Alternativní vesmír, ve kterém je Adolf Hitler malířem

Jak se obraz největšího masového vraha objevil u nich doma? A je vůbec pravý?

Noční krajina, Marius von Mayenburg, Národní divadlo Brno, Reduta,  *Magazín KULT*
Divadlo
Jana Štvrtecká v roli znalkyně Evy Marie posuzuje důkaz sourozenců dokazující pravost obrazu

Nejnovější hra dramatika Mariuse von Mayenburga pojednává o obrazu. A ne o zrovna ledajakém! Dědictví, které nachází sourozenci na půdě, údajně namaloval samotný Adolf Hitler. Národní divadlo Brno v Redutě uvádí hořkou komedii o zlověstné minulosti Německa v říjnové premiéře.

Nečekaná přítomnost obrazu v rodině Nikoly a Filipa zprvu nevypadá jako vzrušující záležitost. Až do té doby, než Nikolin manžel Fabián sejme rám. Pod ním se skrývá podpis. Všichni hledí jako vyorané myši. Někdo vidí drobným písmem Hiller a jiný zase Hitler. Jedno je však jasné, kvůli malbě kostelíka s pozadím letního nebe se rozpoutá šílené martyrium zakončené problémem: „Co s ním?“ Následuje i totální rozklad rodinných a partnerských vztahů.

Noční krajina, Marius von Mayenburg, Národní divadlo Brno, Reduta,  *Magazín KULT*
Tomáš Šulaj v roli kupce obrazu Kahla

Režijní záměr Aminaty Keity o hořké komedii se daří naplnit jen z části, protože temný odkaz minulosti Německa a s ním související diskriminací a strachem neumožňují vtipným narážkám a momentům dominovat. Scéna Martina Chocholouška koncentruje dění doprostřed místnosti okolo prostorného gauče, který stojí před nadrozměrným oknem, za nímž je vetknutý obraz. Ozdobný lustr, ač leží celou dobu na zemi, svítí vstříc hereckým výkonům.

Noční krajina, Marius von Mayenburg, Národní divadlo Brno, Reduta,  *Magazín KULT*
Sourozenci Nikola a Filip se svými protějšky

Petra Lorenc jako Nikola a Tomáš David jako Filip mají mezi sebou záhadnou tenzi, která vyvrcholí na konci. Oba sourozenci vykazují zároveň vlastní dynamiku vztahů se svými protějšky. Manžel Nikoly Fabián Tomáše Šulaje působí zprvu jako flegmatik bez zájmu. Když se řízne o rezavý hřebík na obrazu, stane se z něj hypochondr, kterému nikdo nevěří, že se skutečně infikoval tetanem. Na druhou stranu partnerka a snoubenka Filipa Judita v podání Anny Glässnerové cíleně rozdmýchává konflikty a nejvíce díky ní nahlížíme na absurdní podstatu hry.

Noční krajina, Marius von Mayenburg, Národní divadlo Brno, Reduta,  *Magazín KULT*

Přestože předložené dílo nedokážu vnímat jako komedii, oceňuji interakci s publikem vedlejších postav. Rušilyčastější chyby v textech, které se určitě vychytají s přibývajícími reprízami. Generování otázek ohledně rasismu a xenofobie vsází na šokování. Jaký odraz se vám zaleskne v zrcadle morálky? Prodáte obraz, o kterém tvrdíte, že ho namaloval Adolf Hitler? Co byste si za „hitlerovské peníze“ koupili? Odčiní parazitování na odkazu jména fašistické zrůdy, že je darujete na charitu, anebo je bez váhání utratíte za luxusní dům s obří zahradou?

Hodnocení: 65 %

Noční krajina
Divadlo Reduta (Národní divadlo Brno)
Psáno z představení 21. 10. 2023

 

Divadla

Zelný trh 4, Brno

Další představení v místě

Divadlo
Reduta
Divadlo
Reduta
Divadlo
Reduta
Divadlo
Reduta
KULT Máš předplaceno?

Máte předplaceno?

Další číslo vám neunikne – KULT* vám doneseme až pod nos.
A k tomu navíc volné vstupenky, extra bonusy a další rozmazlování našich podporovatelů. 

Mohlo by vás zajímat

Recenze
Knihy
Literární série Zaklínač Andrzeje Sapkowského byla několik desítek let...
Top
Recenze
Film
Historické drama Jeanne du Barry – Králova milenka představuje...
Recenze
Knihy
Ondřej Veselý je organizátorem dobročinné sbírky s názvem Vánoční...
Recenze
Divadlo
Jeden Hamlet mu nestačí. Stanislav Moša na to v Městském divadle Brno...