Recenze

Diváci určují, komu se splaší nůžky

Hra německy píšícího autora Paula Pörtnera pochází z 60. let a je oblíbeným kusem řady divadelních scén.

Splašené nůžky, Městské divadlo Brno, Činoherní scéna, magazín Kult* Brno
Divadlo
Jedná se o originální šílenou detektivní komedii, která umožňuje divákům zasahovat do děje a rozhodovat o dalším průběhu příběhu.

Činoherní scéna Městského divadla Brno exceluje už několik sezón detektivní komedií Splašené nůžky podle předlohy Paula Pörtnera ze 60. let. Čím je hra originální? A proč stojí za to ji zhlédnout? Splašené nůžky vyrazí divákovi dech na začátku i na konci.

Herci překvapí hned po příchodu do sálu, protože to vypadá, že už hrají. Na jevišti se odehrává běžný pracovní den v  kadeřnictví, takže účastníci přihlížejí umývání vlasů i následnému stříhání prvního zákazníka. Výborný herecký výkon podává Radka Coufalová jako promiskuitní kadeřnice Barbara Marková. Vtipné „brněnské hlášky“ padají z úst jejího kolegy Igora Ondříčka coby kadeřníka a hrdého homosexuála Tonyho Řezníčka. Vážená a za každé situace perfektní zákaznice z vyšší vrstvy, paní Schubertová v  podání Markéty Sedláčkové, dodává hře na opravdovosti, takže divák věří, že se nachází ve skutečném kadeřnictví. Nevyzpytatelnou, ale věrohodnou psychologii postavy ukazuje Rastislav Gajdoš jako obchodník se starožitnostmi Eda Lorenc, muž s kriminální minulostí a do očí bijícím poměrem s kadeřnicí Barbarou.

Také čtěte
„Dokonalý muzikál“ My Fair Lady, jak je dílo dvojice Frederick Loewe a Alan Jay Lerner označováno...

Zhruba ve čtvrtině představení zažijí diváci šok – představení se stopne. V té chvíli publikum vstoupí do děje, aby určilo, kdo je vrahem staré paní hrající na piano nad kadeřnictvím, které najednou ztichlo. S vyšetřováním pomáhají zpočátku přestrojení zákazníci, poté policisté Pankrác Rosický Michala Isteníka a nováček a věčný zmatkař Matěj Veverka v podání Vojtěcha Blahuty. A kdo že je pachatelem? Pokaždé někdo jiný, protože jeho totožnost určují diváci na základě výpovědí herců, ovlivněných otázkami vždy nového publika. Zaručeně originální konec a skvělá improvizace jednotlivých aktérů propůjčují Splašeným nůžkám ojedinělost, která rozhodně stojí za zhlédnutí.

Splašené nůžky, Městské divadlo Brno, Činoherní scéna, magazín Kult* Brno

Hodnocení 95%

Splašené nůžky
Městské divadlo Brno
Psáno z představení z 14. 3. 2022
www.mdb.cz

KULT Máš předplaceno?

Máš předplaceno?

Další číslo ti neunikne – KULT* ti doneseme až pod nos. A k tomu navíc volné vstupenky, extra bonusy a další rozmazlování našich podporovatelů. 

Mohlo by vás zajímat

Recenze
Film
Spielbergův Jurský park působil v roce 1993 jako zjevení. Jednalo se...
Top
Recenze
Knihy
Dlouho očekávaný přelomový román o ženách, víře a zlu.
Recenze
Divadlo
Převýchova mladého šlechtice v šaška, to vše za trest, a v sedmi...
Recenze
Knihy
Literární debut Jiřího Mádla vybízí čtenáře k zamyšlení. Hledání sebe...