Menu

recenze, jídelníček, menu, chorvatská restaurace v Brně, mořské ryby

Zveřejněno dne 16. 4. 2013
MLSNÁ TUŽKA: Dalmácie? Jadran? To vše máme v brněnské Barce
O restauraci Barka jsem vůbec nevěděl. Vzali mě sem přátelé, kteří znali uličky Nového Lískovce. A jsem rád, protože lepší krevety na buzaru jsem v Brně nejedl. Barka je umístěná v rodinném domku. Jakmile ale překročíte práh, ocitnete se v jiném světě.

Kostky, mušle a kapitánská čepice
Modré kostkované ubrusy, dekorace z přímořského prostředí, světlé dřevo a především čistota. Prostředí mohu jen pochválit, i když… odstranil bych umělé květiny. Jsou z úplně jiného světa než moře. A zbytečně.
Celkovou atmosféru umocní vrchní a kuchař v jedné osobě, který se k vašemu stolu dostaví v proužkovaném triku mořského vlka. A když budete mít štěstí, tak i kapitánské čepici. Není divu, že je jeho vysoká námořnická postava autentická, je to totiž rodilý Chorvat.

Nejenom ryby, i když ty jsou myslím nejlepší
Jídelníček, až na pár celkem zbytečných položek jako třeba boloňské špagety, je zaměřen skutečně regionálně, takže v Barce najdete pljeskavicu, polpety a další speciality z mletého masa. Doplnit je můžete džuvečem (zelenina s rýží), nebo mangoldovými bramborami. Objednat můžete také jehněčí steak nebo jiné dobroty. Osobně bych ale doporučil ryby a především krevety v úpravě „na buzaru“. Jde o tradiční přípravu v koření, bílém víně, česneku a vývaru. Trocha petrželky, bílé pečivo, a slast je na světě. To nejjednodušší bývá mnohdy to nejlepší.
Když budete čekat, zpestřete si chvíli dlouhozrajícím ovčím sýrem, případně jeho čerstvou variantou kajmakem. A když jsme u těch regionálních pokladů, skvělý je kruškovac (likér z hrušek), který klidně poslouží jako aperitiv. Už se vidím s buzarem, kajmakem a kruškovacem na letní zahrádce. Na tu jsem se teď v zimních mrazech jen smutně díval. A že je pěkná!

Co vytknout?
Myslím, že by se dalo hodně zapracovat na dezertech, ty mě zklamaly. Barka taky není nejlevnější podnik. Z části to odpovídá surovinám, které se používají. Prostředí a „buzar“ ale stojí za to. Někdy vás také může zaskočit delší doba přípravy. Všechno se totiž připravuje okamžitě, a to přímo „námořníkem“. Barka za sebou nemá klasický kuchařský personál, ani vybraného číšníka. Spíše jako byste šli k chorvatskému námořníkovi domů. A proto vzhůru na buzar!


Chorvatská restaurace Barka
Úpatní 1, Brno-Nový Lískovec
Tel.: 777 197 000
www.restauracebarka.cz

Otevírací doba
Po – Čt: 12.00 – 23.00
Pá a So: 12.00 – 24.00
Ne: 13.00 – 23.00

Hodnocení
Servis 80 %
Prostředí 100 %
Jídlo 80 %


Navštívili jste již tuto restauraci? Jak jste zde byli spokojeni? Svůj názor můžete vyjádřit v komentářích pod článkem.


Stanislav Griebe
Článek otištěn v Kult 04/13
 Přidejte k článku první komentář >> 
recenze, jídelníček, menu, chorvatská restaurace v Brně, mořské ryby
Časopis:
Reklama:

Novinky:
Marie Rejfová
Kočka myši nenechá
Mystery Press
Do městečka Brod přichází jaro a Josefína Divíšková hodlá malovat. Plány jí však překazí neočekávaný příjezd syna Vincenta a jeho podivínského kamaráda Kamila. Ve vile nastane poprask, a když se ještě k tomu v místním pivovaru stane zločin a na scéně se objeví komisař Tvrdík, dny klidné dovolené nenávratně končí. Proč byla mrtvola nalezena zrovna ve spilce? Kdo se pokouší sabotovat výrobu piva? Proč se po městě pohybuje vzteklý zubař? A jak se vším souvisí krádeže v hotelu U Křepelků a osoba krásné paní sládkové? Svérázná učitelka Josefína musí řešit dilema – zda je snesitelnější rodinný život ve vile ve společnosti potrhlých příbuzných, nebo policejní vyšetřování po boku nesnesitelně přitažlivého komisaře Tvrdíka.
Reklama:

Odběr zpráv:
Chcete odebírat zprávy? Registrace


Copyright © 2005–2020 Radek Holík
Google+