Výstavy

Zveřejněno dne 28. 5. 2015
Komiksová výstava o Viktorce se stěhuje
Viktorka a vesmírná dobrodružství je název komiksové knihy Kláry Smolíkové a Honzy Smolíka. Oba autoři k ní ve spolupráci s nakladatelstvím Portál připravili také interaktivní výstavu pro děti, která bude po celé léto k vidění v Knihovně Jiřího Mahena v Brně.

Slavnostní otevření výstavy za účasti obou autorů proběhne v sobotu 30. května během dětského dne s názvem S Viktorkou do vesmíru. Hry a zábavné aktivity tu pak budou na malé návštěvníky čekat až do 28. srpna.

Knížka komiksů pro děti Viktorka a vesmírná dobrodružství autorů Kláry Smolíkové a Honzy Smolíka vyšla v létě 2014. Souběžně s jejím vydáním se návštěvníkům otevřela také stejnojmenná hravá výstava v Galerii umění pro děti GUD v Praze. Úspěch výstavy přiměl autory a nakladatelství Portál, aby pro Viktorku našli další výstavní prostory. Nejprve to byla pražská galerie Chodovská tvrz a nyní se výstava stěhuje do moravské metropole do Knihovny Jiřího Mahena v Brně.

Viktorka je výzkumnice a žákyně galaktické školy. Putuje nekonečným vesmírem na palubě kosmické lodi Lítavice a spolu s pilotem Žabžou a navigátorem Flájem zažívá různá dobrodružství. Komiksové příběhy vycházely ve Čtyřlístku v letech 2004–2010, Portál je vydal v roce 2014 v ucelené podobě. Kniha zaznamenala na trhu velký ohlas. Doprovází ji zájem médií a řada pochvalných recenzí.

Největšími dosavadními oceněními bylo její zařazení do katalogu Nejlepší knihy dětem 2013/2014, kam se ročně probojuje pouze 35 titulů české produkce pro děti (vydává SČKN a česká sekce IBBY), a nominace na Zlatou stuhu 2015 (výsledky budou známy 26. května).

Interaktivní výstavu stejně jako ilustrace v knize po výtvarné stránce připravil Honza Smolík. „Na výstavě děti, podobně jako Viktorka v knize, odstartují na meziplanetární výpravu. Vše bude záviset na jejich fantazii a ochotě si hrát,“ vysvětluje koncepci expozice. Děti budou svými aktivitami výstavu neustále vlastnoručně dotvářet. Určitě mají například svoji představu, jak vypadá mimozemšťan, a tu hned na místě ztvární. A na některých planetách se mohou setkat s nebezpečnými tvory, které je možné zneškodnit pouze přesnou trefou míčkem. Motivaci k přečtení celé knížky pak dodá deset závěsných panelů s ukázkami z jednotlivých Viktorčiných komiksových příběhů. 

Honza Smolík i Klára Smolíková otevřou výstavu 30. května v rámci dětského dne, který knihovna každoročně pro malé čtenáře pořádá. Ten letošní je inspirován právě dobrodružstvími malé kosmické výzkumnice a nese název S Viktorkou do vesmíru. Oba autoři se dětem budou věnovat ve tvůrčích dílnách. „Budeme si hrát s komiksy, děti si vyzkouší navrhnout vlastní texty do bublin, doplní si komiksové stripy, vytvoří vlastní komiks, na chvíli se stanou vesmírnými cestovateli, a když budou mít odvahu, taky si zalétají,“ popisuje zkušená autorka Klára Smolíková, která s Viktorkou absolvovala podobných dílen na stovky.
  
Výstava Viktorka a vesmírná dobrodružství
Knihovna Jiřího Mahena v Brně
30. května – 28. srpna 2015

PR
 Přidejte k článku první komentář >> 
Reklama:

Novinky:
Jitka Vodňanská
Voda, která hoří
Torst
Obsáhlá vzpomínková kniha významné české psychoterapeutky v řadě kapitol a na desítkách unikátních fotografií přibližuje čtenářům celý její život plný mimořádných událostí a nevšedních setkání: Nezapomenutelnou ukrajinskou babičku a vzácné venkovské dětství v Jižních Čechách. Studia a atmosféru 60. let v Praze. Originální svět protialkoholní léčby v Praze u Apolináře. Seznamuje s jedinečností československé psychoterapie v předrevoluční době. Vzpomíná na široký okruh přátel profesních, uměleckých, filosofických a disidentských. Významnou součástí knihy jsou též kapitoly o třech osudových mužích jejího života: výtvarníkovi Karlu Trinkewitzovi, básníkovi, divadelníkovi a zpěvákovi Janu Vodňanském a o dramatikovi a politikovi Václavu Havlovi.
Odběr zpráv:
Chcete odebírat zprávy? Registrace


Copyright © 2005–2018 Radek Holík
Google+