Recenze

Amor Towles ve své druhé knize vykresluje vznešenost a odvahu ruského aristokrata bojujícího s nepřízní vlastního osudu

Románový epos cenami ověnčeného spisovatele Amora Towlese

Gentleman v Moskvě, Amor Towles, recenze, knihy, books, literatura, Moskva, Rusko, epos, magazín KULT* Brno
Knihy

Příběh vystihující ochotu přijmout nelehká životní úskalí s mimořádnou elegancí a důvtipem, s nimiž to dokáže pouze opravdový příslušník aristokracie.

Kniha s názvem Gentleman v Moskvě představuje společenský psychologický román z pera velice významného amerického autora Amora Towlese. Jedná se v pořadí již o druhé literární dílo tohoto romanopisce. Od svého vydání v roce 2016 v New Yorku bylo prezentováno americkým deníkem The Washington Post jako jeden z prvotřídních literárních počinů daného roku a dále bylo také zařazeno britským deníkem The Times mezi nejlepší knihy roku 2017.

Příběh tohoto díla se začíná odehrávat ve 20. letech 20. století na území Ruska, a to konkrétně v okamžiku, kdy je ruský hrabě jménem Alexander Iljič Rostov, jakožto nenapravitelný aristokrat odsouzen k doživotnímu domácímu vězení bolševickým tribunálem kvůli básni, kterou napsal před několika lety. Jediný rozdíl mezi klasickým domácím vězením a nastalou situací spočívá ve skutečnosti, že hrabě Rostov již čtyři roky žije ve slavném ruském hotelu Metropol, kde je tudíž nyní donucen zůstat až do dne své smrti. I přes nešťastný rozsudek však život hraběte není nijak smutný nebo jednotvárný. Pravda je naopak taková, že hrabě Rostov v rámci svého nedobrovolného pobytu v proslulém hotelu zažije překvapivě mnoho pozoruhodných dobrodružství a naváže hned několik opravdových přátelství, která jej budou následně doprovázet na jeho životní cestě.

Gentleman v Moskvě, Amor Towles, recenze, knihy, books, literatura, moskva, magazín KULT* Brno

Alexander I. Rostov je velmi společenský, sečtělý a milý muž kolem třiceti let věku, který toho svému okolí dokáže mnohé nabídnout. Po dobu svého domácího vězení se stane profesionálním číšníkem v proslulé hotelové restauraci Bojarsky, spřátelí se s mladou dívkou jménem Nina, jež mu později svěří své tajemství s hotelovým klíčem a ukáže mu tím, že jeho vězení nemusí být až tak malé, jak si původně myslel, a mnohem více. Hrabě nakonec zůstane v hotelu ještě pár desítek let a je pouze na čtenářích, aby zjistili, jak tento poutavý děj nakonec skončí.

Také čtěte
Řekne-li se Praha Rudolfa II. Habsburského, spoustě lidem se vyjma barokních památek vybaví Jan...

Jedná se o velmi půvabný příběh hraběte s vytříbenými způsoby, jenž se vlastním způsobem vypořádává s následky svého obětavého činu v prostředí překrásného hotelu a nepříznivé politické situace. Postava hraběte je inspirací pro každého čtenáře, který se stejně jako on ocitne v tíživé situaci, z níž není snadné okamžitě nalézt východisko, a dokáže mu tak poskytnout jistou míru útěchy a vysoce elegantní způsob odreagování. Autor tímto dílem opět dokázal svým distingovaným stylem psaní a barvitým popisem zdánlivě obyčejných každodenních situací zaujmout čtenáře a vzbudit v nich nadšení pro svou budoucí literární tvorbu, obdobně jako se mu to podařilo ve své první knize s názvem Pravidla zdvořilosti.

Gentleman v Moskvě, Amor Towles, recenze, knihy, books, literatura, moskva, magazín KULT* Brno
Gentleman v Moskvě, Amor Towles, recenze, knihy, books, literatura, moskva, magazín KULT* Brno

Hodnocení: 95 %

Gentleman v Moskvě
Amor Towles
472 stran
Vyšehrad, 2018

KULT Máš předplaceno?

Máte předplaceno?

Další číslo vám neunikne – KULT* vám doneseme až pod nos.
A k tomu navíc volné vstupenky, extra bonusy a další rozmazlování našich podporovatelů. 

Mohlo by vás zajímat

Top
Recenze
Knihy
Alan Rickman, to není jen Severus Snape. Je to také Tybalt v Romeovi a...
Recenze
Knihy
Jen málokterá biografie vzbuzuje tak rozporuplné reakce, vášnivé...
Top
Recenze
Film
Zatímco u růžové části letního fenoménu Barbenheimer byl úspěch de...
Top
Recenze
Knihy
Kristýna Dostálová se se svou knihou Souboj princů stala vítězkou...