Recenze

Halininy gurmánské povídky na cestě kolem světa

Recenze nové knihy Haliny Pawlowské

Halina Pawlowská, Zájezd snů, knižní recenze, magazín KULT* Brno
Knihy

Zájezd snů je kniha plná povídek. Česká moderátorka a spisovatelka v optimisticky laděných příbězích uděluje humorem protkané praktické rady smíchané se specifickým moudrem a postřehy vycházejícími z jejích vlastních zkušeností.

Halina Pawlowská na necelých tři sta stranách vykresluje zážitky z  cestování, přičemž čtenářům radí, kde se dobře najíst, obléct, potkat galantního muže nebo zahlédnout místní celebritu.

Každá povídka je jedinečná, s  autobiografickými prvky. Autorka čtenářům dává možnost nahlédnout do jejího soukromí. Vrací se zpátky do dětství a mládí, kdy trávila čas s kamarády, až po současnost, kdy si užívá cestování s  rozrůstající se rodinou.

Řím, Paříž, Madrid, Budapešť nebo okolí jižní Moravy – na těchto a dalších místech Halina čtenáře doprovází. V  povídkách často popisuje složení, vzhled i chuť jídel, jež metaforicky přirovnává k všemocným věcem. Poznatky z gastronomie odlehčuje příhodami z osobního života, které ji při cestování potkaly.

Také čtěte
Dlouho očekávaný přelomový román o ženách, víře a zlu.

Soubor povídek hýří optimismem a sarkasmem, přesto mi autorčino vyjadřování občas přijde jednotvárné. Povídkám chybí hloubka, která by čtenáře nutila k zamyšlení.

Zájezd snů bych zařadila do kategorie „letní četba k vodě“, u níž se nemusí přemýšlet. Jednotlivé povídky na sebe nenavazují, protože se odehrávají v  různých zemích i etapách spisovatelčina života. Halina Pawlowská má specifický styl vyjadřování, který nesedí každému. Osobně patřím mezi čtenáře, kteří její tvorbu příliš nevyhledávají. Autorka některými metaforickými podobiznami přiměje k pousmání, jindy je propast mezi dobrým humorem a pubertálními výrazy příliš hluboká.

Halina Pawlowská, Zájezd snů, knižní recenze, magazín KULT* Brno

Hodnocení: 55%

Zájezd snů
Halina Pawlowská
Rok vydání: 2022
Nakladatelství: Motto

KULT Máš předplaceno?

Máte předplaceno?

Další číslo vám neunikne – KULT* vám doneseme až pod nos.
A k tomu navíc volné vstupenky, extra bonusy a další rozmazlování našich podporovatelů. 

Mohlo by vás zajímat

Top
Recenze
Film
Měřeno diváckým nadšením a mediální pozorností, platí The Last of Us...
Top
Recenze
Film
V září 2022 měl ve slovenských kinech premiéru snímek Piargy česko...
Recenze
Zábava
Oltree je neobvyklý název deskové hry, jež má za cíl zabavit 2–⁠4...
Top
Recenze
Divadlo
Majitel francouzského divadla a režisér Filip Martén má problém...