Článek

Co přinesou kina v máji?

Filmové květnové premiéry, film, kino, cinema, magazín KULT* Brno
Film

Květen přináší první skutečně teplé jarní dny a s nimi romanticky rozkvetlé stromy a trápení pro bezpočet pylových alergiků. Ať už patříte mezi lidi stižené tímto neduhem nebo ne, každý si může vychutnat zajímavý film na velkém plátně. Čtěte dál a dozvíte se, co si pro nás kina tento měsíc přichystala.

Všichni fanoušci Marvelu a nejen oni se mohou na začátku května těšit na pokračování Strážců Galaxie. Eskapády této povedené partičky dobrodruhů a vesmírných ztroskotanců se tentokrát budou točit kolem mývala Rocketa. Toho dožene jeho bouřlivá minulost a tak se Peter Quill, který se těžce vyrovnává se ztrátou milované Gamory, musí pokusit jej zachránit. 

Strážci Galaxie, vol. 3 Premiéra: 4. května 2023. Režie: James Gunn. Žánr: akční/dobrodužný/sci-fi

Filmové květnové premiéry, film, kino, cinema, magazín KULT* Brno
Původně měl snímek zavítat do kin v květnu 2020. Avšak po vyhazovu režiséra Jamese Gunna za přes deset let staré vtípky o pedofilii a nesmlouvavosti studia Disney o jeho relativním znovupřijetí, byly práce na chystaném třetím dílu oficiálně zastaveny.

Pokud máte rádi české komedie, mohl by vás zaujmout Život pro samouky s Janou Plodkovou v hlavní roli. Ta zde ztvárňuje roli Kláry, čtyřicátnice, které se zhroutilo manželství a ona se po letech znovu ocitá ve světě randění a seznamovacích trapasů. Když k tomu přidáte dospívající dcery, excentrickou mámu a rady vztahové koučky, stává se z jejího jasně nalinkovaného života jeden velký guláš. 

Život pro samouky Premiéra: 8. května 2023. Režie: Jitka Rudolfová. Žánr: komedie

Filmové květnové premiéry, film, kino, cinema, magazín KULT* Brno

V tomtéž týdnu jen o trochu později nás čeká Hypnotik v hlavní roli s Benem Affleckem. Ten zde ztvární policejního detektiva, kterému někdo zavolá a informuje ho o probíhající bankovní loupeži. Když ale dorazí na místo, zjistí, že by zde mohl získat stopu k pátrání po své dávno zmizelé dceři. Zároveň dojde k jakémusi prapodivnému ohnutí reality. Oba případy spojuje postava hypnotika, který tvrdí, že dokáže silou mysli přimět jiné lidi vnímat neexistující realitu. Jak dopadne jejich střetnutí se dozvíte v kinech již 11. 5. 

Hypnotik Premiéra: 11. května 2023. Režie: Robert Rodriguez. Žánr: sci-fi/thriller

Filmové květnové premiéry, film, kino, cinema, magazín KULT* Brno

Pokud vás láká spíš akce a speciální efekty, můžete se 18.5. těšit na Rychle a zběsile 10. Tento díl bude volně navazovat na pátý díl, kdy Dominic Toretto (Vin Diesel) se svou partou sejmul brazilského narkobarona. Neví ale, že svědkem této události byl narkobaronův syn Dante (Jason Momoa), který od toho dne plánuje pomstu a dává dohromady vlastní tým, spojený nenávistí k Torettovi a jeho kumpánům. Připravte se na bitvu plnou akce, výbuchů a rychlých aut na pozadí římského kolosea. 

Rychle a zběsile 10 Premiéra: 18. května 2023. Režie: Louis Leterrier. Žánr: akční/krimi

Filmové květnové premiéry, film, kino, cinema, magazín KULT* Brno
Louis Leterrier měl už dříve natáčet Rychle a zběsile 8 (2017), než byl vybrán F. Gary Gray.

Další film, který by české diváky mohl zajímat je historické drama Muž, který stál v cestě. Tento strhující příběh lékaře a politika Františka Kriegla zachycuje dramatické události 21. 8. 1968, kdy byl s dalšími čelními představiteli KSČ zatčen a unesen do Moskvy. Tam se jako jediný rozhodl  ani pod hrozbou likvidace neustoupit a nepodepsat moskevský protokol, ve kterém politici vyjadřují souhlas s okupací Československa. 

Muž, který stál v cestě Premiéra: 25. května 2023. Režie: Petr Nikolaev. Žánr: historické drama

Filmové květnové premiéry, film, kino, cinema, magazín KULT* Brno

A poslední film z našeho květnového seznamu potěší především děti. 25. 5. je čeká premiéra filmového muzikálu z produkce Walta Disneyho Malá mořská víla o nejmladší z dcer krále Tritona, Ariel. Je to zvědavá mořská víla toužící po dobrodružství a tak pravidelně vyplouvá až na hladinu, kde jednoho dne spatří prince Erika a zamiluje se do něj. Aby mohla poznat život na souši, uzavře dohodu s mořskou čarodějnicí Uršulou. Ta však tajně usiluje o život Ariel a touží získat korunu jejího otce.  

Malá mořská víla Premiéra: 25. května 2023. Režie: Rob Marshall. Žánr: dobrodružný, rodinný, fantasy

Filmové květnové premiéry, film, kino, cinema, magazín KULT* Brno
Malá mořská víla budí vlnu pozdvižení.
<>

Mohlo by vás zajímat

Recenze
Knihy
Literární série Zaklínač Andrzeje Sapkowského byla několik desítek let...
Top
Recenze
Film
Historické drama Jeanne du Barry – Králova milenka představuje...
Recenze
Knihy
Ondřej Veselý je organizátorem dobročinné sbírky s názvem Vánoční...
Recenze
Divadlo
Jeden Hamlet mu nestačí. Stanislav Moša na to v Městském divadle Brno...