Na minutku

Filharmonie Brno zvedla ze sedadel celou Carnegie Hall

Filharmonie Brno, Carnegie Hall, Philip Glass, Bohuslav Martinů, Leoš Janáček, Dennis Russell Davies, David Bowie. Magazín KULT* Brno
Hudba
zleva: Angelique Kidjo, Philip Glass a Dennis R. Davies

8. února 2023 odehrála Filharmonie Brno nejzásadnější koncert své novodobé historie.
V newyorské Carnegie Hall, v rámci probíhajícího turné po USA představila netradiční program kombinující českou a americkou hudbu: Bohuslava Martinů, Leoše Janáčka a Philipa Glasse. Právě posledně jmenovaný je autorem Symfonie č. 12 „Lodger“, jež se stala událostí večera. Zazněla totiž v newyorské premiéře, a navíc za osobní účasti samotného Philipa Glasse.

„Ani nevím, jestli se mi to všechno jen nezdálo. Publikum úžasně přijalo Martinů a Janáčka, za něž jsme sklidili velké ovace. Po pauze šéfdirigent Dennis Russell Davies přivítal v publiku Philipa Glasse a okamžitě se strhl jásot, ještě než jsme začali hrát. Glass je prostě ikona a pro nás je velká čest hrát přímo pro něj,“ uvedla Marie Kučerová, ředitelka Filharmonie Brno. „Další ovace následovaly po skončení skladby a několikaminutový potlesk ještě zesílil, když autor přišel osobně poděkovat na pódium,“ doplnila Kučerová.

Odehrát takto prestižní koncert se podařilo i díky Dennisi Russellu Daviesovi, kterého pojí s Glassem dlouhotrvající spolupráce. „Byl to nádherný večer. To, že jsem se svým orchestrem mohl zahrát skladbu přímo Philovi, pro mě hodně znamená,“ uvedl Davies. Stejně tak si váží toho, že s Filharmonií Brno nahrál symfonii na CD jako první orchestr na světě. Symfonii Glass zkomponoval na texty písní Davida Bowieho se sólovým partem pro pětinásobnou držitelku Grammy Angelique Kidjo.

<>