Jídlo

U královny Elišky, Mendlovo náměstí, Brno, restaurace, vinárna, recenze, Mlsná tužka

Zveřejněno dne 15. 4. 2006
MLSNÁ TUŽKA: U královny Elišky se zastavil čas
Restaurace a vinárna U královny Elišky byla vyhlášeným pojmem. V Brně nebylo moc míst s velkým výběrem vína, s flambovanými specialitami, zajímavým interiérem a personálem ve stejnokrojích. Eliška ale byla „vyhlášená“ v 80. letech. Dnes je to drahý sentiment připomínající návrat do „socialistické gastronomie“.

Večer u Elišky začal báječně. Hustě padal sníh a katedrála dodávala vstupu do podniku punc tajemna. Nadčasovost sklepních prostor ovšem vyprchala hned u šatny, kdy člověk narazil na notně omšelé vybavení. Šok za vstupními dveřmi vytlačila velkolepost interiéru restaurační haly. Klenba, svíčky, prostor, krb v dálce… Posadili jsme se ke stolu, základně založenému s masivním svícnem. Při rezervaci jsme ale nebyli upozorněni na živou hudbu stojící vedle nás, takže plánované jednání dostalo trhlinu. Přesednout si nešlo, protože podnik byl plně obsazen. Následoval horor, při kterém se brněnská část stolovníků styděla za své město a pražská část za pozvání a volbu podniku.

Hosté jako rukojmí
Číšník se představil jménem a upozornil nás, že se o nás bude starat. I když mít „svého“ číšníka bývá výhoda, pro nás to byl trest. Byli jsme jeho rukojmí. Hned v úvodu protáhl obličej, když část skupiny odmítla předkrm, a pokáral spolustolovníky, když ve zmatku začali objednávat přílohy současně. Přinesl aperitiv a zmizel. S dalším přáním jsme neměli šanci.
Ačkoli jsme dosedli v 19.00 hodin, možnost objednat si víno jsme dostali ve 20.30 hodin. O vinný lístek jsme museli zvlášť žádat. Vrchní asi čekal, že si vybereme „bílé“ nebo „červené“. Když přišel s láhvemi, nestačili jsme se divit. Položil je na kraj stolu a odešel na dalších deset minut. Domnívali jsme se, že jej zdržela nutnost použít zvláštní otvírák užívaný u vedlejšího stolu, ale zmýlili jsme se. Bez jakéhokoli vysvětlení láhve otevřel a nalil s tím, že si ani nepamatoval volbu jednotlivců a volal „bílé víno! červené víno!“.
V mezičase jsme zažili jediný pozitivní moment a tím bylo bravurní flambování kachních jater služebně mladším číšníkem. Ostudným vrcholem večera bylo hlavní jídlo, které bylo naprosto studené a my museli požádat o jeho přihřátí v mikrovlnce. Salát byl bez dresingu, zapečený losos v těstě sice horký, ale nudný, a tak bych mohl pokračovat. V hrůze jsme škrtli dezert a rychle odešli. Ještě předtím ovšem navštívili naprosto ostudně páchnoucí toalety.
Vyšel jsem do zasněžené noci a vzpomínal na sametovou revoluci. Dnes už nemusíme takhle trpět, prostě můžeme jít jinam. Ať žije rok 2006.

U královny Elišky
Mendlovo náměstí 1b, Brno
tel.: 543 212 578
web: vinarna.ukralovnyelisky.cz
typ: restaurace, vinárna


Foto: vinarna.ukralovnyelisky.cz


Stanislav Griebe
Článek otištěn v Kult 04/06
 Přidejte k článku první komentář >> 
U královny Elišky, Mendlovo náměstí, Brno, restaurace, vinárna, recenze, Mlsná tužka
Časopis:
Reklama:

Novinky:
Václav Štech
Ohnivá země Václava Štecha
Národní divadlo Brno
Inspektor pojišťovací společnosti Pazdera se rodinnému kruhu svěří s nápadem kolonizovat Bosnu. Díky tomu se prý do Čech „pohrne zlato“. Svůj návrh poslal vládě do Vídně, ale stále nedostal odpověď. Proto hodlá celou věc popohnat tím, že bude kandidovat jako poslanec za Ohnivou zemi, což je problematický volební okrsek v sousedství, jehož hlavou je vzdálený příbuzný.
Reklama:

Odběr zpráv:
Chcete odebírat zprávy? Registrace


Copyright © 2005–2021 Radek Holík
Google+