Filmy

Letní filmová škola herské Hradiště, festival

Zveřejněno dne 21. 7. 2009
Filmovka v Uherském Hradišti
V půli prázdnin se v Uherském Hradišti koná již 35. ročník jedinečné kulturní akce nazvané Letní filmová škola. Pro letošní rok je připravena řada filmových cyklů, které budou doplněny množstvím koncertů, divadelních představení, přednášek a workshopů.

Předpremiéry českých filmů

Letní filmová škola jako unikátní místo setkání s filmy a jejich tvůrci představí v letošním roce několik předpremiér filmů, které budou poté uvedeny do české distribuce. Jedním z nich je snímek, který se formou sci-fi vrací k minulosti, konkrétně k padesátým letem v nechvalně známé uhersko-hradišťské věznici. Režisér filmu Klíček Ján Novák sem zasadil příběh mladých lidí, kteří se „tunelem času“ dostanou do krušné minulosti, do věznice, kde jsou mučeni a týráni převážně političtí vězni komunistických procesů. Po projekci filmu bude následovat komentovaná prohlídka prostředí filmu, hradišťské věznice.

Druhým celovečerním hraným filmem je snímek Muži v říji nadějného dokumentaristy i režiséra hraných filmů Roberta Sedláčka (Pravidla lži). Sedláček se ve svém druhém hraném filmu zaměřil na vykreslení prostředí jihomoravského zapadákova jménem Mouřínov, kde se místní zapálený agitátor rozhodne uspořádat mistrovství Evropy ve vábení jelenů. Cílem této zdánlivě bizarní akce je pozornost politiků a zprůjezdnění obce, kde končí silnice (i civilizace).

Uvedení aktuálních novinek

Mezi novinky a předpremiéry filmů, které se vztahují k letošním cyklům LFŠ patří například dlouho očekávaný horor Juraje Herze T.M.A. Sekci Fokus: Rakousko doplní nový film režiséra Michaela Glawoggera, ztřeštěná komedie o změněných stavech vědomí Contact High. Ve finální fázi jednání je i uvedení snímku Michaela Hanekeho Bílá stuha, vítězného filmu letošního festivalu v Cannes. Film osobně uvede jeho kameraman Christian Berger, jeden z významných hostů letošní LFŠ.

Na LFŠ budou také představeny aktuální filmové novinky zakoupené do distribuce Asociace českých filmových klubů. Nejen na Balkán se podíváme s dvojicí obnovených premiér, cikánskou freskou Dům k pověšení Emira Kusturici a Sudem prachu, mozaikou z válečného Bělehradu režiséra Gorana Paskaljeviče. Vedle obnovených práv k filmům představíme i dva nové snímky – Muž na laně je oskarový dokument o uměleckém zločinu století, přechodu dvou věží WTC, které si jako svůj sen v roce 1974 splnil provazochodec Phillipe Petit.

Jiná Belgie, filmová

Sekce Jiná Belgie představí několik tradic belgické kinematografie, mezi nimi především belgický surrealismus, který má i ve filmové oblasti silné kořeny a historii. Výjimečný seznam hostů tvoří provokatéři, snílci, surrealisté, ale i režiséři s jasnou uměleckou vizí. Na LFŠ přijedou osobně režisér a pedagog Thierry Zéno, přední světový animátor Raoul Servais, nezřízený glosátor belgické společnosti Jan Bucquoy a celý cyklus belgické kinematografie doplní známý režisér Jaco van Dormael (Toto hrdina, Osmý den). Vedle těchto snímků těchto autorů rovněž uvedeme v předpremiéře film Louis Michel (zakoupila společnost Artcam) Benoita Delépina a Gustava Kerverna, dvou známých belgických buřičů.

Visegrádský horizont

V roce 2009 jsme program zaměřený na tvorbu visegrádských zemí rozšířili a pojmenovali jej Visegrádský horizont. Tento horizont by měl nabízet průhledy do minulosti a současnosti jednotlivých visegrádských kinematografií (České republiky, Slovenska, Polska a Maďarska) v podobě retrospektiv osobností a tematických programů, ale také představit současné snímky, které tento horizont překračují do budoucnosti.

Letošní rok nabízí výrazný program jubilujících tvůrců (Věra Chytilová dokumentární, Ondrej Šulaj, Peter Solan), ale také mladší generaci filmařů středoevropských zemí (Magdalena Piekorz, György Pálfi). Současnou tvorbu zastupují například novinka Jerzyho Skolimowskeho Čtyři noci s Annou, kterou režisér natočil po sedmnáctileté pauze, maďarská existenciální detektivka Vyšetřovatel a také výrazný výběr výjimečných filmů z Čech a Slovenska z posledního (školního) roku.

