Dvě ženy, dva režimy, jeden příběh

Znamení koně je příběh propojující dvě generace, oslavující život ve všech jeho podobách.

Znamení koně, Kristýna Komárková, recenze, magazín KULT* Brno
Knihy

Romantická povídka Znamení koně od autorky Kristýny Komárkové pojednává o milostném životě dvou žen, z nichž každá prožila své mládí v jiném politickém režimu. I přes rozdílné podmínky lze vidět prvky, jež jsou pro obě generace shodné. Patří k nim láska, omyly, touha po svobodě a hledání štěstí. Celý děj je protkán krásou venkova, který i v moderní době neztrácí svůj klid a spojení s přírodou.

V průběhu děje se postupně přenesete z dob komunistického Československa do doby nynější. Autorčino dílo nádherně podchycuje krásy venkovského života, které každá generace vnímá jinak. Jak již název knihy napovídá, jedním z hlavních témat jsou také koně, takže se při čtení knihy můžete stát svědky porodu hříběte či nespoutané jízdy na koni.  Jako první bych rozhodně vyzdvihl čtivý, stručný a jasný styl psaní autorky, díky kterému děj rychle odsýpá. Milostné scény jsou napsány bravurně. Stejně tak i pasáže, kterým dominuje krutost a bezcitnost. Také se mi líbily často se opakující motivy těhotenství a svobody. Logicky mi nesedl letmý polibek na rty, který dal Vladimír Emě při jejich prvním setkání. V dnešní době by to bylo hodně zvláštní a Ema by se tím asi zabývala víc. V závěru knihy, když Vladimír chtěl, aby mu při porodu hříběte pomohla Kristina, jsem si říkal, že by možná stejně dobře posloužil někdo z hloučku kolem postávajících lidí nebo Ema samotná. Na druhou stranu chápu, že by to pravděpodobně oslabilo romantickou atmosféru dané scény. 

Znamení koně, Kristýna Komárková, recenze, magazín KULT* Brno

Kniha v mnoha ohledech mistrně dostává svému romantickému žánru, takže nechybí scény rázu milostného, ale ani vzteklého a zvráceného. Pokud hledáte krátké čtení na jeden večer, které vás pohltí a nepustí až do samotného konce, tak je tato kniha přesně pro vás. Tohle byla moje první romanticky orientovaná kniha a s potěšením jsem zjistil, že se mi tento žánr docela zamlouvá. Pokud by se v autorčině mysli zrodil nový nápad na příběh jakéhokoli charakteru, tak si ho s radostí přečtu.

* David Smečka

Hodnocení: 90%

Znamení koně 
Kristýna Komárková
Rok vydání: 2022
Nakladatelství: Pointa

Magazín KULTINO*. Máte předplaceno?

Máte předplaceno?

Další číslo vám neunikne – magazín KULTINO* vám 4x do roka doneseme až pod nos do vaší poštovní a e-mailové schránky.
A k tomu navíc volné vstupenky, extra bonusy a další rozmazlování našich podporovatelů.

Mohlo by vás zajímat

Recenze
Divadlo
Babička Boženy Němcové z 19. století byla natolik slavná, že se o ní...
Recenze
Knihy
Dnes šedesátiletý Quentin Tarantino patří mezi nejoslavovanější tvůrce...
Recenze
Lze oživit tak primitivní hru, jako jsou piškvorky? Jistě. Pokud do ní...
Recenze
Knihy
Literární série Zaklínač Andrzeje Sapkowského byla několik desítek let...