Recenze

Angažovaný thriller s nečekaným závěrem

Recenze krimi thrilleru Promlčeno

Krimi Thriller a Karlem Rodenem Promlčeno. Magazín KULT* Brno
Film
Karel Roden a Barbora Bočková v hlavních rolích

Po čtyřech letech vstupuje do kin nový film režiséra Roberta Sedláčka, thriller Promlčeno. Kvalitní snímky z tohoto žánru se v Česku bohužel moc netočí a i vznik tohoto byl značně komplikovaný. Několikrát se posouvala premiéra a v průběhu natáčení došlo k téměř kompletnímu hereckému přeobsazení. Přesto se jedná o velmi dobrý a napínavý film. 

Rozhlasová moderátorka Eva si do své živě vysílané noční show pozve tajemného Radka. Ten se po téměř dvaceti letech vrací zpět do Česka a snaží se vyrovnat se svou minulostí. Nic však není tak, jak se na první pohled zdá a do Radkova komplikovaného plánu se zaplétá stále více lidí. Děj filmu se odehrává během pouhých čtyř hodin a vrcholí těsně před půlnocí, kdy má dojít k promlčení dlouho zapomenuté vraždy.

Hned na začátku je nutné zmínit, že první polovina filmu je výrazně slabší a má poměrně pomalý rozjezd. Motivace postav je nejprve značně nejasná a dlouho trvá, než divákovi příběh začne dávat smysl. Poté však do sebe začnou jednotlivé informace zapadat a divák je postupně vtažen do děje. Díky úplnému závěru se pak snímek dostává do nadprůměru. Robert Sedláček si pohrává s divákem a jde zcela proti jeho očekáváním. Finále přesto nepůsobí samoúčelně a jedná se o realistické vyústění celého příběhu.

Krimi Thriller a Karlem Rodenem Promlčeno. Magazín KULT* Brno

Také vizuální stránka filmu je poměrně zajímavá. Výrazně se v něm pracuje se světlem, odrazy ve skle a neonovými barvami. Celková výtvarná stylizace však bohužel není natolik radikální, jak naznačoval plakát. Diváka také může poněkud překvapit, jak málo je snímek akční, děj je posouván dopředu především dialogy postav a příběh by vlastně mohl fungovat i jako rozhlasová hra. V tomto ohledu se Promlčeno podobá jinému Sedláčkovu projektu – seriálu České století.

Také čtěte
Nejen v KULTu už zaznělo, že na obrazovkách České televize se čím dál častěji objevují seriály...

Pokud jde o herecké výkony, je třeba zmínit především nepříliš známou Barboru Bočkovou v roli moderátorky Evy. Hlavně ve druhé polovině exceluje v emočně vypjatých scénách. Také Igor Bareš a Karel Roden podávají nadprůměrný výkon. Sedláček bohužel neměl příliš šťastnou ruku při výběru představitelů menších rolí. Například bratr hlavního hrdiny působí velmi nevýrazně a jeho projev je poněkud plochý.

Krimi Thriller a Karlem Rodenem Promlčeno. Magazín KULT* Brno

Podobně jako ve svých předchozích filmech se Sedláček snaží otevírat řadu nejrůznějších společenských témat. Kritiku sklízí nejen současný právní systém, ale i privatizace z devadesátých let a senzacechtiví novináři, kterým jde jen o sledovanost. 

I přes slabší první polovinu lze Promlčeno doporučit. Dobrých českých thrillerů je koneckonců stále příliš málo.

Hodnocení: 75 %

Promlčeno

Krimi/ Thriller
Premiéra 28. dubna 2022
Režie: Robert Sedláček
Scénář: Robert Sedláček
Hrají: Karel Roden, Barbora Bočková, Igor Bareš a další

Více o filmu

KULT Máš předplaceno?

Máš předplaceno?

Další číslo ti neunikne – KULT* ti doneseme až pod nos. A k tomu navíc volné vstupenky, extra bonusy a další rozmazlování našich podporovatelů. 

Mohlo by vás zajímat

Recenze
Film
Psal se rok 2003, když Janu Duškovi diagnostikovali nevyléčitelnou...
Recenze
Film
Film se odehrává v oděské věznici, kde si odpykávají své mnohaleté...
Recenze
Divadlo
Verdiho operu na temné téma uvedlo jako poslední premiéru této sezóny...
Recenze
Knihy
Kniha pojednává o splněném snu Honzy i o Černobylu a o tom, co tam...