Na minutku

Geniální Ucho se 15. září vrací do kin

Ucho, Karel Kachyňa, filmové premiéry v kinech, 37. týden. Magazín KULT* Brno
Film
Během úzkostné, bezesné noci probere manželská dvojice svůj vztah plný kompromisů, klamu a nelásky.

Vybrat z hned osmi oficiálních filmových premiér tohoto týdne tu nejlákavější není snadné. I když... Možná vlastně ano.

Karel Kachyňa natočil na základě scénáře Jana Procházky celou řadu vynikajících filmů (Naděje, Kočár do Vídně, Noc nevěsty). Největší proslulosti se však zřejmě těší ten, jehož premiéry se předčasně zesnulý spisovatel a politik Procházka nedožil. Ucho se stalo pomyslným synonymem pro československý trezorový film a k širšímu publiku se dostalo až v lednu roku 1990, tedy více než dvacet let od svého vzniku. Na působivosti, s jakou se jeho tvůrcům i hercům v čele s Jiřinou Bohdalovou a Radoslavem Brzobohatým podařilo znázornit tíseň totalitního režimu, mu to však neubralo. Zda to platí i pro obnovenou premiéru v roce 2022, o tom se můžeme přesvědčit sami.

Ale nejen u Ucha – a Jana Žižky, samozřejmě – může divák trávit čas ve svém oblíbeném kině. Různorodé typy zážitků slibují třeba umělecké dokumenty EOS: Raffael odhalen a Moonage Daydream, věnovaný Davidu Bowiemu. Dáváte-li přednost fiktivním příběhům, nabízí se návštěva skandinávského dramatu Krásné bytosti nebo romantické komedie Vstupenka do ráje, která svedla dohromady Juliu Roberts a George Clooneyho.

A budete-li chtít porovnat umění „starých českých mistrů“ s jejich následovníky, můžete tak učinit po zhlednutí v Karlových Varech oceněného Slova Beaty Parkanové nebo snímku Good Old Czechs, do jehož středu postavil zkušený dokumentarista Tomáš Bojar slavné české letce RAF. A alespoň koprodukční českou stopu nese také polské drama Tichá země.