Recenze

Co šašek, to kupa hlášek

Převýchova mladého šlechtice v šaška, to vše za trest, a v sedmi obrazech.

Šašek a syn, divadlo, recenze, divadlo Bolka Polívky, magazín Kult* Brno
Divadlo
Životem protřelý král šašků je pověřen převýchovou mladého šlechtice v šaška

Nejen na královském dvoře byste našli šaška. V Divadle Bolka Polívky se to jimi jen hemží. Na jejich open-air scéně v amfiteátru na Kraví hoře je navíc potřeba něčí potomek – proto představení Šašek a syn dominuje zrovna rodinné duo (aneb P²) Bolka Polívky a jeho syna Vladimíra.

Děj se s ničím nepáře a jde k věci rovněji než brněnská Štefánikova ulice. Nejšaškovatější ze všech šašků světa smíchu převychovává mladého šlechtice k obrazu svému za pomoci metod drsných jako smirkový papír. Okolo smrti se točí nejedna zápletka i úkoly pro šaškovského novice, a to se stupňující se intenzitou. Samotná inscenace je smrtí prolezlá skrznaskrz. Ale po mrazivém vyvrcholení zůstává všem úsměv na rtech. Pokud se naladíte na vlnu neočekávání dramaturgicky vyleštěného kusu a přijmete Polívkův režijní záměr, zjistíte, že Bolek a Vladimír fungují v dokonale pokrevní synergii.

Zatímco Bolek se dovede utrhnout z komediálních řetězů poněkud prudčeji, Vladimír vše krotí, a občas se i zapotí, ale pulzující energii nebrání v rozletu. Vladimírův potenciál netkví pouze v komičnu, ale v multifunkčnosti. Jeho pohybový talent, kterým dokáže vykreslit cokoliv, je úchvatný. Přes rozpačitý úvod ve venkovních podmínkách a chvilky improvizačních zmatků si na Šaškovi a synovi užijete haldu povedených gagů, hravou práci s rekvizitami i poctivou dávku Bolkovin a Vladimírovin. Na krále si hraje kde kdo, ale šaškovat, aby to nějak vypadalo, to chce kumšt. Být šaškem tělem i duší je řehole i pocta zároveň. Znamená to šaškem se narodit a jako šašek i zemřít, což není jen tak! Co je víc než se prosmát celým životem?

Hodnocení: 70%

Šašek a syn Divadlo Bolka Polívky 
(Letní scéna na Kraví Hoře)
Psáno z představení 13. 6. 2022 

KULT Máš předplaceno?

Máte předplaceno?

Další číslo vám neunikne – KULT* vám doneseme až pod nos.
A k tomu navíc volné vstupenky, extra bonusy a další rozmazlování našich podporovatelů. 

Mohlo by vás zajímat

Top
Recenze
Film
Měřeno diváckým nadšením a mediální pozorností, platí The Last of Us...
Top
Recenze
Film
V září 2022 měl ve slovenských kinech premiéru snímek Piargy česko...
Recenze
Zábava
Oltree je neobvyklý název deskové hry, jež má za cíl zabavit 2–⁠4...
Top
Recenze
Divadlo
Majitel francouzského divadla a režisér Filip Martén má problém...