Recenze

Deskovka plná šifer

Recenze deskové hry Iniciativa, unikátní kooperativní hry

Desková hra Iniciativa, recenze, unikátní kooperativní hra, magazín Kult* Brno
Zábava
Staňte se jedním ze čtveřice teenageřů, kteří našli při domovním výprodeji v roce 1994 tajemnou hru

Trápíte rádi svůj mozek? Uspokojuje vás přicházet na kloub rébusům a odhalovat tajemství? Máte dokonce vedle sebe někoho, kdo s vámi tuto zálibu sdílí? Tak to už asi víte, kam mířím. Vydavatelství deskových her Blackfire totiž na náš trh uvedlo příběhovou kooperativní hru Iniciativa, a právě lidem, kteří se neobávají mentální námahy a luštění, nabízí spoustu originální zábavy.

Není snadné Iniciativu stručně popsat. Jedná se o hru pro jednoho až čtyři hráče, takže se můžete spolehnout na vlastní síly, nebo se o zážitek podělit. V průběhu hraní odhalujete stopy, vyhýbáte se pastem a hospodaříte s omezenými kartami zdrojů, bez nichž neuděláte ani krok. V praktickém průvodci hrou naleznete instrukce, jak zaznamenávat svůj průběh či jak nakládat se součástmi hry. Především je zde ale čtyřicetistránkový komiks, který vás provede příběhem a jehož kapitoly budete pročítat při postupu hrou. Děj není lineární a je ovlivněný vašimi úspěchy a rozhodnutími, jež při hraní učiníte.

Mechanismy hry je nutné si osahat, byť je, s trochou pomoci, zvládnou i mladší hráči. Hru si opravdu užijí i děti, klidně mladší osmi let, jak je doporučeno na krabici, pokud jsou přemýšlivé a nebojí se výzev. Kvůli obtížnějším šifrám je ale vhodné, když s nimi hraje dospělý. Pravidla se postupně rozrůstají, jak se rozšiřují možnosti jednotlivých misí, a není těžké si je za pochodu osvojit.

Desková hra Iniciativa, recenze, unikátní kooperativní hra, magazín Kult* Brno

Hra i příběh jsou rozděleny do kapitol, přičemž na odehrání kapitoly budete potřebovat něco kolem hodiny. Závisí to jak na vaší souhře, hrajete-li ve skupině, tak bystrosti a schopnosti odhalovat, co si na vás autor Corey Konieczka a překladatel Petr Pelikán připravili. V Iniciativě hrajete za čtveřici náctiletých protagonistů a jejich alter eg. Každý má unikátní schopnost, jež přidává hře další dynamiku a možnosti. A věřte, že budete velmi zvažovat, jaký krok podniknete, jaké zdroje použijete a zda na základě získaných indicií budete hádat odpověď, kterou po vás kapitola vyžaduje, nebo hrát dál, hledat vodítka, a tím riskovat neúspěch jinak. Svěžím způsobem Iniciativa pracuje s komiksovými okénky, kartami tajemství i s pevnými součástmi, jako jsou hrací deska či krabice. Více neprozradím, ale o překvapení není v této hře nouze.

Iniciativa není hrou na zaplácnutí pár minut. Dokonce po jejím dohrání nelze konkrétní zážitek opakovat. Zábavy však nabízí na mnohé herní seance a po skončení příběhu o čtrnácti kapitolách má připraveno dalších 24 scénářů.

Iniciativa nabízí výjimečný zážitek, radost z objevování, okamžiky euforie, kdy se děsíte prohry a náhle na něco přijdete, i postupné učení se šifrování.

Desková hra Iniciativa, recenze, unikátní kooperativní hra, magazín Kult* Brno
Desková hra Iniciativa, recenze, unikátní kooperativní hra, magazín Kult* Brno

Hodnocení: 80%

Kategorie: základní hra
Počet hráčů: 1–4
Věk hráčů: 8 let
Doba hraní: 30–60
Autor: Corey Konieczka
Charakteristika: kooperativní hra

KULT Máš předplaceno?

Máš předplaceno?

Další číslo ti neunikne – KULT* ti doneseme až pod nos. A k tomu navíc volné vstupenky, extra bonusy a další rozmazlování našich podporovatelů. 

Mohlo by vás zajímat

Recenze
Film
Psal se rok 2003, když Janu Duškovi diagnostikovali nevyléčitelnou...
Recenze
Film
Film se odehrává v oděské věznici, kde si odpykávají své mnohaleté...
Recenze
Divadlo
Verdiho operu na temné téma uvedlo jako poslední premiéru této sezóny...
Recenze
Knihy
Kniha pojednává o splněném snu Honzy i o Černobylu a o tom, co tam...