Na minutku

Elling, Cohen, Aldana a další zavítají na JazzFestBrno

Elling, Cohen, Aldana, Sono music, Jazz fest Brno, magazín KULT* Brno
Hudba

JazzFestBrno přidal do programu další významná jména současné jazzové scény. Nechybí mezi nimi charismatický zpěvák Kurt Elling, kometa youtubových videí pianista Emmet Cohen, saxofonistka nominovaná na letošní Grammy Melissa Aldana, saxofonista Donny McCaslin známý z posledního alba Davida Bowieho či bubeník Simon Phillips spjatý mimo jiné s Mickem Jaggerem.

Hlavní část 22. ročníku festivalu JazzFestBrno se koná od 7. března do 19. května. K vrcholům bude jistě patřit koncert Kurta Ellinga 2. května v Sono Centru. Elling patří mezi pár vyvolených, jejichž hlas poznáte ve zlomku sekundy. Jeho sytý baryton se ladně pohybuje ve čtyřoktávovém rozsahu a posluchačům se prodírá až do morku kostí. „Elling s ním navíc nakládá jako virtuózní improvizátor a přesvědčivý vypravěč,“ říká umělecký ředitel festivalu Vilém Spilka.

Rodák z Chicaga se už přes dvě dekády pohybuje v popředí jazzové scény, a to díky své umělecké odvaze, dynamice a originalitě. Elling proslul mimo jiné psaním osobitých textů na známé melodie z pera největších osobností jazzu, jakými jsou John Coltrane, Keith Jarrett nebo Pat Metheny. To mladá chilská saxofonistka Melissa Aldana, která zahraje 26. března v Cabaretu des Péchés, hledá inspiraci pro své desky u malířky Fridy Kahlo a ve staletími se táhnoucí tradici tarotových karet. V obou případech si vysloužila nominaci na Grammy za nejlepší improvizované jazzové sólo. Kariéra jihoamerické seňority je tak nyní v plném rozpuku.

Kompletní program a vstupenky jsou k dispozici na webu Jazzfestbrno.cz.