Článek

EKORALLY Boskovice 2022

EKORALLY Boskovice 2022, 5. Elektrowesternový sraz, 5. Elektrowesternový sraz
Volný čas
V pořadí již 5. Elektrowesternový sraz z období EKORALLY, při níž je hlavním parametrem hodnocení ekonomie a ekologie provozu.

V sobotu 17. září 2022 se ve Westernovém městečku Boskovice koná již 5. Elektrowesternový sraz. Sejdou se zde fanoušci elektromobility a budou si vyměňovat své zkušenosti o tom, který elektromobil je ten nejlepší, jaký typ fotovoltaické elektrárny ho nejlépe nabije a které tepelné čerpadlo je to nejúspornější. Nebude chybět ani spousta tipů, jak snížit výši faktur za energie. Hlavní letošní novinkou je však EKORALLY – závod všech vozidel, které splňují podmínky silničního provozu. Hlavním parametrem hodnocení je ekonomie a ekologie provozu.

Konečně rallye, které se může zúčastnit každý. Stačí věrohodně prokázat spotřebu na 45 km dlouhé trati. Ekorally se jede v běžném provozu a s běžnými dopravními prostředky. Hlavním cílem je bezpečně dojet do cíle, a to za dodržování pravidel silničního provozu a bez loudání. Sám, s přítelkyní, s rodinou. Dosáhnout nejnižších nákladů na přepravu jedné osoby může jen jeden, vítězové však budou všichni. Ti, kteří dojedou do cíle ve Westernovém městečku, zažijí spousty zábavy, soutěží a debat o elektromobilitě.

Proč zrovna trať o délce 45 km? V roce 2019 u nás dle ročenky Ministerstva dopravy ČR jezdilo 5 924 995 osobních automobilů, které najely 62 445 384 615 km. Průměrný nájezd tedy byl 10 500 km za rok, což je 29 km denně. Jestliže tento „průměrný“ osobní automobil jezdil průměrnou rychlostí 60 km/h, tak jel pouze 29 minut denně. Jinými slovy, každý den 23 hodin a 31 minut stál!

Nejsme však průměrní řidiči. Po rozdělení celkového nájezdu do šesti skupin lze zjistit, že někteří najedou jen 2 500 km ročně (cca 597 tisíc aut). Druhá skupina najede za rok průměrně 5 000 km (1 766 tisíc automobilů). 10 000 kilometrů najede ročně 2 215 tisíc automobilů – a právě na pomezí mezi druhou a třetí skupinou je denní nájezd kolem 45 km. To je správná délka trati, kterou urazí denně největší část motoristů. Ukažme tedy na ní, jak dobří řidiči jsme.

Za branami Westernového městečka bude na účastníky čekat bohatý program a mnoho informací, jak teoretických, tak praktických, právě ohledně elektromobility a všeho, co s ní souvisí. Víkend zakončí nedělní konference Elektromobilita na MAXIMUM v Zámeckém skleníku Boskovice.

Nejeli jste ještě nikdy žádnou rallye? Nevadí. Závod je určený jak pro odvážné začátečníky a ty, kteří si chtějí jen tak zasoutěžit pro zábavu, tak pro zkušené závodníky. Závodu se může zúčastnit jakýkoliv dopravní prostředek, který má oprávnění účastnit se běžného silničního provozu. Podmínkou je věrohodně prokázat spotřebu na trati. Moderní automobily tuto hodnotu dokážou většinou zobrazit a u starších se jistě najde způsob, jak tuto hodnotu zjistit.

Startovat se bude průběžně od 10 hodin z Masarykova náměstí v Boskovicích a cíl bude ve Westernovém městečku Boskovice. Cílem závodu je dosáhnout v běžném provozu na určené trati co nejnižších nákladů na jednu přepravenu osobu. 

Trať povede po běžných silnicích 2. a 3. třídy a pojede se za plného provozu s dodržováním pravidel silničního provozu. Každý automobil bude označený startovním číslem. Posádka může být i vícečlenná, nesmí však přesáhnout kapacitu vozidla uvedenou v technickém průkazu. Cíl bude ve Westernovém městečku Boskovice, kde budou vyhlášeni vítězové a rozdány odměny. 

Ukažte všem, jak dobrými jste řidiči, a přijďte si se svým vozidlem zazávodit a vyzkoušet své dovednosti. Vezměte celou rodinu, vždyť kdy naposledy se vaše děti mohly zúčastnit rallye a poměřit své síly s ostatními? Bude skvělá zábava, mluvkové a chlubílci zůstanou doma, protože nebudou moct obhájit svoje „nejúspornější“ vozy před konkurencí, pravděpodobně tak na startu neuvidíme vozy BMW X5, ani elektromobily Audi e-tron. Zároveň je přislíben start účastníka rallye Paříž–Dakar s vozem Tatra Phoenix za tým HE3DA.

Máte ve svém okolí někoho, kdo vychvaluje své řidičské schopnosti, a vy byste rádi věděli, jak na tom doopravdy je? Vyzvěte ho na souboj a porovnejte s ním své dovednosti.

Registrujte se již teď na www.mala-elektromobilita.cz
Veškeré podrobnosti k závodu najdete na www.ekorally.cz 

Mohlo by vás zajímat

Recenze
Divadlo
Babička Boženy Němcové z 19. století byla natolik slavná, že se o ní...
Recenze
Knihy
Dnes šedesátiletý Quentin Tarantino patří mezi nejoslavovanější tvůrce...
Top
Rozhovor
Film
Oba studovali JAMU, oba patří mezi nejoblíbenější české herce. A oba...
Recenze
Knihy
Literární série Zaklínač Andrzeje Sapkowského byla několik desítek let...