Článek

Hradišťan a Javory spolu

Hradišťan a Javory, Společný koncert, magazín Kult*Brno
Hudba
Hradišťan je hudebně-taneční soubor, působící od roku 1950 v Uherském Hradišti.

Dvojalbum plné písní tak známých, že řada z nich už zcela zlidověla, nese název Společný koncert. Jedná se o live záznam společného koncertu Hradišťanu a Javory Beatu, jejichž repertoár má mnoho společného, a to nejen hudebně, ale i svojí poetikou. Poslechněte si nové a občas i nečekané verze písní, jako jsou například „Ideál“, „Zvláštní znamení“, „Modlitba za vodu“, „Javory“, „Krátký popis léta“ nebo „Modlitba“, které přinášejí posluchačům radost už desítky let.

Není třeba zdůrazňovat, že jak Hradišťan s Jiřím Pavlicou, tak i Hana a Petr Ulrychovi a „jejich“ Javory patří mezi stálice české hudební scény. Vzájemně je spojuje charakter a obsah písní, jejich melodika či inspirační zdroje, a v neposlední řadě také lidský aspekt – vlídný a upřímný přístup k posluchačům. Navíc Jiří Pavlica, který stojí v čele Hradišťanu, byl také po nějakou dobu členem skupiny Javory, jak se zmiňuje v úvodním slově k albu: „Poprvé jsme se s Petrem setkali ve skupině Javory už koncem 70. let minulého století. Pak jsme se vydali každý svou vlastní cestou hledání a objevování, cestou autorské tvorby a usilování o originální výpověď, která se na jedné straně silně inspirovala kořeny zejména moravské tradiční hudební kultury a na druhé straně chtěla rezonovat se současným světem. Možná už tenkrát zde byly počátky toho, čemu se později začalo říkat world music.“

Není překvapením, že soubory připravily sérii společných koncertů, ale především to, že se tak stalo až nyní. Pro tuto příležitost vznikl speciální program, kde hlavní a nejzajímavější část koncertů tvoří písně interpretované oběma kapelami společně. Nahrávka vycházející na CD pochází z jednoho z mnoha koncertů, jež se uskutečnily v posledních dvou letech – konkrétně 21. 11. 2021 v Domě kultury v Kroměříži.

Společný koncerty Hradišťanu s Hanou a Petrem Ulrychovými a skupinou Javory Beat se uskuteční 27. června na nádvoří hradu Špilberk.

Přebal CD s názvem Společný koncert skupiny Hradišťan a Javory, Jiří Pavlica, Hana a Petr Ulrychovi. Magazín KULT* Brno

Společný koncert (2CD)
Hradišťan a Hana a Petr Ulrychovi a Jiří Pavlica Javory Beat
Indies Scope / 2022
Žánry: folk, world music

Koupit CD

Mohlo by vás zajímat

Článek
Volný čas
Koťata, která měla skončit na dně rybníka, kočka s roztříštěnou...
Rozhovor
Festival
Rozhovor s Horsetem Vládcem organizátorem letošního festivalu...
Článek
Knihy
Recenze románu Vesnice autorky Kristýny Trpkové z nakladatelství...
Článek
Festival
Druhý ročník festivalu Pop Messe nabídne už tento víkend hvězdný line...