Zábava

Zveřejněno dne 11. 6. 2021
Devadesát superhrdinů v boji o Rukavici nekonečna
Deskové či karetní hry spojené se slavnou filmovou značkou vzbuzují ve zkušených hráčích ostražitost. Jejich tvůrci totiž často spoléhají na popularitu tématu, méně pak na kvalitu samotného díla. Avšak výrobci Marvel Splendor na to šli od lesa a jejich hru si užijete, ať už hltáte všemožné superhrdiny, nebo vás boom Marvel filmů zcela minul.Jestli si teď lámete hlavu, kde se v komiksech o Thorovi nebo Black Pantherovi objevuje slovo Splendor a co má společného s arcilotrem Thanosem, jenž vévodí krabici se hrou, nechte paměť odpočívat. Splendor je totiž desková hra Marca Andrého z roku 2014, od které ta marvelovská převzala pravidla a obohatila je vlastní grafickou stránkou. Herní systém doznal pouze drobných změn a pokud máte původní Splendor doma, ten nový váš zážitek nerozšíří.

Převzetím úspěšného systému se Marvel Splendor zároveň vyhnul vzpomínanému prokletí licencovaných her. V krabici naleznete stručná pravidla, jež si osvojíte už po prvním zahrání hry. Součástí balení je devadesát karet komiksových hrdinů a zlotřilců, které jsou rozděleny do tří kategorií. Karet 1. úrovně (za žádný nebo jen jeden bod) je čtyřicet, 2. úrovně (1-3 body) třicet a těch nejvzácnější (3-5 bodů) dvacet. Kromě nich sbíráte žetony představující pověstné kameny nekonečna, za něž si jednotlivé karty/postavy kupujete. Méně vzácné karty jsou pochopitelně levnější, ale bez nich nezvítězíte. Každá postava má jednu z pěti barev základních žetonů a vyložená vám umožní kupovat další karty se slevou. Do toho navíc můžete získat bodované destičky různých míst a kartu Avengers, již si mohou hráči přebírat.

Hra je založena nejen na managementu nákupu postav a hromadění žetonů. Karty se mění a nejednou vám soupeř vyfoukne tu, na kterou jste si mysleli. Trochu jiná je partie ve dvou, třech i čtyřech hráčích, přičemž při té poslední si užijete největší adrenalin a osvědčíte schopnost improvizace.

Autoři doporučují hru od desíti let. Užijí si ji však i hráči výrazně mladší, a ani zdaleka nejsou bez šance zvítězit. Obdobně na krabici zjistíte, že jedna hra trvá kolem 30 minut, ale jakmile si osvojíte její mechaniky, mnohé partie zaberou i o třetinu méně času.

Za zmínku stojí také grafická podoba hry. Malby postav jsou převzaté z komiksů současné generace a mnohé jsou opravdu krásné. Žetony jsou z tvrdého těžkého plastu a možná se po nějaké době odřou, ale určitě se nezlomí ani neprohnou.

Máte-li ve svém okolí fanouška Marvel komiksů nebo filmů, ať už jakéhokoliv věku, a rádi byste jej přivedli k jiné zábavě, tato hra je výborným dárkem. A pobaví se u ní i ti, kteří nechápou rozdíl mezi Spider-Manem, Ant-Manen a Iron-Manem a Kapitán Amerika je pro ně mořeplavec z USA.

Radovan Kolbaba
Článek otištěn v Kult 06/21
 Přidejte k článku první komentář >> 
Časopis:
Reklama:

Novinky:
Gilles de Maistre
Vlk a lev
Bontonfilm
Dvacetiletá dívka Alma přeruší své studium hry na piano a odjede na nějaký čas na chatu po svém dědečkovi, která leží na ostrově uprostřed kanadské divočiny. Po letecké havárii v lesích objeví malé lvíče určené pro výcvik v cirkuse a současně s tím se ujme i mláděte vzácného stříbrného vlka, kterého do chaty přinese vlčice uvyklá na přítomnost a přízeň jejího dědy. Rozhodne se je ochránit před světem lidí, postarat se o ně a dohromady vytvoří neobvyklou rodinu.
Reklama:

Odběr zpráv:
Chcete odebírat zprávy? Registrace


Copyright © 2005–2021 Radek Holík
Google+