Článek

Akvanaut Pavel Gross a deset let s Prima ZOOM

Akvanaut Pavel Gross, Miroslav Náplava, kapitán Nemo, Prima ZOOM, SRDCAŘI.CZ. Magazín KULT* Brno
Film
Unikátní český dokumentární snímek v české produkci o českém průpníkovi saturovaného potápění uvede k desátému výročí svého spuštění první český televizní program zaměřený výhradně na dokumenty.

Jak lépe si připomenout desáté výročí spuštění jediného českého ryze dokumentárního televizního kanálu než originálním snímkem českých cestovatelů o českém objeviteli? Sice o měsíc později, ale i tak se to hezky sešlo.

Strhující film Miroslava Náplavy AKVANAUT PAVEL GROSS je vyprávěním o životě dnes v podstatě neznámého snílka. Tento zkušený cestovatel a dokumentarista, který před lety mimo jiné „objevil“ polozapomenutého světoběžníka Eduarda Ingriše, ke svému nejnovějšímu počinu sám říká: „Čtyřleté setkávání a natáčení s Pavlem Grossem nás lidsky sblížilo natolik, že jsme se i přes generační věkový rozdíl stali kamarády. Věřím, že Pavlova přirozenost a nadšení pro vše, co podniká, bude inspirovat diváky bez rozdílu věku. A taky že pro ně bude stejným zjevením, jako pro mne, když jsme se prvně potkali.“

Právě nadšení Pavla Grosse, konstruktéra a vynálezce, stálo v roce 1965 za úspěchem tehdejšího Československa, které se díky jemu stalo v pořadí třetí zemí, jež měla svého akvanauta. Člověka, který strávil sám několik dní pod hladinou moře. V tomto případě to bylo v habitatu (podmořském stanu) Xenie jeho vlastní konstrukce a na vlastní riziko.

Střihač snímku Radim Kotěšovec k osobnosti Pavla Grosse dodává: „Po premiéře dokumentu Stingl – Malý velký Okima režiséra Steva Lichtaga o fenomenálním etnografovi a nejvydávanějším českém spisovateli jsem netušil, že při střihu hned následujícího dokumentu narazím na další neuvěřitelnou osobnost, tentokrát Pavla Grosse. Do té doby jsem o něm neslyšel a práce na filmu pro mě samotného byla objevná, zábavná a napínavá současně.“

A kdo vlastně je dnes třiaosmdesátiletý Pavel Gross? Absolvent strojní fakulty ČVUT v Praze, jenž patří mezi světové průkopníky přístrojového potápění, se vývojem podvodní techniky zabývá celý život. Po okupaci Československa vojsky Varšavské smlouvy v roce 1968 emigroval první československý akvanaut do Švýcarska, kde pracoval na vývoji a stavbě obřího cyklotronu (urychlovače částic).

V roce 1974 se po seznámení s krajanem Jaroslavem Kohoutem pustil do konstrukce miniponorek. Typ F-3 GEO vyprojektovali a postavili v roce 1981 na objednávku prof. Hanse Frickeho z Max Planckova institutu, který z ní jako první na světě natočil živoucí fosilii, latimérii podivnou. Ponorka typu E2 je dnes součástí sbírek Technického muzea Brno, kde by měla být vystavena v připravované expozici o podvodním světě.

Snímek vznikl pod režijní taktovkou Miroslava Náplavy v produkci sdružení SRDCAŘI.CZ, jenž má na svém kontě mimo jiné i úspěšné road movie Srdcaři v Africe (2017) či Srdcaři na severu (2021) od téhož autora.

Televizní premiéru filmu Hlubiny a posedlosti: AKVANAUT PAVEL GROSS, můžete shlédnout v neděli 5. března 2023 na Prima ZOOM od 20:00.

Mohlo by vás zajímat

Recenze
Film
Rudolf Havlík zásobuje kina svými romantickými komediemi již několik...
Top
Recenze
Divadlo
Cesta do pekel je dlážděná dobrými úmysly. Román Hana Aleny...
Recenze
Film
Při představě života lidí v roce 1877 většině z nás vytanou na mysli...
Top
Recenze
Knihy
Ernestu Clineovi se před dvanácti lety podařil kousek, o němž sní...