Zábava

Zveřejněno dne 21. 5. 2021
Exkluzivní hry na konzole si hledají cestu na počítače
V posledních několika letech měla část hráčů smůlu na některé herní novinky, protože vycházely jen na konkrétní konzole. Tento marketingový tah se však pomalu začíná vytrácet – bude tu sice i nadále, ale už ne v tak hojném počtu.V poslední době mají hráči a vývojáři smůlu v jedné věci – aktuálně existuje hned několik konzolí, na kterých si člověk může zahrát hry, nicméně ne každý si může dovolit všechny. Z hlediska hráčů je to jasné: aby si mohli zahrát všechny hry, museli by si koupit všechny konzole. Z hlediska vývojářů je to ještě těžší – ti během tvorby musí zvažovat, zda udělají svou hru exkluzivní, nebo ne.

V posledních zhruba deseti letech se roztrhl pytel s exkluzivními hrami pro PlayStation. Sony, majitel tohoto nejprodávanějšího druhu konzole, se rozhodl investovat do samotných vývojářů a nabídl jim dohodu, podle níž jejich hry půjdou jenom a pouze na jeho konzole. Tím pádem byly ošizeni hráči, kteří preferují výhradně počítače.

Jako naschvál navíc začínaly vznikat hry na konzole, které byly natolik kvalitní, že je každý chtěl hrát. Zmiňme například takové exkluzivní pecky jako The Last of Us, Until Dawn, Horizon Zero Dawn, God of War či Spider-Man. Ty se proslavily prakticky ihned, ale byly dostupné jen části hráčů.

V poslední době však tento trend začíná upadat. Ano, stále budou vznikat exkluzivní hry na konzole, ale nyní existuje větší pravděpodobnost, že si najdou cestu i na počítače. PlayStation se tak možná inspiroval tím, co společnost Rockstar Games dokázala na konzolích a počítačích s nejnovějším GTA. Tato hra sice původně vyšla roku 2013 na konzole, ale dle očekávání byla o dva roky vydána i na počítače, kde si získala fanouškovskou základnu, kterou se pyšní dnes.

Nově tedy bylo v roce 2020 ohlášeno několik žhavých titulů, které se dočkaly své plnohodnotné počítačové verze. Jedním z prvních velikánů se stalo westernové RPG Red Dead Redemption 2, po kterém následovaly například futuristická hra Death Stranding či akční RPG Horizon Zero Dawn. Všechny si již mohou zahrát i majitelé počítačů.

Příchodu velkých konzolových her na počítače však není ani zdaleka konec. Na začátku letošního roku totiž ředitel Sony Jim Ryan oznámil, že na počítače míří i zombie survival hra Days Gone, která patří mezi nejhranější hry na PlayStationu. Kromě toho dodal, že podobných „přechodů“ na počítače můžeme rozhodně čekat více.

Budoucnost tudíž začíná být slibná i pro počítačové hráče. Ti mají sice k dispozici mnohem více her než konzoláři, protože na počítače vychází spousta profesionálních i amatérských titulů, nicméně jedny z aktuálně nejkvalitnějších her si doposud zahrát nemohli. Všichni jsou proto určitě netrpěliví, co dalšího jim Sony nabídne.

Ondřej Šedý
Článek otištěn v Kult 05/21
 Přidejte k článku první komentář >> 
Časopis:
Reklama:

Novinky:
Darcy Coates
Fantom z Blackwoodu
Fobos
Mara je dcerou spiritualistů. Její dětství bylo plné seancí, podvodných zaříkávačů duchů a řečí o jejich přítomnosti. Když odešla z domu svých rodičů, přísahala, že do svého života už nikdy nevpustí pověrčivost. Je připravena se svým snoubencem Neilem začít nový život ve světě, který je založený na racionalitě a faktech.
Reklama:

Odběr zpráv:
Chcete odebírat zprávy? Registrace


Copyright © 2005–2021 Radek Holík
Google+