K loňskému výročí 100 let polské kinematografie jsme se rozhodli letos na LFŠ připravit medailon ikony polského filmu, herce Zbyszka Cybulského. Cybulski se stal i díky nejasným okolnostem své smrti (o kterém pojednává Wajdův film Vše na prodej) i díky svým jedinečným schopnostem legendou a symbolem jedné dekády. Byla po něm pojmenována herecká cena, vycházejí desítky publikací, DVD edicí. Na LFŠ představíme výběr filmů, ve kterých Cybulski ztvárnil významné role (Salto, Jowita, Jak být milovaná, Na shledanou zítra), které uvede a přednáškou doplní přední polský filmový historik Tadeusz Lubelski.

Slovenská kinematografie bude jako každý rok tvořit výraznou součást programu filmovky. Budou uvedeny retrospektivy jubilantů Ondreje Šulaje a Petera Solana, výběr ze současných slovenských filmů (Jak se vaří dějiny, Koliba, Velký rešpekt, Pokoj v duši), pásma novinek z filmových škol v Bratislavě a Banské Bystrici. Společně s projekcí televizního pásma o Romech v Evropě Děti větru bude představena nová publikace o režiséru a etnografovi Martinu Slivkovi Ostáva človek – Martin Slivka.

Koncerty - výběr
24. 7. / Mír / 21:00 - Psí vojáci
25. 7. / Kolejní nádvoří / 21:30 -
Jiří Stivín
26. 7. / Studentské nádvoří / 21:00 - Suzanne Vega (US) – ve spolupráci s agenturou SolisArt
25. – 26. 7. / Reduta - Gerhard Gruber (AT, piano): Sodoma a Gomora + Café Electric (live score)
27. 7. / Mír / 21:00 - Jan Jelínek - Andrew Pekler - Hanno Leichtmann: The Groupshow (DE)
28. 7. / Mír / 23:00 - Frank Bretschneider (DE)
29. 7. / Mír / 21:00 - Čoko Voko - Don Juan Disco - 2 Singles (CZ)
30. 7. / Kolejní nádvoří / 21:30 - Lenka Dusilová & Eternal Seekers (CZ)
31. 7. / Kolejní nádvoří / 21:30 - Načeva & Pavlíček & DJ FIVE (CZ)
1. 8. / Kolejní nádvoří / 21:30 - Dälek (US)


Mini_FAMU: filmová škola v malém

Ve spolupráci s Filmovou fakultou Akademie múzických umění (FAMU) je pro letošní ročník LFŠ připraven unikátní přednáškový cyklus nazvaný Mini_FAMU. Jak sám název napovídá, návštěvníci budou moci každý den navštěvovat přednášky, které tvoří (pod vedením předních odborníků a pedagogů FAMU) přenesený model filmové výuky. Jednotlivé přednášky cyklu tak zájemcům představí práci jednotlivých kateder a center FAMU. Nedílnou součástí bude představení studovaných oborů, problematika jednotlivých filmových profesí a pro lepší představu budou přednášky doplněny ukázkami z tvorby studentů jednotlivých kateder a center.

Kromě přednáškového cyklu se Mini_FAMU skládá i z filmového workshopu, který bude vyvažovat oborové představení filmových profesí. Pro zájemce je také připraven filmový workshop, jehož vedení se pro letošní rok ujala dokumentaristka Linda Jablonská ve spolupráci s režisérem a střihačem Tomášem Doruškou, který je zároveň i jedním z přednášejících cyklu Mini_FAMU.

Lekce filmu: o filmech s jejich autory

Každá Lekce filmu bude moderována odborníkem na tvorbu daného režiséra, může jej přijmout jako rovnocenného partnera a diskutéra nebo jeho pozici minimalizovat na pouhé vedení celého bloku.
Naším cílem není seznamovat s tvorbou režiséra pomocí strohých výčtů jeho dosavadních úspěchů. Lekce v tomto případě nemá být synonymem pro přednášku, ale příležitostí pro výjimečné tvůrčí osobnosti promluvit si s těmi, jež se zajímají o výsledky jejich snažení a pokouší se jim porozumět.

Lekce filmu povedou režisér Karel Vachek, scénárista a režisér Ondrej Šulaj, kameraman vítězného filmu z Cannes Bílá stuha Christian Berger, belgický animátor Raoul Servais, režisér Václav Vorlíček a maďarský režisér György Pálfi.

Divadla ve stanech i mimo ně

Letošní divadelní program na Letní filmové škole nabídne alternativní produkce situované do dvou divadelních stanů (DNO, VOSTO5) a plenéru. Zatímco loni se většina divadel odehrávala na Malé scéně Slováckého divadla a představovala různé podoby intermediality, letos se zaměří na hravé žánry, loutky a improvizaci.

