Co blázen – to mnoho krásen

Recenze na divadelní představení Noc bláznů

Recenze představení Noc Bláznů, Mahenovo divadlo, Národní divadlo Brno. Magazín* KULT
Divadlo
Kdo není blázen, ať první zvedne ruku

Říká se, že na každém člověku je něco krásného. Pokud jste dlouhodobě zavření v nemocnici na psychiatrii, hledá se cokoliv pozitivního hodně těžko. Plamínek naděje se dá zažehnout z mála, což ukazuje představení Noc bláznů v nastudování činoherního souboru Mahenova divadla.

Australský dramatik Louis Nowra a hlavní postava Noci bláznů jsou skoro totožné, protože jde o částečně autobiografický námět. Začínající režisér Lewis přichází na psychiatrii se smělým plánem. Pacienty zapojí v rámci léčby do tvorby divadelní hry, a to rovnou Mozartovy opery Così fan tutte. Co na tom, že pyroman, narkoman, koktající právník ani autistka neumějí zpívat.

Aby se celý děj odehrával ve starém vypuštěném bazénu, je odvážně, ale funguje to díky překvapivé realističnosti. Daří se zapojení konceptu divadla na divadle, kdy pro štěstí Martin Sláma coby Henry několikrát obíhá při premiéře italského kusu celé spodní hlediště Mahenky. Nejvtipněji působí Ruth Terezy Groszmannové, přičemž autismus vykresluje velmi uvěřitelně. Tomáš David jako Zac zase až akrobaticky rozpohybuje narkomana pohybem. Roman Blumaier v roli režiséra Lewise je komik s romantickým srdcem. Dokáže se zakousnout a nepustit, ale je něžný jako štěňátko.

Nacvičovat tradiční operu na psychiatrii, když nikdo neumí italsky, natož vyloudit čistý tón z hlasivek, se zdá být extrémně šílený nápad. Kde jinde ale najdete takový šikovný šik šílenců? Úplně všichni jsme trochu na hlavu. Co ale odděluje ty, kteří skončí špatně, od těch, kteří to zvládnou? Nekonečná touha a vytrvalost pro žití, nikoliv spokojení se s prostým přežíváním.

Hodnocení: 65 %      

Noc bláznů
Národní divadlo Brno (Mahenova činohra)
Psáno z představení 19. listopadu 2021
https://www.ndbrno.cz/

KULT Máš předplaceno?

Máte předplaceno?

Další číslo vám neunikne – KULT* vám doneseme až pod nos.
A k tomu navíc volné vstupenky, extra bonusy a další rozmazlování našich podporovatelů. 

Mohlo by vás zajímat

Recenze
Knihy
Literární série Zaklínač Andrzeje Sapkowského byla několik desítek let...
Top
Recenze
Film
Historické drama Jeanne du Barry – Králova milenka představuje...
Recenze
Knihy
Ondřej Veselý je organizátorem dobročinné sbírky s názvem Vánoční...
Recenze
Divadlo
Jeden Hamlet mu nestačí. Stanislav Moša na to v Městském divadle Brno...