Vzdělání

Zveřejněno dne 25. 10. 2019
Používej mozek!
Moravská zemská knihovna navazuje na loňský úspěšný ročník projektu Používej MoZeK, který se věnuje mediálnímu vzdělávání a kritickému myšlení. Letos se tým Evy Fukarové a Richarda Guniše pod vedením Lukáše Hány zaměřuje na neurovědu a hledání odpovědí na otázku, jak lidský mozek třídí informace a jak zpracovává všudypřítomný mediální obsah. Kromě populárně naučných přednášek jsou připraveny i praktické workshopy.

Letošní ročník otevře 6. listopadu v 18.00 panelová diskuze o mediálním vzdělávání. Odborníci se zaměří na to, jak se v kontextu digitálních médií vzdělávání proměnilo a jak tyto změny ve vzdělávacím procesu uchopit. Zazní i řada příkladů dobré praxe. Promluví vedoucí katedry politologie FSS Masarykovy univerzity Petra Vejvodová, propagátor technologií ve vzdělávání Michal Černý, pedagog Marek Pernica a socioložka Barbora Vacková. Panelová diskuze předestře řadu podnětů především pedagogům základních a středních škol.

Až do prosince pak budou pokračovat přednášky, které otevřou obor neurovědy. "Zaměříme se na přijímání, vyhodnocování a ukládání informací, i na to, jak funguje lidský mozek. Vycházíme s toho, že pokud chceme mozek dobře používat, potřebujeme ho taky dobře znát. Jsme rádi, že pozvání přijaly takové osobnosti jako třeba neurolog Martin Jan Stránský," upřesňuje vedoucí projektu Eva Fukarová.

"I letos budeme úzce spolupracovat se spolkem Zvol si info, který se věnuje mediálnímu vzdělávání na základních a středních školách. Chystáme řadu workshopů, při nichž si návštěvníci mohou vyzkoušet své teoretické znalosti a představy v praxi," doplnil vedoucí odboru zahraničích knihoven Richard Guniš.

Přednášku o uchovávání informací povede lektor a zakladatel Školy paměti Jakub Pok 19. listopadu. Hned 20. listopadu otevře téma Mozek, neurony a chování – anebo vesmír v naší hlavě profesor Aleš Stuchlík. Neurolog Martin Jan Stránský navštíví Moravskou zemskou knihovnu 26. listopadu. Zaměří se na to, co nabízí neurověda pro osobní rozvoj člověka i na rizika nadměrného používání a spoléhání se na moderní technologie. Podstatu kritického myšlení, umění správně se rozhodovat, ale i argumentační fauly 2. prosince rozebere Lukáš Hána, který přednášku doplní praktickým nácvikem dovedností.

Více informací o programu se nachází a přihlášení na workshopy je možné na adrese https://www.mzk.cz/pouzivej-mozek.


Redakce
 Přidejte k článku první komentář >> 
Časopis:
Reklama:

Novinky:
Václav Štech
Ohnivá země Václava Štecha
Národní divadlo Brno
Inspektor pojišťovací společnosti Pazdera se rodinnému kruhu svěří s nápadem kolonizovat Bosnu. Díky tomu se prý do Čech „pohrne zlato“. Svůj návrh poslal vládě do Vídně, ale stále nedostal odpověď. Proto hodlá celou věc popohnat tím, že bude kandidovat jako poslanec za Ohnivou zemi, což je problematický volební okrsek v sousedství, jehož hlavou je vzdálený příbuzný.
Reklama:

Odběr zpráv:
Chcete odebírat zprávy? Registrace


Copyright © 2005–2021 Radek Holík
Google+