Recenze

Fantastická zvířata zachraňují herecké výkony

Fantastická zvířata odhalují tajemství profesora Brumbála

Fantastická zvířata: Bumbálova tajemství. Magazín KULT* Brno
Film
Podaří se profesoru Albu Brumbálovi překazit plány temného kouzelníka Gellerta Grindelwalda?

Ve filmu Fantastická zvířata: Brumbálova tajemství se již potřetí setkáváme s magizoologem Mlokem Scamanderem. Předchozí snímek z této série se bohužel nesetkal s příliš dobrými ohlasy. Podařilo se režiséru Davidu Yatesovi napravit svou reputaci? A jak si s postavou nebezpečného kouzelníka Grindelwalda poradil herec Mads Mikkelsen, který nahradil Johnnyho Deppa?

Profesor Albus Brumbál se snaží překazit plány temného kouzelníka Gellerta Grindelwalda. Avšak kvůli krevnímu paktu ho není schopen zastavit sám. Pověřuje tedy Mloka Scamandera, aby sestavil speciální tým kouzelníků a čarodějek. Každý z členů týmu pak dostává zvláštní úkol…

Třetí díl Fantastických zvířat navazuje na své předchůdce poněkud těžkopádně. Mnohé postavy se zde objevují jen proto, že je diváci znají, a tentokrát nehrají výraznější úlohu. Například Yusuf Kama se mihne pouze v několika scénách a zakončení jeho příběhové linky je značně odbyté. I Credence Barebone se dostává spíše na vedlejší kolej a jeho příběh vyznívá do ztracena. Ani absence Tiny Goldsteinové, kterou zaregistrujeme až na úplném konci, není adekvátně vysvětlena.

Fantastická zvířata: Bumbálova tajemství. Magazín KULT* Brno

Celkově je největší slabinou snímku jeho scénář. Úvodní polovina působí značně zmateně. Není vůbec jasné, čeho chce tým kouzelníků dosáhnout a jaký je vlastně Brumbálův plán. V několika momentech se zdá, že se z filmu stane kouzelnický politický thriller, nakonec se však vyprávění vydá zcela jiným směrem. Až později se děj vyjasní a chování postav začne dávat větší smysl. Mnoho motivů i tak zůstane nedokončených nebo nevysvětlených. 

Naopak největJohnnším pozitivem Fantastických zvířat je hvězdné herecké obsazení. Herecký výkon Madse Mikkelsena je méně excentrický než ten Johnyho Deppa a dodává postavě Grindelwalda patřičné charisma i emocionální hloubku. Společné scény s Judem Lawem, který exceluje v roli mladého Brumbála, jsou výborné a značně vyčnívají. Také triky a akční scény se povedly. Mezi vrcholy filmu patří souboj Brumbála s Credencem v ulicích Berlína nebo scény z německého vězení, ze kterého se Mlok snaží osvobodit svého bratra Thesea. Velmi osvěžujícím dojmem působí také zasazení části děje do exotického Bhútánu. Krátce se podíváme i do Bradavic, tato sekvence však působí poněkud zbytečně a do filmu byla vložena patrně jen kvůli fanouškům.

I přes trochu lacině otevřený závěr se zdá, že celá filmová série končí ve slepé uličce. Pokud skutečně vzniknou další dva plánované díly, bude zapotřebí, aby jim tvůrci věnovali podstatně více úsilí.

Hodnocení: 60 %

Fantastická zvířata: Bumbálova tajemství
Dobrodružný / Rodinný / Fantasy
Premiéra: 7. dubna 2022
Délka: 143 minut
Režie: David Yates
Scénář: Steve Kloves, J. K. Rowling
Kamera: George Richmond
Hudba: James Newton Howard
Hrají: Eddie Redmayne, Jude Law, Ezra Miller, Alison Sudol, Mads Mikkelsen...

Více o filmu

KULT Máš předplaceno?

Máš předplaceno?

Další číslo ti neunikne – KULT* ti doneseme až pod nos. A k tomu navíc volné vstupenky, extra bonusy a další rozmazlování našich podporovatelů. 

Mohlo by vás zajímat

Recenze
Divadlo
Devět křížů znají motoristé coby odpočívadlo blízko Brna nedaleko...
Recenze
Knihy
Srdcervoucí sblížení jedné paličaté ženy s tlupou goril nabádá k...
Recenze
Divadlo
Mary Page Marlowová. Takové je jméno hry, kterou nově uvádí na své...
Recenze
Divadlo
Divadlo má pro dnešní děti stále stejné kouzlo jako kdysi. Brněnské...