Divadla

novinka, hostování, divadlo Bolka, exekuce, farma, dluhy

Zveřejněno dne 3. 10. 2013
RECENZE: Mínus dva spoléhá na Polívkovu komičnost
Jméno Samuela Benchetrita, úspěšného francouzského dramatika, se objevuje na brněnských plakátech Divadla Bolka Polívky a je spjaté s inscenací Mínus dva. Přestože její název v sobě nese ztrátu, Benchetritovy postavy čekají na smrt se značnou dávkou komiky.

Mínus dva je příběhem dvou mužů. Jeden má před sebou týden života, druhý dva. Jeden je Petr (Bolek Polívka), druhý Peter (Milan Lasica). Čeští a slovenští herci opět spojili síly. Ve spolupráci s Divadlem Štúdio L+S vznikla inscenace, která nepřináší jen čekání na smrt. Co se zbývajícím časem? Dva muži oddalují představy na zánik, dají se na útěk z nemocnice a hledají neznámého muže (Martina Hofmanna) těhotné ženy (Jitka Čvančarová), kterou potkali při stopování.

Divadlo Bolka Polívky je známé mimo jiné klauniádou a spoluprací se zahraničními divadly. Režie této inscenace se ujal Juraj Nvota, který hostuje v Praze v Divadle Ypsilon nebo přednáší na Katedře režie a dramaturgie v Bratislavě. Benchetrit tvoří dialog s určitou mírou nadsázky, lehkostí, a při tom si zachovává úctu k vážnému tématu. Nezesměšňuje jej, ale podává jiný náhled na závažné situace. I Nvota dává prostor černému humoru, komičnosti, a přesto nezapomíná na všudypřítomnou blížící se agonii.

Jednoduchá scéna výstižně evokuje nemocniční prostředí i tančírnu. Mona Hafsahl se ujala scénografie s patřičnou lehkostí. Využila prosté konstrukce, která dává prostor hereckým projevům a nezatěžuje inscenaci zbytečnými prvky. Inscenace spoléhá na grimasy a klaunské zkušenosti Bolka Polívky, které tradičně nezklamou. Přestože komických situací ztvárněných Polívkou je hodně, nechybí ani prostor pro humorné okořenění Lasicovy vážnosti.

Pokud chcete vidět inscenaci o životě a smrti tak trochu jinak, běžte do Divadla Bolka Polívky. Mínus dva není jen o agonii a nostalgii, ale i o černém humoru, který spolehlivě pobaví. V závěru inscenace situace sice trochu zvážní, možná i dojme. To by však divákům nemělo zabránit v úsměvu na tváři při odchodu z divadla.


Mínus dva
Divadlo Bolka Polívky
Psáno z představení 21. září 2013 v Divadle Husa na provázku
www.divadlobolkapolivky.cz


Veronika Sladovníková
 Přidejte k článku první komentář >> 
novinka, hostování, divadlo Bolka, exekuce, farma, dluhy
Časopis:
Reklama:

Novinky:
Bogdan Trojak
Safíroví ledňáčci a Glutaman
Baobab
Partu Safírových ledňáčků tvoří Vojta Kolanda s jedním okem zeleným a druhým modrým, zavalitý vynálezce Denis Ovesný a neuvěřitelně mrštný Loan Bach. Všichni z Rohanska, přístavní čtvrti s velkou tržnicí plnou tajemných vůní a obchodníků, na něž začíná tlačit rozpínající se obchod, který vlastní neproniknutelný a zlověstný G. Ti tři se náhodou zmocní tajného deníku kapitána jedné zvláštní říční lodi. Spolu s malou Justýnkou a jejím bratrem Kajetánem se vydají po stopě podivných a ne zrovna etických objevů jistého šíleného vědce. Čeká je pátrání se spoustou překvapení, objev podivných stvoření, let rotundou, ale také souboje s trojkou drsných záškodníků a nakonec i střetnutí s tajemným… s kým vlastně?
Reklama:

Odběr zpráv:
Chcete odebírat zprávy? Registrace


Copyright © 2005–2020 Radek Holík
Google+