Knihy

novinky knižní tvorby, česká detektivka, historický román, próza, tip na knihu

Zveřejněno dne 25. 8. 2013
Brno a jižní Morava inspirující i v literatuře
Krásy Brna a regionu jižní Moravy jsou přínosné a příjemné pro mnohé z nás. Spisovatele vydávající své knihy u brněnského nakladatelství MOBA však inspirovaly i zdejší historické události, které se zde odehrály a byly významné pro všechny země Koruny české. Jejich výběr vám nyní přinášíme.

V červnu vyšly tři zajímavé tituly, které se věnují historickým událostem na jihu Moravy.
Letos jsme si připomínali 1150. výročí příchodu Konstantina a Metoděje, kterému věnoval svojí knihu – historickou detektivku – spisovatel Stanislav Češka.

Případ hrozníčkové náušnice je třetím volným pokračováním série dobrodružných historických detektivek z doby Velké Moravy. Hlavními hrdiny a velkomoravskými „detektivy“ jsou Slavomír, kníže z mojmírovského rodu (skutečná postava) a jeho vikinský přítel Erik. Příběh začíná roku 863 pod hradištěm Děvín. Poselstvo vedené Slavomírem a Erikem na Moravu přivádí řecké bratry Konstantina a Metoděje. O rok později už zastihujeme řecké bratry, jejichž popularita mezi moravským lidem rychle roste, v plné práci. Jak však Slavomír zjistí, Konstantinovi s Metodějem hrozí velké nebezpečí. Spolu s Erikem se Slavomír energicky pustí do nebezpečného pátrání, aby Řeky ochránil. Dramatické události vrcholí opět pod hradištěm Děvín, kde je král Rastislav obklíčen franskými vojsky. Slavomír musí zvládnout i tuto, historicky doloženou, pro Moravskou říši nebezpečnou situaci…

Dalším historickým románem je kniha Ženy na pranýři Nadi Horákové, jejíž příběh se odehrává od února do června roku 1353. Je inspirován skutečnými událostmi, jež se zde odehrály a měly vliv na naše dějiny. Román sleduje několik osudů, které se na jeho konci zajímavě protknou.
Ve stejném roce – 1353 - zemřela druhá manželka krále Karla IV. V únoru se brněnskému markraběcímu páru Markétě Opavské a Janu Jindřichu Lucemburskému narodila dcera Kateřina.
Základním příběhem je bouřlivý vztah manželů Ferreových a následný soudní proces s Jiřím Ferreem. Jiří Ferreus a jeho mladá žena Kateřina Smelclinová patří k bohatým patricijským brněnským rodinám. O to více skandální je, že Kateřina je obětí domácího násilí. Její rodiče jsou nešťastní, a když nepomáhají domluvy, obrátí se na městskou radu o pomoc. Jiří si však těžkou hlavu nedělá, protože dle práva je beztrestný. Kateřina mu v nestřeženém okamžiku uteče a její rodina plánuje Jiřímu pomstu…
V paralelním příběhu poznáme brněnského kata. Umírající vězeň, kterého měl popravit, mu svěří tajemství o velkém bohatství. Kat ho má téměř na dosah ruky, ale není jednoduché ho získat. Navíc mu právě zemřela žena a on se musí postarat o děti. A aby toho nebylo málo, zaplete se do případu měšťanky Magdaleny odsouzené k smrti za vraždu manžela. Kat má s Magdalenou vlastní plány, musí však být obezřetný.
O ukryté bohatství, zpovzdálí hlídané katem, se zatím zajímá i vysoce postavený a nebezpečný dominikánský mnich Amatus, který se ho snaží získat zpět pro svůj řád. Nejde totiž o ledajaký poklad – v sázce je i dobrá pověst řádu a prestiž samotného krále Karla.
Jak to všechno dopadne se dozvíte v románu Ženy na pranýři, a to nejen v tištěné, ale i elektronické verzi.

Třetí červnovou knihou inspirovanou Brnem je 183. svazek ze série Původní česká detektivka Stanislava Češky Arcibiskupova smrt.
Soukromý detektiv Stanislav Berka, kdysi kapitán brněnské kriminálky, se na lodi plující po Brněnské přehradě setkává se spolužákem a kamarádem, archeologem, profesorem Černým, zvaným Čáryfuk. Čáryfuk vede vykopávky velkomoravského sídliště ve Starém Městě. Když zmizí jeden z brigádníků, má Čáryfuk pocit, že zmizelo také něco z hrobu, na kterém s Čáryfukem onen brigádník pracoval. Protože Haluzík byl ve Starém Městě známý jako příležitostný ochmelka a profesor si vůbec není jistý, jestli s brigádníkem opravdu zmizel i nějaký historický artefakt, na policii nepochodí. Požádá tedy svého přítele Berku o pomoc. Ten se domnívá, že půjde o běžné pátrání po zmizelé starožitnosti. Odjíždí i s přítelkyní Lucií do Starého Města s představou, že si udělají pracovní dovolenou při řešení nepříliš složitého případu. Hned první den svého pátrání je však Berka nucen tuto představu korigovat…

Srpnovou retro kriminálkou z Brna z 20. a 30. let minulého století je kniha Jiřího Sequense Hříšní lidé města brněnského. Pod heslem „Vítejte v tenatech brněnské plotny!“ - se autor zaměřil na prototypy lidiček brněnské galerky – podvodníčky, zlodějíčky, překupníky, rváče. Příběhy vycházejí z autentických zpráv a soudniček uveřejněných v dobovém tisku.

Na konec roku nakladatelství MOBA připravuje vydání dalšího historického románu hodonínské rodačky Nadi Horákové Brněnské Židovky.
Moravský markrabě Jan Jindřich zachraňuje své klatbou stižené manželství s Markétou Opavskou a sžívá se s Brnem, jehož součástí je i Židovská čtvrť.
Rabín Jakob, který kromě svých dětí vychovává i schovanku Hester, spolupracuje s „židovským“ rychtářem a společně řeší zločiny, jichž se na sobě vzájemně dopustili židé a křesťané. Mordechaj a jeho dcera Noba přežili dva pogromy a hledají útočiště v Brně, kde se zatím židé a měšťané tolerovali. Blíží se však kritický den, který prověří sílu letitých vztahů...

Informace o titulech nakladatelství MOBA naleznete na www.mobaknihy.cz.


Knihy s brněnskou tematikou
Nakladatelství Moba
www.mobaknihy.cz


PR
 Přidejte k článku první komentář >> 
novinky knižní tvorby, česká detektivka, historický román, próza, tip na knihu
Časopis:
Reklama:

Novinky:
Lucy Kirkwoodová
Nebesa
Mahenovo divadlo
Anglický venkov uprostřed osmnáctého století, v malém městě se staví šibenice pro vražedkyni malé dívky. Ona vražedkyně tvrdí, že čeká dítě, což by znemožňovalo její popravu. Proto soud povolá dvanáct žen, dvanáct matek, aby rozhodly, zda je obviněná Sally skutečně v požehnaném stavu.
Reklama:

Odběr zpráv:
Chcete odebírat zprávy? Registrace


Copyright © 2005–2021 Radek Holík
Google+