracováním. Skrývá ale krabice francouzského autora Cédricka Chaboussita výjimečnou hru?

Světlonoš je hrou pro dva až čtyři hráče, která kombinuje sběr bodů, získávání karet, hody kostkami i pohyb po mapě. Na první pohled se její pravidla zdají složitá, ale stačí si ji jednou či dvakrát zahrát a rychle proniknete do jejích mechanismů. Ve hře se vžijete do role jednoho ze sedmi čarovných dobrodruhů, kteří se v pochmurném světě snaží co nejlépe ovládnout moc elementů a prozářit temnotu záblesky světla. Dobrodruzi jsou představováni kartami. Jakmile si jednu z nich vyberete, dostanete jiné kostky než vaši soupeři, což ovlivní váš herní styl. Nemluvě o tom, že dobrodruzi mají další schopnosti, stejně jako pomocníci, kteří se k nim postupně přidávají.

Kromě karet hrdinů a asistujících bytostí jsou významným prvkem hry kostky osmi různých barev. Mají dvě velikosti. Ty větší má hráč u sebe po celou hru (případně po její část, podle zvoleného pomocníka). Menší mění majitele v každém kole. Právě to, jaké symboly/elementy vám na nich padnou, rozhoduje, zda se vám spustí, či nespustí schopnosti postav a jak se budete moci hýbat po mapě. Tato mechanika zajišťuje rozmanitost a nevyzpytatelnost, takže i v případě, že budete mít v herních partiích zcela shodné karty (což je velmi nepravděpodobné), dopadnou pokaždé jinak. Světlonoš obsahuje možnost za určitou cenu házet vícekrát, či dokonce nastavit na kostce, co si přejete, takže své štěstí můžete ovlivnit.

Světlonoš, desková hra, karetně, kostková kombinační hra, magazín Kult* Brno

Pestré jsou i schopnosti dobrodruhů a pomocníků. Efekty aktivujete tím, že vám na kostkách padnou určité znaky, i tím, že se některým symbolům naopak vyhnete. Pomocníci vám mohou přidat body během i na konci hry, mohou usnadnit váš pohyb po mapě – nebo mohou zemřít, což nemusí být nutně na škodu. Různobarevné kostky mají nestejnou šanci na hod určitého symbolu a některé obsahují znak, jenž na jiných nenajdete. Významnou součástí zážitku ze hry je jeho grafická stránka. Ilustrátoři Ben Basso a Vincent Dutrait ze sebe vydali to nejlepší a především černobílí tvorové jsou stejně tak bizarní jako strašidelní či v mnoha případech roztomilí. Hru si tudíž oblíbí i děti a osvojí si ji i ty mladší než mající doporučený věk deseti let.

Pochmurný i rozkošný Světlonoš nabízí hru založenou na taktice a předvídání, stejně jako na značné míry (ovlivnitelné) náhodě. Deskoherní stratégové jej možná neocení, ale pro rodiny s dětmi a méně náročné hráče je to díky svižnému průběhu i krásné grafice vynikající volba.

Světlonoš, desková hra, karetně, kostková kombinační hra, magazín Kult* Brno
Světlonoš, desková hra, karetně, kostková kombinační hra, magazín Kult* Brno

Hodnocení: 83%

Světlonoš
Kategorie: základní hra
Počet hráčů: 2–4
Věk hráčů: 10 let
Doba hraní: 45
Autor: Cédrick Chaboussit
Charakteristika: fantasy

KULT Máš předplaceno?

Máš předplaceno?

Další číslo ti neunikne – KULT* ti doneseme až pod nos. A k tomu navíc volné vstupenky, extra bonusy a další rozmazlování našich podporovatelů. 

Mohlo by vás zajímat

Recenze
Film
Psal se rok 2003, když Janu Duškovi diagnostikovali nevyléčitelnou...
Recenze
Film
Film se odehrává v oděské věznici, kde si odpykávají své mnohaleté...
Recenze
Divadlo
Verdiho operu na temné téma uvedlo jako poslední premiéru této sezóny...
Recenze
Knihy
Kniha pojednává o splněném snu Honzy i o Černobylu a o tom, co tam...