Recenze

Hasič Standa bojuje proti teroristům i chemtrails

Recenze na novou českou komedii Kdyby radši hořelo

Kdyby radši hořelo, česká komedie od tvůrců MOST! Magazín KULT* Brno
Film
Hlavní hrdinové řeší témata konspirační teorie, strach z terorismu, rasismus i krize maskulinity.

Filmový debut Adama Kolomana Rybanského předcházela pověst originálního snímku, který vyvolal řadu pozitivních ohlasů na mezinárodním filmovém festivalu Berlinale. Dokáže však Kdyby radši hořelo zaujmout i tuzemské publikum? Rozhodně ano. Jen má blíž k nedávno uvedenému seriálu MOST! než k Hoří, má panenko.

Hlavním hrdinou snímku je trochu nešikovný, ale dobrosrdečný hasič Standa, který se brzy má stát otcem. Jeho velkým vzorem a celoživotním přítelem je postarší náčelník hasičů Bróňa, jenž se po smrti manželky utápí v depresi. Když však velikonoční jarmark naruší podezřelá automobilová nehoda, získává Bróňův život opět smysl. Náčelník je přesvědčený, že šlo o teroristický útok, a začíná aktivně organizovat domobranu. Zmatený a nerozhodný Standa brzy začne mít o celé situaci pochybnosti…

Také čtěte
Po čtyřech letech vstupuje do kin nový film režiséra Roberta Sedláčka, thriller Promlčeno. Kvalitní...

Již z úvodních záběrů, kdy nad poklidnou krajinou zaznívá ironicky dramatická hudba, je zřejmé, v jakém duchu se ponese celý film. Absurdní humor často stojí na dlouhých kamerových záběrech, zámlkách a trapném tichu. Do tohoto minimalistického přístupu skvěle zapadá Miroslav Krobot, který již v předchozích filmech ukázal, že mu nejlépe jdou právě role mlčenlivých a zarputilých mužů. Jeho náčelník Bróňa ale není jednorozměrnou figurkou a divák dokáže pochopit jeho motivaci, i když s ním nebude názorově souznět. Také Michal Isteník dodává postavě Standy hloubku. Zároveň se jedná o nejvtipnější postavu celého filmu a určitě vám v  paměti utkví scény, v nichž stříká na manželku ocet proti chemtrails nebo se nemotorně snaží pokácet strom. 

Kdyby radši hořelo, česká komedie od tvůrců MOST! Magazín KULT* Brno

Ostatní postavy bohužel tak prokreslené nejsou a jedná se většinou o jednoduché karikatury. Za zmínku snad stojí ještě Standova manželka, kterou hraje Anna Polívková, a také farář Martina Šestáka. Jen tyto dva charaktery si zachovávají zdravý rozum a nepodléhají iracionálnímu strachu. Právě scéna, kdy z kostela odcházejí lidé nespokojení s farářovým kázáním, patří k vrcholům snímku.

Také čtěte
Nejen v KULTu už zaznělo, že na obrazovkách České televize se čím dál častěji objevují seriály...

Konspirační teorie, strach z terorismu, rasismus i krize maskulinity. To všechno jsou poměrně vážná a aktuální témata, kterých se Kdyby radši hořelo dotýká. Podobně jako MOST! je však podává s velkou mírou nadsázky, ironie i mírně nekorektního humoru. Je třeba říct, že někomu může takovýto typ filmu připadat až příliš angažovaný. Rozhodně se však nejedná o žádnou černobílou agitku a Adam Koloman Rybanský ke všem postavám přistupuje s pochopením a empatií. Celkově se tedy jedná o velmi zdařilý režijní debut s nečekaně tragikomickou pointou.

Hodnocení: 75 %

Kdyby radši hořelo

Komedie
Premiéra: 16.6. 2022
Režie: Adam Koloman Rybanský
Scénář: Adam Koloman Rybanský, Lukáš Csicsely
Hrají: Miroslav Krobot, Michal Isteník, Anna Polívková a další

Více o filmu

KULT Máš předplaceno?

Máš předplaceno?

Další číslo ti neunikne – KULT* ti doneseme až pod nos. A k tomu navíc volné vstupenky, extra bonusy a další rozmazlování našich podporovatelů. 

Mohlo by vás zajímat

Recenze
Film
Spielbergův Jurský park působil v roce 1993 jako zjevení. Jednalo se...
Top
Recenze
Knihy
Dlouho očekávaný přelomový román o ženách, víře a zlu.
Recenze
Divadlo
Převýchova mladého šlechtice v šaška, to vše za trest, a v sedmi...
Recenze
Knihy
Literární debut Jiřího Mádla vybízí čtenáře k zamyšlení. Hledání sebe...