Po této události připravilo brněnské Sdružení přátel Jaroslava Foglara (dále jen SPJF) první ročník celostátního semináře Hledáme lék na dětskou kriminalitu. Cílem bylo poukázat na značný nárůst trestné činnosti mladistvých a zároveň nabídnout jistou alternativu řešení této otázky.
V letech 1993 až 1999, s roční pauzou v roce 1998, uspořádalo SPJF pod záštitou primátora města Brna a ministra vnitra České republiky celkem sedm tematicky rozdělených seminářů. Jmenujme například: Silný proti slabému, Ty a droga, Dětské oběti hracích automatů a Prevence v rodině.
Mezi základní výstupy dosavadních ročníků semináře patří sborník textů prezentovaných na semináři, který fakticky shrnuje dosavadní poznatky jednotlivých přednášejících – odborníků na danou problematiku. Součástí některých seminářů byl i krátkometrážní filmový snímek, který slouží jako modelový příklad pro dané téma semináře.
V letošním roce se uskuteční již osmý ročník tohoto semináře. Tentokrát na téma Internet – rizikový faktor dětského vývoje. Seminář se bude konat v Brně 12. února 2009 pod záštitou děkana Pedagogické fakulty Masarykovy univerzity doc. RNDr. Josefa Trny, CSc. Vystoupí zde již tradičně odborníci z různých oborů dané problematiky a přednesou posluchačům z řad pracovníků s mládeží, studentům a pedagogům nejnovější poznatky ze své odborné praxe.
Hlavním cílem semináře je identifikovat úskalí dané problematiky, soustředit se na otázky mravního vývoje mládeže, a především přednést hlavní body účinné obrany proti negativním vlivům. V případě internetu jde hlavně o rizika spojená s jeho snadnou dostupností a volným šířením obsahu, jakož i o pomyslnou bezpečnost celosvětově rozšířené sítě sítí.
Seminář si klade za cíl vytvořit jasnou představu o tom, jak se účinně bránit šíření zločineckých praktik prostřednictvím internetu a jejich přímému vlivu na mravní a společenský vývoj dítěte. Více informací na www.spjf.cz/seminar.
Internet – rizikový faktor dětského vývoje
přednáška, Pedagogická fakulta Masarykovy univerzity, Brno
12. února 2009