Divadla

Zveřejněno dne 17. 12. 2016
Městské divadlo drží krok s Broadwayí

Pouhý rok a půl po prvém uvedení v New Yorku se budou moci brněnští diváci bavit brilantní černou komedií Ryba potmě současného autora Larryho Davida, kterou uvede Městské divadlo Brno na prknech Činoherní scény v evropské premiéře, v hlavní roli se Zdenou Herfortovou a Viktorem Skálou.


 
Zpráva o tom, že věhlasný americký stand-up komik a sitcomový autor Larry David (hlavní scenárista proslulé Show Jerryho Seinfelda a autor i protagonista populárního sitcomu Larry, kroť se) se ve svých 68 letech chystá na Broadwayi debutovat coby divadelní autor (a sám bude hrát hlavní roli), vzbudila mezi diváky doslova šílenství. „Začínajícímu autorovi“ se tak podařilo pokořit broadwayský rekord v počtu lístků prodaných ještě před premiérou, a to se průměrná cena za jeden lístek vyšplhala na neuvěřitelných 230 dolarů! „Stojí Ryba potmě za ty stovky dolarů? Stojí, do posledního centu!“ napsal recenzent Guardianu. Režisérkou inscenace byla ostatně hvězda americké režie Anne Shapiro, držitelka Ceny Tony za inscenaci i v Čechách známého dramatu Srpen v zemi indiánů; hudbu k inscenaci složil David Yazbek, jehož muzikál Donaha! sklízí mohutné ovace i na prknech MdB.
 
Larry David si psal Rybu potmě samozřejmě „na tělo“: ušlápnutý židovský obchodníček Norman Drexel, který se v každé „vážné“ situaci dokáže chovat nevhodně a který neustále trpí útlaky svého okolí, má mnoho společného s hrdinou sitcomu Larry, kroť se, o kterém Larry David mluví jako o „fiktivní variantě sebe sama“. Výsledkem je však brilantní komedie, která nestojí a nepadá s jevištní přítomností hvězdného autora – a která na druhé straně prozrazuje jeho nesmírnou zkušenost s žánrem, cit pro timing a pointu.
 
Ryba potmě navíc s neodolatelným černým humorem pojednává o vážných věcech – značná část hry se odehrává v nemocnici, kde umírá hlava rodiny Sidney Drexel. Jeho smrtí ovšem konflikty v rozhádané a malicherně se chovající rodině teprve propukají: počínaje sporem, který z jeho dvou synů si vezme k sobě domů Sidneyho ženu a jejich matku Glorii, a přetahovanou o to, komu Sidney vlastně odkázal své rolexky, zdaleka nekonče. Norman Drexel se tak postupně ocitá v kleštích mezi panovačnou matkou, arogantním bratrem a dominantní manželkou – a když už si myslí, že nemůže být hůř, odhalí mu jeho portorická služebná Fabiana řadu pikantních detailů ze života jeho otce…
 
Režisérem naší inscenace bude Mikoláš Tyc, který se v MdB již s úspěchem etabloval inscenacemi Podivný případ se psem, Princ Homburský a Splašené nůžky. K práci na překladu Pavla Dominika si přizval svůj osvědčený tým: scénografa Karla Čapka, kostýmní výtvarnici Anetu Grňákovou, skladatele Jiřího Hájka a dramaturga Jana Šotkovského. Ústřední kvinteto postav ztvární Zdena Herfortová (Glorie), Viktor Skála (Norman), Katarína Ptáčková (Brenda), Igor Ondříček (Arthur) a Mária Lalková (Fabiana). V dalších rolích se objeví Jan Mazák, Erika Kubálková, Zdeněk Junák, Jan Brožek, Vojtěch Blahuta, Kateřina Marie Fialová a další. Premiéra inscenace proběhne na Činoherní scéně 17. a 31. prosince 2016.
 
Larry David: Ryba potmě
Městské divadlo Brno
Premiéra 17. prosince 2017

PR
 Přidejte k článku první komentář >> 
Časopis:
Reklama:

Novinky:
Ladislav Fuks
Myši Natálie Mooshabrové - audiokniha
Radioservis
Temný až hororový příběh chudé vdovy Natálie Mooshabrové se odehrává ve fantastickém světě ovládaném diktátorem, ve světě, který spojuje technický pokrok s téměř středověkou realitou života. „A kdybyste měl, pane doktore, nějaké potíže, s důvěrou se na mě obraťte...“ měl doporučit Fuksovi jeho známý psychiatr po přečtení knihy. Román s prvky grotesky, hororu i fantastické pohádky. Na první pohled obyčejný příběh chudé stařeny skrývá atmosféru strachu pokřiveného života v odosobněném totalitním státě, román byl poprvé vydán v roce 1970. Kdo je paní Mooshabrová, chudá vdova po kočím z pivovaru, pronásledovaná strachem z „myší“ a ústrky svých dětí? Audiokniha je také vzpomínkou na letos zesnulého Jiřího Ornesta, vynikajícího herce a režiséra.
Reklama:

Odběr zpráv:
Chcete odebírat zprávy? Registrace


Copyright © 2005–2017 Radek Holík
Google+