Ve stanu Divadla DNO vystoupí brněnské Divadlo Husa na provázku s inscenací Růžový panter, zpěvačka Anna Duchaňová společně se svým divadlem Vyrob si své letadýlko uvede mexicky podmanivou La Kantýnu a Divadlo Tichý jelen loutkovou hříčku Kuře. Všechny tři projekty spojuje inspirace mimo klasický dramatický text – ať už je to komiks nebo filmová předloha.

Do prostor stanu Divadla DNO bude situován i dětský program, který se bude skládat z dopoledních dílen vedených mladými divadelníky a odpoledních (opět především loutkových) produkcí. Na LFŠ se tak představí brněnské Divadlo Líšeň, Divadlo Facka, mladí performeři Ján Mikuš, Johana Vaňousová a řada dalších.

Divadlo VOSTO5, které uvede ze svých představení „migrační“ Karavan Evropa a Stan’d’artní kabaret svou účastí na LFŠ završí svou poslední sezónu se stanem!

Film a živá hudba – tradice i experiment

Samostatnou sekcí, která soustavně oživuje tradici hudebních doprovodů k filmovým představením, se snažíme naznačit možnosti aktualizace a interpretace klasických němých děl v současných podmínkách. Restaurované nebo raritní kopie filmů spadají do jednotlivých tematických cyklů LFŠ, k jejich doprovodu jsou přizváni hudebníci z Čech i zahraničí. V letošním roce připravujeme především výběr němých rakouských filmů (Café Electric, Sodoma a Gomora), vedle nich ale stojí také díla filmové fantastiky, která doprovodí přední čeští i zahraniční umělci.

Program:
25. – 26. 7. / Café Elektric, Sodoma a Gomora / Gerhard Gruber
27. 7. / Nanuk, člověk primitivní / Jiří Stivín
28. 7. / Orlakovy ruce / Floex + Líba
29. 7. / Pražský student / Kazety
30. 7. / Meliésó / DVA
31. 7. / Muž s kinoaparátem / Magnetik
1. 8. / Metropolis / MIDI LIDI

30. července - DIGI-den na LFŠ

Přestože LFŠ prezentuje především program složený z představených historických a archivních cyklů a filmů, součástí programu je i představování budoucích tváří kinematografie a filmové projekce. 30. července se odehraje DIGI-den neboli den s přednáškami a projekcemi demonstrujícími možnosti digitální projekce. Přednášky a diskusi doplní i projekce filmu U2 3D, živého vystoupení skupiny U2, které bude možné si vychutnat pouze s 3D brýlemi.

Film a škola?

Letní filmová škola má spojení obou institucí již ve svém názvu. AČFK je navíc pořadatelem stejnojmenného projektu, který se zaměřuje na prosazování filmové výchovy ve školách prostřednictvím projekcí ve filmových klubech. Jak taková filmová výchova probíhá se mohou dozvědět zájemci a účastníci o hlubší studium filmu v kurzu Film, to je věda!, který bude na LFŠ probíhat formou přednášek a seminářů. Vedle toho se ale také 29. července uskuteční prezentace filmově-vzdělávacích aktivit a diskuse s filmovými kluby a učiteli a zástupci jednotlivých institucí o tom, kam by filmová výchova měla směřovat a jakou pozici v ní sehrávají školy i filmové kluby.


35. Letní filmová škola
Uherské Hradiště
24. července –2. srpna 2009
www.lfs.cz


PR
 Přidejte k článku první komentář >> 
Letní filmová škola herské Hradiště, festival
Časopis:
Reklama:

Novinky:
Pavla Horáková
Teorie podivnosti
Argo
Vypravěčka Ada Sabová, mladá vědkyně z „Ústavu mezioborových studií člověka“, je v mnohém typickou (nikoli však stereotypní) moderní intelektuálkou, která se pokouší vybalancovat osobní život a kariéru. V obojím už má za sebou leccos, a tak není prosta jistého cynismu, či spíše poučeného, sarkastického vnímání světa, lidí kolem sebe i sebe samé. Na pozadí pátrání po zmizelém synovi své kolegyně zaznamenává kolem sebe zdánlivé nahodilosti, za nimiž však tuší zákonitost a provázanost. Pro všechny tyto jevy hledá zastřešující definici, svou „teorii podivnosti“, a zjišťuje, že nekonečnou spletitost světa pouhým rozumem neuchopí. A zatímco společnost kolem ní čím dál více lpí na vyprázdněných pravidlech, Ada její struktury jednu po druhé opouští a vydává se vstříc svobodě.
Reklama:

Odběr zpráv:
Chcete odebírat zprávy? Registrace


Copyright © 2005–2019 Radek Holík
Google+