Článek

Devadesátky

Editorial o devadesátkách v Česku a o známých kauzách té doby. Magazín KULT* Brno
Ostatní
Devadesátky, roky nespoutané svobody

Sametová revoluce v roce 1989 mě zastihla ve třetím ročníku střední školy. Zapojil jsem se do studentské stávky, stejně jako mí spolužáci. A tím pro mě začala devadesátá léta, tzv. devadesátky.

Tyto divoké roky stvořily osobnosti podsvětí a zločinu, jako byli Mrázek, Běla, Krejčíř, i kauzy typu Orlík, Berdychův gang, daňové podvody s lehkými topnými oleji (LTO) ad. Na kauzu Orlických vrahů nedávno poukázal krimi seriál České televize Devadesátky, na který navázala série dokumentů s výmluvnými  názvy Polosvět světských nebo Polosvět policajtů.

Většina zmíněných kauz kolem mě prošla bez povšimnutí. Nesledoval jsem je, ale věděl jsem o nich. Až nyní s odstupem času si uvědomuji, jak snadné bylo se v té době do něčeho namočit. Stačilo tak málo, být v nesprávný čas na nesprávném místě, a už jsem se mohl vézt. Když se ohlédnu, jsem rád, že jsem těmito léty prošel relativně „bez poskvrny“.

Mám dojem, že mezi dobrým skutkem a zločinem bývá mnohdy velmi malá hranice. Jak snadné je uklouznout a dobrat se rčení, že s jídlem roste chuť. Navíc se ukazuje, že v dnešní době je čím dál těžší rozlišit pravdu od lži, stanout na té správné straně. A která to je?

(Editorial zveřejněn v magazínu KULT 03/2022)

<>

Mohlo by vás zajímat

Článek
Historie
Historie svíček se váže k problematice svícení od počátků lidstva...
Článek
Historie
Přestože John Fitzgerald Kennedy úřad prezidenta Spojených států...
Článek
Zdraví
O pojmu mindfulness, pod nímž si mnoho z nás nejspíš představí zejména...
Top
Článek
Udělejte radost pod stromečkem dárkovým poukazem na focení v...