Recenze

Halininy gurmánské povídky na cestě kolem světa

Recenze nové knihy Haliny Pawlowské

Halina Pawlowská, Zájezd snů, knižní recenze, magazín KULT* Brno
Knihy

Zájezd snů je kniha plná povídek. Česká moderátorka a spisovatelka v optimisticky laděných příbězích uděluje humorem protkané praktické rady smíchané se specifickým moudrem a postřehy vycházejícími z jejích vlastních zkušeností.

Halina Pawlowská na necelých tři sta stranách vykresluje zážitky z  cestování, přičemž čtenářům radí, kde se dobře najíst, obléct, potkat galantního muže nebo zahlédnout místní celebritu.

Každá povídka je jedinečná, s  autobiografickými prvky. Autorka čtenářům dává možnost nahlédnout do jejího soukromí. Vrací se zpátky do dětství a mládí, kdy trávila čas s kamarády, až po současnost, kdy si užívá cestování s  rozrůstající se rodinou.

Řím, Paříž, Madrid, Budapešť nebo okolí jižní Moravy – na těchto a dalších místech Halina čtenáře doprovází. V  povídkách často popisuje složení, vzhled i chuť jídel, jež metaforicky přirovnává k všemocným věcem. Poznatky z gastronomie odlehčuje příhodami z osobního života, které ji při cestování potkaly.

Také čtěte
Dlouho očekávaný přelomový román o ženách, víře a zlu.

Soubor povídek hýří optimismem a sarkasmem, přesto mi autorčino vyjadřování občas přijde jednotvárné. Povídkám chybí hloubka, která by čtenáře nutila k zamyšlení.

Zájezd snů bych zařadila do kategorie „letní četba k vodě“, u níž se nemusí přemýšlet. Jednotlivé povídky na sebe nenavazují, protože se odehrávají v  různých zemích i etapách spisovatelčina života. Halina Pawlowská má specifický styl vyjadřování, který nesedí každému. Osobně patřím mezi čtenáře, kteří její tvorbu příliš nevyhledávají. Autorka některými metaforickými podobiznami přiměje k pousmání, jindy je propast mezi dobrým humorem a pubertálními výrazy příliš hluboká.

Halina Pawlowská, Zájezd snů, knižní recenze, magazín KULT* Brno

Hodnocení: 55%

Zájezd snů
Halina Pawlowská
Rok vydání: 2022
Nakladatelství: Motto

KULT Máš předplaceno?

Máš předplaceno?

Další číslo ti neunikne – KULT* ti doneseme až pod nos. A k tomu navíc volné vstupenky, extra bonusy a další rozmazlování našich podporovatelů. 

Mohlo by vás zajímat

Recenze
Divadlo
Devět křížů znají motoristé coby odpočívadlo blízko Brna nedaleko...
Recenze
Knihy
Srdcervoucí sblížení jedné paličaté ženy s tlupou goril nabádá k...
Recenze
Divadlo
Mary Page Marlowová. Takové je jméno hry, kterou nově uvádí na své...
Recenze
Divadlo
Divadlo má pro dnešní děti stále stejné kouzlo jako kdysi. Brněnské...