Deskovka plná šifer

Recenze deskové hry Iniciativa, unikátní kooperativní hry

Desková hra Iniciativa, recenze, unikátní kooperativní hra, magazín Kult* Brno
Zábava
Staňte se jedním ze čtveřice teenageřů, kteří našli při domovním výprodeji v roce 1994 tajemnou hru

Trápíte rádi svůj mozek? Uspokojuje vás přicházet na kloub rébusům a odhalovat tajemství? Máte dokonce vedle sebe někoho, kdo s vámi tuto zálibu sdílí? Tak to už asi víte, kam mířím. Vydavatelství deskových her Blackfire totiž na náš trh uvedlo příběhovou kooperativní hru Iniciativa, a právě lidem, kteří se neobávají mentální námahy a luštění, nabízí spoustu originální zábavy.

Není snadné Iniciativu stručně popsat. Jedná se o hru pro jednoho až čtyři hráče, takže se můžete spolehnout na vlastní síly, nebo se o zážitek podělit. V průběhu hraní odhalujete stopy, vyhýbáte se pastem a hospodaříte s omezenými kartami zdrojů, bez nichž neuděláte ani krok. V praktickém průvodci hrou naleznete instrukce, jak zaznamenávat svůj průběh či jak nakládat se součástmi hry. Především je zde ale čtyřicetistránkový komiks, který vás provede příběhem a jehož kapitoly budete pročítat při postupu hrou. Děj není lineární a je ovlivněný vašimi úspěchy a rozhodnutími, jež při hraní učiníte.

Mechanismy hry je nutné si osahat, byť je, s trochou pomoci, zvládnou i mladší hráči. Hru si opravdu užijí i děti, klidně mladší osmi let, jak je doporučeno na krabici, pokud jsou přemýšlivé a nebojí se výzev. Kvůli obtížnějším šifrám je ale vhodné, když s nimi hraje dospělý. Pravidla se postupně rozrůstají, jak se rozšiřují možnosti jednotlivých misí, a není těžké si je za pochodu osvojit.

Desková hra Iniciativa, recenze, unikátní kooperativní hra, magazín Kult* Brno

Hra i příběh jsou rozděleny do kapitol, přičemž na odehrání kapitoly budete potřebovat něco kolem hodiny. Závisí to jak na vaší souhře, hrajete-li ve skupině, tak bystrosti a schopnosti odhalovat, co si na vás autor Corey Konieczka a překladatel Petr Pelikán připravili. V Iniciativě hrajete za čtveřici náctiletých protagonistů a jejich alter eg. Každý má unikátní schopnost, jež přidává hře další dynamiku a možnosti. A věřte, že budete velmi zvažovat, jaký krok podniknete, jaké zdroje použijete a zda na základě získaných indicií budete hádat odpověď, kterou po vás kapitola vyžaduje, nebo hrát dál, hledat vodítka, a tím riskovat neúspěch jinak. Svěžím způsobem Iniciativa pracuje s komiksovými okénky, kartami tajemství i s pevnými součástmi, jako jsou hrací deska či krabice. Více neprozradím, ale o překvapení není v této hře nouze.

Iniciativa není hrou na zaplácnutí pár minut. Dokonce po jejím dohrání nelze konkrétní zážitek opakovat. Zábavy však nabízí na mnohé herní seance a po skončení příběhu o čtrnácti kapitolách má připraveno dalších 24 scénářů.

Iniciativa nabízí výjimečný zážitek, radost z objevování, okamžiky euforie, kdy se děsíte prohry a náhle na něco přijdete, i postupné učení se šifrování.

Desková hra Iniciativa, recenze, unikátní kooperativní hra, magazín Kult* Brno
Desková hra Iniciativa, recenze, unikátní kooperativní hra, magazín Kult* Brno

Hodnocení: 80%

Kategorie: základní hra
Počet hráčů: 1–4
Věk hráčů: 8 let
Doba hraní: 30–60
Autor: Corey Konieczka
Charakteristika: kooperativní hra

Magazín KULTINO*. Máte předplaceno?

Máte předplaceno?

Další číslo vám neunikne – magazín KULTINO* vám 4x do roka doneseme až pod nos do vaší poštovní a e-mailové schránky.
A k tomu navíc volné vstupenky, extra bonusy a další rozmazlování našich podporovatelů.

Mohlo by vás zajímat

Recenze
Divadlo
Babička Boženy Němcové z 19. století byla natolik slavná, že se o ní...
Recenze
Knihy
Dnes šedesátiletý Quentin Tarantino patří mezi nejoslavovanější tvůrce...
Recenze
Lze oživit tak primitivní hru, jako jsou piškvorky? Jistě. Pokud do ní...
Recenze
Knihy
Literární série Zaklínač Andrzeje Sapkowského byla několik desítek let...